BRATISLAVA. Medzinárodný deň Rómov, ktorý si svet pripomína v utorok, je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na hudbu, divadlo, literatúru či tanec.
Informovalo o tom Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) na svojej internetovej stránke.
Stredisko pri príležitosti tohto dňa upozorňuje, že Rómovia na Slovensku musia čeliť celému radu výrazných problémov, ktoré ovplyvňujú ich postavenie v spoločnosti.
"V prípade Rómov ide nesporne o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente," uvádza stredisko.
Je z Česka, vyrástol v Holandsku, pracuje na Slovensku. Dnes je pre Rómov vzoromČítajte
Druhá najväčšia menšina na Slovensku
Svetový deň Rómov je podľa Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny dobrou príležitosťou na to, aby sme si pripomenuli, že Rómovia sú neoddeliteľnou súčasťou európskych krajín už po stáročia.
Tento deň je pre nás príležitosťou na oslavu hrdosti, identity a výnimočnej kultúry Rómov, ale aj na vyjadrenie solidarity s Rómami, ktorí žijú v extrémnej biede a ktorým sa upierajú ľudské práva, vyhlásil to vládny splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO) pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov.
Jednou z najnaliehavejších úloh budovania multietnickej a tolerantnej spoločnosti je vytvoriť podmienky pre sociálnu inklúziu, ale aj pre zachovanie etnickej identity, rozvoj jazyka a kultúrnych hodnôt Rómov žijúcich u nás.
Splnomocnenec verí, že zlepšením životného štandardu Rómov sa zlepší aj kvalita života majoritného obyvateľstva. Pripomína, že Rómovia sú súčasťou tejto krajiny niekoľko storočí. "Toto spolužitie bude obojstranne výhodné vtedy, ak nebudeme žiť vedľa seba, ale spolu," dodal Pollák.
Róma z Klenovca uznával celý svet, doma niktoČítajte
Prvýkrát sa stretli v Londýne
Medzinárodný deň Rómov vyhlásili v roku 1990 na štvrtom kongrese Medzinárodnej rómskej únie - Maškarthemutňi romaňi khetaňiben - International Romani Union (IRU).
Prvýkrát sa rómski predstavitelia zo 14 krajín stretli na medzinárodnom podujatí 8. až 12. apríla 1971 v Londýne, na počesť ktorého bol tento deň ustanovený. Účastníci stretnutia odmietli označenie cigán (Zigeuner, Gitanos, Gypsies) ako nie-rómske, ktorým ich označuje nerómske obyvateľstvo.
Požiadali tak medzinárodné organizácie, aby rešpektovali ich vlastné etnické meno Róm/Rómovia. Prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu, k Indii a prijali rómsku vlajku a hymnu.