ĎURKOV. Obec Ďurkov v okrese Košice - okolie sa vyznačuje rôznym etnickým i náboženským zložením obyvateľstva.
Vedľa seba tu žijú Slováci, Rómovia a Maďari, rímskokatolíci, kalvíni i gréckokatolíci.
"Napriek tomu, že je tu taká rôznorodosť, nie sú tu žiadne nezhody. Celkom dobre sa tu býva, myslím si, že ani jeden z ľudí, ktorý si tu kúpil pozemok a postavil dom, neodišiel preč, čiže je tu na život vhodné prostredie," hovorí starosta obce Ondrej Valik.
Nájomné bývanie
Obec sa rozhodla pomôcť miestnym Rómom v núdzi s bývaním formou nájomných bytov.
V roku 2008 postavili v rómskej časti obce bytový dom so šiestimi bytmi, toto leto dokončia ďalší dom s ôsmimi bytmi, tentoraz nižšieho štandardu.
Rómovia v obci tvoria zhruba tretinu obyvateľov. Ako hovorí starosta, tým, ktorí si nedokážu postaviť vlastný dom, obec radšej pomôže nájomným bývaním, ako by mali vznikať rôzne nekontrolované čierne stavby s neporiadkom.
"Pri nájomných bytoch je kultivované prostredie, odpad odtiaľ pravidelne odvážame, ako od každého, majú to započítané v nájomnom," priblížil starosta.
Prvých šesť nájomných bytov s bežným štandardom postavila obec s podporou štátneho Fondu rozvoja bývania.
Vybrané nasťahované rodiny platia nájom, ako sa však v minulosti ukázalo, problém pre ne vznikal pri platbách za plyn a teplo.
"Preto sme teraz urobili inú alternatívu a staviame byty s nižším štandardom. Osem bytových jednotiek by sa malo skolaudovať do konca októbra. Bývanie tu nájde osem rodín. Nebudú mať taký komfort, čiže nebude tam teplá voda, musia si ju zohrievať, kúrenie bude len na drevo," vysvetlil Valik
Aj podmienky pre vzdelávanie
Obec takto pomáha rómskym rodinám v sociálnej tiesni aj s cieľom zlepšenia podmienok pre vzdelávanie ich detí.
Ak totiž školáci nemajú doma vytvorené vhodné zázemie, podľa starostu nemôžu dosahovať ani dobré výsledky na základnej či strednej škole.
Celý projekt s ôsmimi bytmi s podporou štátnej dotácie vychádza zhruba na 175000 eur, vlastné zdroje obce tvoria 44 000 eur, stavať sa začalo minulý rok.
Miestni Rómovia bývajú v časti dediny, kde je vybudovaná kompletná infraštruktúra vrátane cesty, elektrifikácie, kanalizácie, či plynofikácie. Pre mnohých je však platenie za plyn príliš finančne náročné, a tak kúria drevom
Bytovka s nájomnými bytmi sa v Ďurkove osvedčila. Foto k článku: TASR/Milan Kapusta
Kamerový systém sa osvedčil
Kamerový systém vybudovali v uplynulých rokoch v obci Ďurkov pri Košiciach. Celkovo deväť kamier monitoruje dianie pri obecnom úrade, na základnej a materskej škole či križovatkách.
Podľa starostu Valika sa systém osvedčil a pôsobí najmä ako prevencia proti vandalizmu a kriminalite.
Na kamerový systém využila obec dotáciu z programu Ministerstva vnútra SR a časť nákladov hradila z vlastných zdrojov.
"Opravovali sme obec, pribudli nové autobusové zastávky, architektonické prvky, parky a zeleň, a tak sme chceli tento majetok ochrániť. Preto sme išli do týchto projektov, kamery monitorujú určité centrá v obci," uviedol starosta.
Kriminalita podľa neho výrazne nepoklesla, pretože ani nebola vysoká, ale zabránilo sa devastácii obecného majetku. "
Každý si už dáva pozor a keď sa stane nejaký drobný priestupok, drobná krádež, tak sa vie odkontrolovať záznamom v kamere, čo sa stalo," dodal Valik.
Zábery u starostu
Projekt kamerového systému sa robí po etapách, prvá zahŕňala nákup drahého softvéru. Celkovo obec dosiaľ získala dotáciu zhruba 21 000 eur.
Uvažuje sa aj o tretej etape, v ktorej by nové kamery pokrývali ešte ihrisko a cintorín. "V podstate by sme tak mali hlavné obecné objekty pod dohľadom," konštatoval Valik.
Zábery z kamier vidno na monitore v kancelárii starostu. Vyhľadávanie záznamov, ktoré sa archivujú deväť dní, je jednoduché.
"Stalo sa, že pri obecnom úrade niekto rozbil zadné okno na aute a kým prišli policajti, už som podľa záznamu aj mal páchateľa," priblížil prvý muž obce.
Kamery zaviedli aj v škole
Kamery pritom inštalovali aj v triedach vyšších ročníkov na ďurkovskej základnej škole, ktorú prevažne navštevujú rómske deti.
Ako vysvetlil riaditeľ školy Ján Besterci, stalo sa tak v minulosti preto, že v triedach boli v tom čase málo prispôsobiví žiaci, ktorí narúšali výučbu a došlo aj k verbálnym útokom na učiteľov.
Zavedenie monitorujúceho zariadenia musela pritom odobriť Rada školy.
"Zdá sa, že odkedy tam sú kamery, tak sa disciplína trochu zlepšila, ale je to, samozrejme, závislé aj od zloženia žiakov v jednotlivých triedach. Uvažujeme ešte dať kamery aj do troch špeciálnych tried," zhodnotil riaditeľ.
Ďurkovskí školáci.
V Ďurkove si potrpia na históriu a tradície
Dedina s 1800 obyvateľmi leží v Olšavskej doline, 18 kilometrov východne od Košíc.
Prvá písomná zmienka o obci pochádza z druhej polovice 13. storočia, v stredovekých písomnostiach bola označovaná ako Gurke či Gyurke.
Hlavným živobytím bolo poľnohospodárstvo, chov dobytka, ťažilo sa drevo a lámal kameň. Počas druhej svetovej vojny patrila obec pod správu Maďarska.
Historickú pamiatku chcú oživiť
Najstaršou stavbou v Ďurkove je reformovaný kostol z roku 1630. Historickou pamiatkou je dnes už schátraná baroková kúria z druhej polovice 18. storočia so secesnou verandou, ktorá patrila šľachtickému rodu Rakovszkých.
Obec, ktorá objekt so secesnou verandou získala do vlastníctva, by niekdajšie panské sídlo chcela obnoviť.
"Je v katastrofálne stave, v minulom roku sme získali grant od ministerstva kultúry na historický prieskum, statický posudok a realizačné zameranie, tohto roku sme opäť žiadali na statické zabezpečenie a čakáme na ďalšie výzvy na podávanie projektov," uviedol starosta. V objekte by v budúcnosti mohla byť obecná knižnica či obradná miestnosť.
Obec v minulosti s podporou eurofondov opravili, na poriadok dohliada vybudovaný kamerový systém.
Od 90. rokov minulého storočia prebieha po etapách projekt odkanalizovania obce, jeho dokončenie je podľa starostu prioritou aj do budúcnosti.
Kúria, ktorú chce obec upraviť.
Kultúra a tradície
Každoročne sa v obci organizuje Divadelný Ďurkov, regionálna súťaž detských divadelných súborov. Koncom marca tohto roku sa v sále Kultúrneho domu uskutočnil už jeho 15. ročník.
Základná škola v Ďurkove je výnimočná tým, že sa orientuje na zachovávanie ľudových tradícií.
Žiaci tak na jej chodbách môžu vidieť ako v múzeu či skanzene starodávne lavice, tkáčsky stav, ľudovú izbu s kolískou, kroje, konské postroje, kuchynské náčinie, starožitné petrolejky, či truhlice starých mám.