Útok Ruska na Krym zmení NATO, bude sa viac zaoberať ochranou východných členov, medzi ktorých patrí aj Slovensko. Simulovanie obrany pred útokom Ruska môžu cvičiť vojaci NATO aj u nás, tvrdí slovenský veľvyslanec pri NATO TOMÁŠ VALÁŠEK.
Krajiny NATO majú rôzne pohľady, ako reagovať na to, čo Rusko urobilo na Ukrajine. Aký je postoj Slovenska?
„Všetci členovia máme úplne jasno, že naša bezpečnosť je základ, preto sme prijali niektoré opatrenia na posilnenie ochrany východných spojencov. Sú aj rozdiely, za čím je hlavne to, že máme rozdielny zemepis, históriu či vzťahy s Ruskom. Niektorí spojenci vidia situáciu ako status quo, že vzťahy s Ruskom budú odteraz vždy napäté a z toho treba vychádzať. Iná skupina hovorí, počkajme, ešte sa môže situácia zmeniť. Slovenská pozícia je jednoduchá, prajeme si čo najlepšie vzťahy s Ruskom, nemáme záujem o konfrontáciu, zároveň sú tu pravidlá hry, ktoré Rusi na Kryme porušili. Slovensko má absolútne jasno v tom, že kľúčová je bezpečnosť východného krídla. Nemôže nám byť ľahostajné, že práve v našej časti NATO, ktorá susedí s Ukrajinou a Ruskom, vznikajú nové riziká.“
New York Times zaradil Slovensko k Maďarsku a Bulharsku, ku krajinám, ktoré majú mierny postoj k Rusku, pretože sú od neho energeticky závislé. Súhlasíte?
„Pre každú vládu je prvoradá bezpečnosť občanov. V tomto má Slovensko jasno bez ohľadu na to, aká je závislosť od tej či onej krajiny. Keď máme pocit, že situácia ohrozuje aj nás, tak podnikneme potrebné kroky na obranu. Tam sa nepozeráme na iné vzťahy či závislosti.“
Čo môže znamenať posilňovanie bezpečnosti východných členov NATO?
„Ešte nevieme. Aké sú možnosti? Je jasné, že budeme musieť častejšie nacvičovať obranu proti iným typom rizík. Bude viac vojenských cvičení, zrejme aj v našom regióne, pretože treba nacvičovať bránenie východného krídla aliancie.“
Aj na Slovensku?