SME

Bol tam, kde nikto iný, a zachytil zákulisie kampane Andreja Kisku

Bol tam, kde nikto iný, a zachytil zákulisie kampane Andreja Kisku

Fotograf Tomáš Halász zachytil prezidentskú kampaň Andreja Kisku netradičným spôsobom.

[content type="longread-pos" pos="full"]

V USA už od čias J. F. Kennedyho fotografi dokumentujú priebeh volebnej kampane kandidátov.
Vďaka Tomášovi Halászovi vznikla obrazová reportáž o kampani Andreja Kisku.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

[/content]

Fotograf magazínu Mono TOMÁŠ HALÁSZ chcel podľa vzoru amerických médií urobiť ucelený fotografický dokument o volebnej kampani jedného kandidáta. Tri mesiace a 2500 kilometrov sledoval tím Andreja Kisku, až vznikla rozsiahla fotoreportáž, z ktorej časť publikujeme. Fotograf dúfa, že výsledok presvedčí aj iných politikov pustiť si novinárov bližšie k telu, „aby sme mohli dokumentovať, ako vznikajú veľké spoločenské zmeny“. Fotoreportáž vznikla pre magazín Mono.

Prečo ste si vybrali Andreja Kisku?

halasz_kuchta--2-.pngLebo ma zaujal jeho príbeh. V čase, keď som si medzi kandidátmi vyberal, nebolo vôbec jasné, či sa dostane do druhého kola, ale moja intuícia mi hovorila, že má najväčšiu šancu. A že ak postúpi, tak má veľkú šancu zvíťaziť. Povedal som si, že to risknem, aj keby to nevyšlo.

Museli ste kandidáta a jeho tím presviedčať?

Bol som prekvapený, že vôbec nie. So šéfom volebného tímu Radom Baťom sa poznám z brandže, vysvetlil som mu svoju predstavu. Jemu sa nápad pozdával a veril mi, že mi nejde o bulvárne fotografie. Keď som sa potom prvýkrát stretol s Andrejom Kiskom a tiež som mu predstavil projekt, nemal žiadne výhrady. Navrhol som jasné, férové pravidlá, ktoré prijali.

Aké boli pravidlá?

Že môžem fotiť aj na miestach, kde sa bežný fotograf nedostane, ale že nebudem fotografie publikovať počas kampane, ale až po nej. Oni nemajú právo zasahovať do výberu mojich fotografií, či niektorú stopnúť, ale majú právo ich vidieť pred publikovaním. Dostával som od ľudí otázky, či som za to platený, ale nebol som. Bola to moja iniciatíva, všetky náklady s tým spojené som si platil sám. Zároveň nežiadali fotografie pre ich kampaň či iné použitie.

Kam vás až pustili?

Mohol som ísť do zákulisia, keď sa Andrej Kiska pripravoval na vystúpenia, fotil som aj na poradách, kde som počúval, ako plánujú stratégiu kampane. Bol som aj v situáciách, keď som sa ľudsky spýtal, či ho nemám nechať osamote, ale odpovedal, že nie. Vedel sa od fotenia odpojiť, ale dával si záležať, aby si chránil súkromie. K rodine, manželke nikoho nepustil, nechcel, aby boli súčasťou kampane, a to som rešpektoval.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/monomagazin"][/content]

Kam všade ste s tímom jazdili?

Som na voľnej nohe, takže som počas kampane robil aj na iných projektoch a kombinoval som to tak, aby som mal čo najmenšie náklady a čo najviac fotiek, ale niekedy plány nevyšli. Šiel som napríklad do Trenčína a naspäť, čiže tristo kilometrov a mám z toho len jednu fotku. A sú miesta, z ktorých nemám žiadnu. Veľa sa toho dialo v Bratislave, takže toho cestovania nemuselo byť až tak veľa.

Počúvať na všetkých mítingoch dookola tie isté heslá – nebolo to pre vás nudné?

Isté opakovanie tam prirodzene bolo, ale zaujalo ma, že ľudia, ktorí chodili na mítingy, neboli extrémni fanúšikovia, akých máva premiér alebo akých mával Mečiar. Skôr to boli ľudia, ktorí ho poznali z charity, alebo ho chceli spoznať a vidieť naživo.

Zažili ste niečo, čo vás prekvapilo?

Silnú antikampaň. Takmer na každý míting chodili „plachtonosiči“. Tak sme nazvali ľudí – krátkokrkých, holohlavých chlapcov v oblečení Thor Steinar, ktorí došli s dvoma plachtami s heslami o úžerníkovi a sektárovi. Vždy prišli na bratislavskej značke auta, zostali na pár sekúnd, odfotili sa, raz-dvakrát opľuli členov volebného tímu a odišli. Bolo zjavné, že to nie je občianska iniciatíva.


Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Na školy prišli začiatkom školského roka  samotesty, nebolo ich však dosť a čakajú na ďalšie.

Krúžky aj ZUŠ zatvoria. Čo čaká učiteľov a školy od pondelka?

Od pondelka čaká školy niekoľko zmien.


26. nov
Firmy musia od pondelka testovať zamestnancov.

Firmy čaká v pondelok veľké testovanie. Na čo sa musia pripraviť?

Od pondelka sa bude v práci testovať.


25. nov
Hlavné námestie v Bratislave.

Zákaz vychádzania iba dva týždne? Zabudnite, vravia experti

Pred sviatkami sa uvoľnia opatrenia iba pre zaočkovaných.


25. nov
Ulice Starého Mesta v Bratislave počas čiastočného lockdownu.

Lockdown bude dva týždne. Školy zostanú otvorené, SaS si uplatnila právo veta

Firmy sa pri testovaní zamestnancov budú riadiť manuálom ministerstva hospodárstva.


24. nov
Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Záznamy z chaty môžu na Fica či Kaliňáka vytiahnuť napriek výhradám prokuratúry

Prokuratúra tvrdí, že nahrávky ani nemali vzniknúť.


23. nov
SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu