Odlišné postavenie rodiny, iný pohľad na vieru či tradičné väzby na iné regióny sú niektoré z dôvodov, prečo Orava a Kysuce volia opačne.
BRATISLAVA. Keby sa prezidentské voľby konali iba na Orave, najväčšiu šancu stať sa prezidentom by mal konzervatívec Radoslav Procházka.
Keďže v celoštátnych voľbách do druhého kola nepostúpil, jeho voličov v tomto regióne s prehľadom získal pravičiar Andrej Kiska.
Ak by záležalo iba na Kysuciach, socialista Robert Fico by drvivo zvíťazil v oboch kolách.
Hoci Orava a Kysuce spolu susedia a majú podobný charakter aj počet obyvateľov, volebné správanie v oboch severozápadných regiónoch je pozoruhodne odlišné.
Kým na Orave v parlamentných voľbách tradične trhá rekordy KDH, na Kysuciach sa v deväťdesiatych rokoch a na prelome tisícročia extrémne darilo HZDS a SNS. Od volieb v roku 2006 ich voličov postupne preberal Smer a dnes patria Kysuce k jeho najväčším baštám v celej krajine.
„Kysuce boli HZDS také verné, že k Smeru prešli medzi poslednými, ale prešli totálne. A zrejme budú zase jedným z posledných regiónov, ktorý Smer zradí,“ hovorí volebný geograf z banskobystrickej Univerzity Mateja Bela Tibor Madleňák.