Bratislava 4. novembra (TASR) - Podpora Programovému vyhláseniu vlády SR, ktoré parlamentu v utorok predloží premiér Mikuláš Dzurinda, ostáva zo strany troch opozičných poslaneckých klubov otázna. HZDS podporí vládny program len ak bude dopracovaný, jedenásť poslancov za KSS ho pravdepodobne nepodporí, 25-členný poslanecký klub Smeru sa rozhodne dnes večer. Podpredsedníčka strany Monika Beňová však dnes pre TASR povedala, že ak by mala celé vyhlásenie posudzovať podľa vypracovania kapitoly Príprava na členstvo v Európskej únii, nemohla by ho podporiť.
Vyhlásenie v tomto bude je absolútne formálne a chýbajú v ňom zásadné body, ako napríklad národný rozvojový plán SR, ktorý je základom na čerpanie štrukturálnych fondov z únie, povedala šéfka integračného výboru. Vo vyhlásení jej chýba aj harmonogram prijímania eurozákonov. Fakt, že Dzurindova vláda doteraz nedala spomínaný dokument k dispozícii všetkým poslaneckým klubom, označila Beňová za diletantstvo, zvlášť keď koaličná štvorka deklarovala záujem budovať novú politickú kultúru.
Podľa podpredsedu Komunistickej strany Slovenska Karola Ondriaša sa programové vyhlásenie novej Dzurindovej vlády v ničom nelíši od programu spred štyroch rokov. Slovenským komunistom v ňom chýbajú razantné opatrenia, ktoré by smerovali k systémovým zmenám. KSS už avizovala, že nepodporí doprivatizáciu strategických podnikov. Reformy sa štartujú už 13 rokov, zatiaľ však nepriniesli žiadny efekt, dodal Ondriaš.
Výhrady k dostupnému textu programového vyhlásenia vlády má aj podpredseda HZDS Sergej Kozlík, ktorý ho považuje za "dokument všeobecných fráz, ktoré k ničomu nezaväzujú". Ak by mal na nadchádzajúcej schôdzi NR SR získať podporu poslaneckého klubu HZDS, musel by byť korigovaný a doplnený o zásadné parametre, ktorými by sa priblížil k programu opozičného hnutia, povedal dnes v rozhovore pre TASR. Spresnil, že dokument, ktorý by 36-členný poslanecký klub HZDS podporil, by musel zakotviť záväzok, aby deficit verejných financií nevystúpil nad tri percentá počas celého funkčného obdobia Dzurindovej vlády, nezamestnanosť klesla na úroveň 15 percent a zdravý ekonomický rast predstavoval 3,5 percenta ročne. HZDS ďalej od vládneho programu očakáva, že bude obsahovať opatrenia smerujúce k zníženiu odvodov, vytvoreniu proinvestičného daňového systému a zreálnenie cien bude sprevádzať zreálnenie platov a dôchodkov. V programe by mali byť zakotvené aj systémové reformy vo všetkých oblastiach, uzavrel Kozlík a zdôraznil, že reformy nemôžu znamenať len zdražovanie.
Dokument, s ktorým premiér Dzurinda predstúpi v utorok pred Národnú radu SR, schválil dnes jeho kabinet jednomyseľne. Na rade je teraz zákonodarný zbor, ktorý by mal na základe tohto dokumentu vysloviť novej Dzurindovej vláde dôveru.