Bratislava 4. novembra (TASR) - Pozoruhodné pohľady zo sveta hendikepovaných detí ponúka predajná výstava Magnum deťom, ktorú dnes za účasti niektorých autorov otvorili v bezbariérovej kaviarni Hlava XXII na Bazovej ulici v Bratislave.
Cieľom bolo podľa riaditeľa spoločnosti Magnum Gustáva Juhosa dať motiváciu hendikepovaným deťom, ale i upozorniť na tie školy, ktoré nemajú veľkú podporu verejnosti. Reagujú tak na predvianočné benefičné akcie, v ktorých sa podľa Juhosa pozornosť venuje stále tým istým zariadeniam. Deti a mladí vo veku od 5 do 22 rokov tak nezískajú len finančné prostriedky na ďalšiu tvorbu, ale i spoločenské ocenenie ich úsilia, na ktorom im nesmierne záleží.
Kresby, maľby, keramika, pohľadnice, ale i prestieranie, návrhy interiéru, či účesov pochádzajú z bratislavských škôl pre telesne postihnutých, slabozrakých a nevidiacich, sluchovo postihnutých a z Domova sociálnych služieb pre deti Kampino - kamarátstva pre mentálne postihnutých a iných invalidných občanov. Vernisáž otvorilo hudobno-tanečné vystúpenie detského súboru Habarka z Materskej školy na Haburskej ulici v Bratislave.
Výstavu 100 detských prác, ktorá potrvá iba do 10. novembra, charakterizujú slová Michaely zo Základnej školy pre slabozrakých a nevidiacich na Svrčej ulici o tom, že strata zraku pre ňu neznamenala stratu citov. Tieto deti senzitívne vnímajú fakt, že pre mnohých sú len ľuďmi, ktorí nič nedosiahnu kvôli svojmu hendikepu. Michaela však hovorí, že zrak nepotrebujú na to, aby milovali, snívali, boli šťastní a v živote niečo dokázali. Výstava dokazuje, že bez zraku dokážu aj pekne maľovať. Podujatie svojou účasťou podporila podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková, maliar Miroslav Cipár a hudobníčka Zuzana Homolová.
Pôvodne organizátori spoločnosť Magnum Slovakia a agentúra Perexis plánovali projekt Magnum deťom ako súťaž. Pri kontakte s realitou však pochopili, že hendikepované deti je ťažké klasifikovať a porovnávať podľa istých kritérií. Napríklad výkony mentálne postihnutých detí nie je možné posudzovať podľa veku. Preto zmenili pravidlá a rozhodli sa odmeniť všetky školy.
Podľa organizátorov sú všetky práce, ktoré sa zúčastnili súťaže, na vysokej úrovni. Nesmierne si vážia a oceňujú aj prístup pedagógov, ktorých láska a trpezlivosť priviedla deti k takým úžasným prácam. Ak by sa všetky vystavené práce nepredali, spoločnosť Magnum ich plánuje odkúpiť.
*him som
NNNN