
Premiér Mikuláš Dzurinda bol včera spokojný: vláda jednomyseľne schválila programové vyhlásenie.
BRATISLAVA – Jednohlasne si včera vláda schválila programové vyhlásenie, s ktorým sa tento týždeň bude uchádzať o dôveru v parlamente. Situácia spred štyroch rokov, keď jeden z ministrov zahlasoval proti, sa neopakovala, hoci náznaky problémov sa pred schvaľovaním objavili i tentoraz.
V roku 1998 čerstvý minister spravodlivosti Ján Čarnogurský hlasoval proti programu vlastnej vlády, lebo neprijala jeho „upresnenia“ textu, ktoré hovorili o postavení cirkevných škôl, zriadení katolíckej univerzity a o zmluve s Vatikánom.
Včera predpoludním predseda ANO Pavol Rusko na straníckej tlačovke naznačil, že ak vo vyhlásení nebudú naplnené programové tézy podľa dohody, ministri ANO sú pripravení dokument vetovať. Dokument podľa neho musí obsahovať aj priority ANO, medzi ktoré patrí záväzok vlády vytvárať podmienky pre znižovanie daní a odvodov a rušiť okresné úrady.
Členovia vlády z ANO nakoniec dokument nevetovali, vláda pripomienky schválila. Ministri diskutovali o vyhlásení necelú hodinu a urobili asi dvanásť zmien. Podpredseda vlády Pál Csáky ich nepovažuje za veľké. Diskusia vraj nebola búrlivá, skôr bežná.
Informovať o výsledkoch prišlo päť členov vlády, ale k slovu sa dostal iba Mikuláš Dzurinda a krátko Ivan Mikloš. „Myslím, že špecifiká domácej politiky sme si už vyčerpali v uplynulom volebnom období,“ odpovedal premiér na otázku, či počas rokovania nikto z členov vlády nenaznačoval, že by mohol hlasovať proti.
„Štruktúra vládneho programu hovorí o úvode, samotnom jadre programu a napokon tretia časť je pozvaním na spoluprácu pre opozíciu, ale aj pre všetky zložky nášho verejného spoločenského života, i pre všetkých aktívnych ľudí, ktorí sa budú chcieť nasledujúce štyri roky angažovať o to, aby programové ciele boli naplnené,“ povedal Dzurinda.
Vo vyhlásení nie je veľa čísiel, napríklad vôbec nehovorí, koľko by sa malo postaviť bytov. Slovo korupcia a boj proti nej sa spomína v rôznych častiach 28-krát.
Vláda chce podľa premiéra smerovať k rovnej dani, znižovaniu odvodov, reformám v oblasti sociálnych vecí a najmä zdravotníctva. Premiér tvrdí, že kabinet sa bude intenzívnejšie venovať rozšíreniu internetu, vyrieši problém pôdy neznámych vlastníkov, ukončí dereguláciu energetického trhu (vrátane cien), bude riešiť problémy justície, bezpečnosti, ale aj regionálneho rozvoja.
V prvom roku funkčného obdobia chce vláda zriadiť univerzitu pre vzdelávanie v maďarskom jazyku. Odsek o privatizácii hovorí o jej skončení, ale nezmieňuje sa, či chce vláda úplne sprivatizovať strategické podniky. Podľa Dzurindu sa strany ešte na politických rokovaniach pred zostavením vlády dohodli, že túto tézu nezapíšu do programu. „Ale iste bude pútať pozornosť vlády dlhý čas a nepochybne sa ňou budeme veľmi vážne zaoberať.“