Bratislava 4. novembra (TASR) - Vláda vo svojom programovom vyhlásení podľa Greenpeace nevenuje osobitnú pozornosť základným princípom demokracie slobodnému prístupu občanov k informáciám a spoluúčasti občanov pri rozhodovaní.
Uvádza sa to v stanovisku, ktoré dnes TASR poskytli predstavitelia tejto organizácie Ľubica Trubíniová a Martin Hojsík. Súčasne však oceňujú, že vláda chce rozvíjať aktivity, ktoré zlepšia životné prostredie a zachovajú prírodné a kultúrne dedičstvo.
V ekonomickej oblasti Greenpeace nesúhlasí so zámerom vlády podporovať tzv. dobrovoľné záväzky priemyslu, ktoré majú byť využívané ako prostriedok na znižovanie znečistenia. Organizácia upozorňuje, že tento systém sa ukázal ako neefektívny a neúčinný. Greenpeace v tejto oblasti presadzuje záväzky, ktoré sú právne zakotvené, vymáhateľné aj sankcionovateľné.
V energetickej oblasti Greenpeace víta odhodlanie vlády vytvoriť konkurenčné prostredie, vrátane nediskriminačných podmienok obchodovania s elektrinou pre všetkých dodávateľov energie. "Vláda by však mala byť oveľa razantnejšia v presadzovaní svojho ďalšieho zámeru - zvážiť motivačné pravidlá pre využívanie domácich energetických zdrojov, vrátane obnoviteľných zdrojov energie," konštatujú ochranári. Rovnako by mala podľa nich v súlade s politikou EÚ stanoviť konkrétny cieľ rozvoja obnoviteľných zdrojov na najbližšie štyri roky, k nemu vypracovať aj súbor konkrétnych mechanizmov podpory a vypracovať aj konkrétny program útlmu jadrovej energetiky a baníctva.
Ochranári ocenili, že v oblasti poľnohospodárstva sa vo vládnom programe zdôrazňuje rešpektovanie ekologických požiadaviek ochrany krajiny, ako aj zámer rozširovať výmery ekologického poľnohospodárstva a podporovať výrobu tzv. biopotravín. Teší ich aj to, že v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia chce vláda zapracovať princípy Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja SR do rozhodujúcich rozvojových koncepcií SR, ako aj zámer novej vlády pristúpiť k Aarhuskému dohovoru a implementovať jeho nástroje v praxi.
Greenpeace kriticky hodnotí fakt, že v časti Životné prostredie chýba jasná podpora zavedeniu motivačných mechanizmov na rozvoj čistej výroby, ako je napríklad ekologická daň. Organizácii sa nepáči, že v oblasti odpadov vláda vynechala potrebu prevencie vzniku odpadov a spomína iba ich recykláciu a environmentálne vhodné zhodnocovanie. Greenpeace by tiež privítal snahu vlády o skrátenie prechodných období, ktoré boli Slovenku udelené v kapitole Životné prostredie pri prístupových rokovaniach s EÚ.
Greenpeace podporuje plány vlády v oblasti riešení starých environmentálnych záťaží, avšak upozorňuje, že zatiaľ chýba nielen mechanizmus financovania, ale predovšetkým záväzok likvidovať tieto záťaže environmentálne najvhodnejšími spôsobmi. Organizácia preto podporuje integrovaný prístup nového kabinetu k znečisťovaniu životného prostredia a vyjadruje podporu pripravovanému zákonu o integrovanej prevencii.