Bratislava 4. novembra (TASR) - Ochrancovia ústavných činiteľov budú od budúceho roku vyberaní podľa prísnejších kritérií, nový riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) a diplomatických misií Ján Packa chce sprísniť aj ich výcvik a zmeniť výkon služby. Podľa jeho predstáv by sa mal zvýšiť počet výcvikových hodín pre ochrancov, ktorí mali doteraz povinnosť absolvovať ročne 160 hodín výcviku v oblasti sebaobrany, streleckej prípravy a taktiky pri výkone služby.
Doteraz to bolo tak, že sem mohli ísť ľudia, ktorí spĺňali viac-menej štandardné kritériá ako pri nástupe do Policajného zboru. "Ja tie podmienky pritvrdím," povedal Packa pre TASR. Bližšie ich však nechcel konkretizovať, pretože s nimi chce najskôr oboznámiť ministra vnútra. Výber budúcich ochrankárov by mal byť jasný a prehľadný, zdôraznil. Zmeniť by sa mala aj charakteristika výcviku, disciplína pri výkone služby a materiálno-technické zabezpečenie úradu, dodal šéf ochrankárov, ktorý nastúpil na tento post minulý týždeň.
Packa nechcel komentovať rozhodnutie vlády neobnoviť autopark Úradu na ochranu ústavných činiteľov o nové BMW a Mercedesy. Pripomenul však, že úrad môže s vozidlami, ktoré má k dispozícii zabezpečiť chráneným verejným činiteľom iba ochranu "na úrovni roku 1996", keď boli vládne autá nakúpené. Ja budem musieť prostredníctvom svojich technických oddelení sprísniť kontrolu technického stavu vozidiel, zrejme budeme musieť vynaložiť vyššie prostriedky na opravu áut, dodal šéf ochrankárov. Návrh na nákup nových áut pripravil ešte jeho predchodca František Zemko s tým, že úrad v súčasnosti používa vozidlá vyrobené v roku 1996, ktoré majú najazdených viac ako 200 tisíc kilometrov a viaceré sa už blížia k 300-tisícovej hranici.
Packu vymenoval do funkcie šéfa ÚOÚČ minister vnútra Vladmír Palko v rámci série personálnych zmien pri nástupe na post šéfa rezortu vnútra. Doteraz pôsobil vo funkcii zástupcu dnes už bývalého riaditeľa Františka Zemka.