Preferenčne najsilnejšia politička SDKÚ sa presúva do Mosta-Hídu.Žitňanská po vstupe do Mosta: U Procházku sú zatvorené dvereMaďarov projekt Most sklamal, Bugár sa ho zúfalo snaží zachrániť
Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vstupuje do Mosta-Hídu a bude jeho podpredsedníčkou pre justíciu.
„Ponúkli sme jej tento post, lebo si myslíme, že z hľadiska odborného aj skúsenosti si ho zaslúži,“ povedal šéf strany Béla Bugár.
Žitňanská v decembri vystúpila z SDKÚ a v parlamente pôsobila ako nezaradená.
V parlamentných voľbách v roku 2012 získala v rámci SDKÚ najviac hlasov, zakrúžkovalo ju až 103-tisíc ľudí, čo je zhruba toľko, ako dostali Ivan Mikloš, Mikuláš Dzurinda a Pavol Frešo dokopy. Viac hlasov ako ona získalo iba deväť politikov.
Chcú Slovákov
„Máme úprimnú snahu posilniť aj slovenský pilier našej strany,“ povedal pri predstavovaní novej tváre Mosta-Hídu jeho šéf Béla Bugár.
V 13-člennom poslaneckom klube budú traja Slováci. Bugár ohlásil, že onedlho predstavia ďalších.
Most
Slováci v Híde
Ivan Švejna, podpredseda strany a poslanec
Rudolf Chmel, podpredseda strany a poslanec
František Šebej, poslanec a kandidát na europoslanca
Andrej Hrnčiar, poslanec, odchádza do strany
Radoslava Procházku
Jozef Lohyňa, kandidát na europoslanca
„Aj po dvoch ťažkých rokoch som pripravená robiť všetko preto, aby spravodlivosť na Slovensku existovala a aby demokracia nebola len synonymom vlády väčšiny, ale vlády, ktorá rešpektuje zákon, individuálne práva a rozmanitosť,“ vyhlásila Žitňanská.
„Je to neobyčajne kvalifikovaná odborníčka, určite nie nejaká ikonická Slovenka do počtu,“ tvrdí poslanec Mosta František Šebej.
V štruktúrach sa podľa neho aj dnes rokuje v slovenčine a prívlastok etnickej strany nie je pravdivý.
Žitňanská SDKÚ opustila rok a pol potom, ako po rezignácii Mikuláša Dzurindu prehrala súboj o kreslo lídra strany s Pavlom Frešom. Jeho vedenie kritizovala pre neschopnosť jasných politických rozhodnutí, napríklad pri váhaní SDKÚ pred prezidentskými voľbami.
„Po voličoch KDH a SDKÚ jej ponuku teraz vyhodnotia voliči Mosta-Hídu,“ komentoval jej prechod Frešo.
Sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik si nemyslí, že by Most-Híd jej príchodom stúpol.
„Jej preferenčné hlasy sa určite nedajú vnímať ako prenosné, dostala ich najmä preto, že bola na kandidátke SDKÚ, ktorá sa spájala s istou minulosťou a hodnotami.“
Most sa podľa neho najmä snaží stabilizovať situáciu po rozpade Ľudovej platformy a odchode Andreja Hrnčiara do vznikajúcej strany Radoslava Procházku.
„Zároveň vycítil šancu posilniť oblasť súdnictva, ktorú doteraz veľmi slabo pokrýval,“ mieni Slosiarik.
Zmena: občianska strana
Bugár v utorok tiež oznámil aj prípravu „občianskej vízie“ krajiny a zmenu názvu strany. Prídomok Mosta-Hídu ako „strany spolupráce“ sa zmení na „občiansku stranu“.
„Nepatrím ku konzervatívnej pravici a verím, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí chcú, aby existovala občianska strana, pre ktorú bude na jednom z popredných miest spravodlivosť a rovnosť pred zákonom bez ohľadu na pôvod, majetok či vierovyznanie,“ povedala Žitňanská.
Slosiarik si myslí, že strana sa cez občiansky princíp a Žitňanskú snaží osloviť aj nových slovenských voličov.
„Najmä v situácii, keď sa SMK začína v prieskumoch objavovať nad piatimi percentami a uberá zrejme voličov práve Mostu.“

Beata
Balogová
