Bratislava 4. novembra (TASR)- Obranná politika SR bude reagovať na zmeny v globálnom bezpečnostnom prostredí, ktoré charakterizuje zvyšujúca sa možnosť nových nevojenských predovšetkým teroristických ohrození.
Hrozbami sú tiež pretrvávajúce regionálne konflikty, pričom nemožno vylúčiť vznik nových, uvádza sa v Programovom vyhlásení vlády. Pravdepodobnosť rozsiahleho ozbrojeného konfliktu sa po skončení konfrontácie blokov začiatkom 90. rokov znížila. Životným záujmom Slovenska je preto členstvo v Severoatlantickej aliancii, ktoré zvýši obranyschopnosť krajiny proti týmto hrozbám. NATO pokladá vláda za jedinú efektívnu kolektívnu organizáciu schopnú garantovať bezpečnosť SR. Vláda je tiež pripravená prevziať záväzky, ktoré pre Slovensko z členstva v NATO vyplynú a tiež vyhodnotiť nový rámec obrany štátu tak, aby strategické koncepčné dokumenty zodpovedali požiadavkám kolektívnej obrany.
Vláda bude naďalej podporovať účasť Ozbrojených síl SR v mierových misiách a v operáciách na boj proti terorizmu s dôrazom na operácie pod vedením NATO. Podporí tiež zapojenie Slovenska do budovania európskeho bezpečnostného piliera.
Vláda chce pokračovať v reforme ozbrojených síl podľa Modelu 2010. Strategickým cieľom je vybudovanie malých, ale vysoko kvalitných, primerane vyzbrojených a veľmi dobre vycvičených síl, schopných zaručiť obranu štátu a efektívne prispieť ku kolektívnej obrane v rámci NATO. Vláda bude v tomto volebnom období osobite dbať na schopnosť komunikácie, výcvik, vyzbrojenie, zabezpečenie strategickej prepravy a udržateľnosť špeciálnych jednotiek rýchlej reakcie.
Jedným z cieľov je tiež zdokonaľovanie systému obranného plánovania. Vláda zabezpečí prepojenie národného obranného plánovania s obranným plánovaním aliancie. Pre potreby obrany sa budú vyčleňovať finančné prostriedky vo výške aspoň dvoch percent HDP.
Termínom plnej profesionalizácie ozbrojených síl je rok 2006. Pre potreby štátu sa zachová len zdokonaľovacia a mimoriadna služba. Vláda tiež sľúbila udržať sociálne zabezpečenie pre tých, pre ktorých už v OS nie je ďalšie uplatnenie. Úsilím je tiež dobudovanie personálneho manažmentu a zavedenie systému kariérneho postupu profesionálnych vojakov.
Vláda dokončí transformáciu vojenského školstva rozvinutím jeho trojstupňového systému. Základnými zložkami budú školy odborného výcviku, poddôstojnícka akadémia a akadémia obrany. Cieľom je aj zapájanie slovenského obranného priemyslu do štruktúr európskeho obranného priemyslu.
Dôležitou oblasťou je boj proti korupcii. O transparentnosť sa bude dbať predovšetkým pri predaji nadbytočného vojenského materiálu a v procese obstarávania.
Vláda chce presadzovať efektívne a civilné riadenia OS. Má záujem prehlbovať spoluprácu rezortu obrany s príslušnými výbormi NR SR a mimovládnymi organizáciami.