TREBIŠOV. Najnovšie vyšetrenia v Trebišovskom okrese potvrdili výrazné zvýšenie počtu prípadov tejto infekčnej choroby.
"Minulý týždeň nám bolo hlásených 30 laboratórne potvrdených prípadov ochorení na parotidídu, ktoré následne boli riešené v rámci epidemiologického vyšetrenia v ohniskách nákazy a boli prijaté protiepidemiologické opatrenia," uviedla dnes pre TASR Lucia Demešová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove.
"Zriaďovateľ Základnej školy Ivana Krasku prerušil vyučovací proces na päť vyučovacích dní z dôvodu, že pri epidemiologickom vyšetrení v ohnisku nákazy bolo zistených 14 prípadov ochorení u žiakov tejto základnej školy, plus ochorel aj jeden zamestnanec školy," dodala epidemiologička.
Mumps sa šíri od novembra
Škola podľa Demešovej priebežne prijímala protiepidemické opatrenia a k 2. aprílu evidovala až 206 žiakov, ktorí javili príznaky ochorenia pravdepodobne na parotitídu.
Týchto žiakov poslali domov za účelom vyhľadania zdravotnej starostlivosti. Podľa predpokladov bolo prostredie školy miestom najväčšej intenzity procesu šírenia nákazy.
V oblasti Zemplína sa mumps začal epidemicky vyskytovať zhruba od novembra minulého roku v okrese Michalovce, postupne sa rozšíril aj do ďalších okresov.
Ochorenie sa šíri vzduchom aj dotykom
Mumps alebo zápal príušných žliaz postihuje najmä deti do 10 rokov.
Zvyčajne sa prejavuje v prvých dňoch ako akútne respiračné ochorenie horných dýchacích ciest a až následne prechádza do bolestivého zápalu príušnice.
Nákazu, ktorej možno predchádzať očkovaním, väčšinou sprevádzajú ľahšie zdravotné komplikácie, no v niektorých prípadoch môže spôsobiť aj vážnejšie problémy.
Ochorenie sa môže šíriť dotykom, ale aj vzduchom.
tasr