SME

Bol tam, kde nikto iný, a zachytil zákulisie kampane Andreja Kisku

Bol tam, kde nikto iný, a zachytil zákulisie kampane Andreja Kisku

Fotograf Tomáš Halász zachytil prezidentskú kampaň Andreja Kisku netradičným spôsobom.

[content type="longread-pos" pos="full"]

V USA už od čias J. F. Kennedyho fotografi dokumentujú priebeh volebnej kampane kandidátov.
Vďaka Tomášovi Halászovi vznikla obrazová reportáž o kampani Andreja Kisku.

[/content]

Fotograf magazínu Mono TOMÁŠ HALÁSZ chcel podľa vzoru amerických médií urobiť ucelený fotografický dokument o volebnej kampani jedného kandidáta. Tri mesiace a 2500 kilometrov sledoval tím Andreja Kisku, až vznikla rozsiahla fotoreportáž, z ktorej časť publikujeme. Fotograf dúfa, že výsledok presvedčí aj iných politikov pustiť si novinárov bližšie k telu, „aby sme mohli dokumentovať, ako vznikajú veľké spoločenské zmeny“. Fotoreportáž vznikla pre magazín Mono.

Prečo ste si vybrali Andreja Kisku?

halasz_kuchta--2-.pngLebo ma zaujal jeho príbeh. V čase, keď som si medzi kandidátmi vyberal, nebolo vôbec jasné, či sa dostane do druhého kola, ale moja intuícia mi hovorila, že má najväčšiu šancu. A že ak postúpi, tak má veľkú šancu zvíťaziť. Povedal som si, že to risknem, aj keby to nevyšlo.

Museli ste kandidáta a jeho tím presviedčať?

Bol som prekvapený, že vôbec nie. So šéfom volebného tímu Radom Baťom sa poznám z brandže, vysvetlil som mu svoju predstavu. Jemu sa nápad pozdával a veril mi, že mi nejde o bulvárne fotografie. Keď som sa potom prvýkrát stretol s Andrejom Kiskom a tiež som mu predstavil projekt, nemal žiadne výhrady. Navrhol som jasné, férové pravidlá, ktoré prijali.

Aké boli pravidlá?

Že môžem fotiť aj na miestach, kde sa bežný fotograf nedostane, ale že nebudem fotografie publikovať počas kampane, ale až po nej. Oni nemajú právo zasahovať do výberu mojich fotografií, či niektorú stopnúť, ale majú právo ich vidieť pred publikovaním. Dostával som od ľudí otázky, či som za to platený, ale nebol som. Bola to moja iniciatíva, všetky náklady s tým spojené som si platil sám. Zároveň nežiadali fotografie pre ich kampaň či iné použitie.

Kam vás až pustili?

Mohol som ísť do zákulisia, keď sa Andrej Kiska pripravoval na vystúpenia, fotil som aj na poradách, kde som počúval, ako plánujú stratégiu kampane. Bol som aj v situáciách, keď som sa ľudsky spýtal, či ho nemám nechať osamote, ale odpovedal, že nie. Vedel sa od fotenia odpojiť, ale dával si záležať, aby si chránil súkromie. K rodine, manželke nikoho nepustil, nechcel, aby boli súčasťou kampane, a to som rešpektoval.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/monomagazin"][/content]

Kam všade ste s tímom jazdili?

Som na voľnej nohe, takže som počas kampane robil aj na iných projektoch a kombinoval som to tak, aby som mal čo najmenšie náklady a čo najviac fotiek, ale niekedy plány nevyšli. Šiel som napríklad do Trenčína a naspäť, čiže tristo kilometrov a mám z toho len jednu fotku. A sú miesta, z ktorých nemám žiadnu. Veľa sa toho dialo v Bratislave, takže toho cestovania nemuselo byť až tak veľa.

Počúvať na všetkých mítingoch dookola tie isté heslá – nebolo to pre vás nudné?

Isté opakovanie tam prirodzene bolo, ale zaujalo ma, že ľudia, ktorí chodili na mítingy, neboli extrémni fanúšikovia, akých máva premiér alebo akých mával Mečiar. Skôr to boli ľudia, ktorí ho poznali z charity, alebo ho chceli spoznať a vidieť naživo.

Zažili ste niečo, čo vás prekvapilo?

Silnú antikampaň. Takmer na každý míting chodili „plachtonosiči“. Tak sme nazvali ľudí – krátkokrkých, holohlavých chlapcov v oblečení Thor Steinar, ktorí došli s dvoma plachtami s heslami o úžerníkovi a sektárovi. Vždy prišli na bratislavskej značke auta, zostali na pár sekúnd, odfotili sa, raz-dvakrát opľuli členov volebného tímu a odišli. Bolo zjavné, že to nie je občianska iniciatíva.


Čítajte ďalej

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Štefan Harabin.

Rezník po kritike sľúbil, že Reportéri sa objavia na RTVS od jesene

Bude vraj lepšia a dravšia. Šéf televízie Jaroslav Rezník vysvetľoval členom Rady RTVS, prečo pozastavil jedinú investigatívnu reláciu.

Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník počas zasadnutia Rady Rozhlasu a televízie

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

Šikanu v Demandiciach zachytáva video.

Harabin si za prezidenta trúfa, no k petícii sa nehlási

Občiansky kandidát na prezidenta potrebuje 15-tisíc podpisov. Bývalý šéf Najvyššieho súdu hovorí, že masovejšia podpora by ho do volieb posmelila.

Predsedajúcim a referujúcim sudcom je Štefan Harabin.

Exekučná amnestia sa blíži, štát by odpúšťal dlhy

V poisťovni Dôvera chce dlhy odpustiť štyritisíc ľudí. Či sa s Unionom pripoja k amnestii, ktorú pripravuje štát, zatiaľ nepovedali.

Lucia Žitňanská.

Stretol som desiatky satanom posadnutých ľudí, tvrdí exorcista

Exorcista môže pomôcť veriacemu človeku uniknúť pred problémami, ale nie ich vyriešiť, vraví psychiater Hunčík.

Kňaz a exorcista Ľuboš Václavek posväcuje kanceláriu žilinskej županky Eriky Jurinovej (OĽaNO).
Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop