BRATISLAVA. Predseda KDH Ján Figeľ tvrdo zareagoval na kritiku lídra SDKÚ Pavla Freša, ktorý spoluprácu medzi KDH a vládnou stranou Smer v sobotu označil za polokoalíciu.
"Je tragikomédiou SDKÚ, keď Pavol Frešo hovorí o obchodovaní a politikárčení práve na rokovaní strany v Bratislave. Mestskí poslanci za SDKÚ v Bratislave spoločnými hlasovaniami so Smerom opakovane dávajú rukolapný dôkaz obchodovania a politikárčenia, napríklad pri nomináciách do mestských podnikov," vyhlásil v sobotu Figeľ.
Pripomenul, že KDH nekritizovali, keď na marcovej schôdzi parlamentu hlasovali poslanci SDKÚ a Smeru rovnako pri zákone o dôchodkovom sporení.
"Podľa frešovskej logiky sú rokovania medzi Ľudovítom Kaníkom (SDKÚ) a Jánom Richterom (Smer) na tému ústavnej ochrany II. dôchodkového piliera prípravou na ich budúcu koalíciu," poznamenal Figeľ.
Frešovi vyčítal voľby prezidenta
SDKÚ podľa sobotňajšieho vyhlásenia svojej ústrednej rady považuje projekt Ľudovej platformy za ukončený v dôsledku politickej spolupráce medzi KDH a Smerom.
Frešo tiež vyhlásil, že spolupráca KDH so Smerom je veľká politická chyba a problém pre celú stredopravú scénu.
Spoluprácu s kresťanskými demokratmi však nevylúčil.
"Ľudovú platformu zničil falošný postoj vedenia SDKÚ a neschopnosť prijímať konštruktívne politické rozhodnutia zo strany jej predsedu. Ten uprednostnil svoje župné záujmy a osobné ciele pred dlhodobými potrebami Slovenska a občanov," oponuje Figeľ.
Dodal, že SDKÚ v decembri síce formálne vyjadrila súhlas pre spoločného kandidáta na prezidenta, ale o pár dní na to traja jej podpredsedovia podporili ďalších kandidátov.
Frešo kritizoval KDH a pripustil spoluprácu s ProcházkomČítajte
Obhajoval dohodu so Smerom
Figeľ vyhlásil, že rokovanie s predsedom Smeru vo februári bolo súčasťou procesu, ktorý on za KDH verejne inicioval v septembri.
"Na rokovaní o justičnej reforme iniciovanom stranou Smer sa 20. februára zúčastnil aj Pavol Frešo. Na rozdiel od Pavla Freša, KDH - napriek predvolebnej situácii - prijalo túto výzvu ako šancu na zlepšenie vymožiteľnosti práva a zahájenie procesu dôležitých, ozdravných zmien v súdnictve, a na ústavné posilnenie ochrany a podpory manželstva a rodiny," dodal Figeľ.
Ústavné ukotvenie ochrany manželstva KDH predložilo ako plnenie záväzku voči voličom a ako reakciu na rastúci vplyv tzv. rodovej ideológie v našej krajine, vysvetľoval Figeľ.