BRATISLAVA – Pacienti nebudú tráviť dlhé hodiny v čakárňach, ale lekár bude chodiť za nimi, ľudia budú platiť menšie dane, súdy rozhodnú rýchlo a bez prieťahov, internet bude lacnejší, úradníci rýchlejší a slušnejší, na vysoké školy sa dostane každý, kto bude mať na to predpoklady, študenti maďarskej národnosti budú chodiť na univerzitu s vyučovacím jazykom maďarským, podplácať na každom kroku nebude potrebné. Vláda prijala programové vyhlásenie a toto všetko sľubuje.
Časť opatrení zasiahne rodinné rozpočty. Ceny energií a dopravy porastú, za pobyt v nemocnici bude treba niečo platiť, úplne zadarmo nebude ani vysoká škola. Politici koalície sú odhodlaní urobiť zásadné zmeny, opozícia kritizuje, že všetko bude na pleciach občana, ktorý nebude mať z čoho žiť. „Program je dobrý, ale uvidíme, nakoľko bude dostatok politickej vôle, kapacít a schopností na jeho realizáciu. Ak by sa presadilo to, čo v programe je, tak krajina bude v lepšom stave a pozitívne efekty by sa dostavili ešte pred skončením volebného obdobia,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.
Podstatná časť z toho, s čím išli strany do volieb, sa do programového vyhlásenia dostala. Napriek tomu pôsobí vyhlásenie veľmi všeobecne. Na rozdiel od programu z roku 1998 v ňom napríklad nie je ani konkrétny sľub, koľko sa dokončí bytov. Pravdepodobne z politických dôvodov sa do neho nedostala napríklad otázka územnosprávneho členenia. Mesežnikov tvrdí, že programové vyhlásenie by malo byť o zásadných veciach: „Vidím snahu o vyriešenie existujúcich problémov systémovým postupom. Netreba, aby vládny program obsahoval konkrétne čísla, koľko bytov sa postaví, o koľko sa zvýši dôchodok a podobne.“
Vláda sľubuje aj riešenie rómskej otázky a problémov zaostalejších regiónov. „Chceme byť veľmi aktívni, chceme myslieť na zaostalé regióny a nielen myslieť, ale aj konkrétne konať – domácimi zdrojmi aj prostredníctvom fondov Európskej únie. Vláda si veľmi dobre uvedomuje, že Slovensko, to nie je iba Bratislava a Bratislavský kraj,“ povedal premiér Mikuláš Dzurinda.
Predseda opozičného Smeru Robert Fico tvrdí, že z programového vyhlásenia je jasné, že tejto vláde vyhovuje korupcia a neurobí v boji proti nej nič osobité. „Nie je dôvod sa domnievať, že tí istí ľudia, ktorí sa akosi správali v minulom období, by sa teraz správali inak. Nenachádzam tam nič nové.“ Poslanec HZDS Jozef Brhel očakával od pravicovej vlády viac. „Mám z toho vlažný pocit,“ povedal o programovom vyhlásení. Známy aktivista mimovládnych organizácií Juraj Mesík vyhlásil, že kabinet naďalej plánuje gigantické plytvanie a rozvojové zámery nechce financovať z vnútorných úspor, ale šetrením na najchudobnejších.
Viac v rubrike VLÁDA 2002
Beata
Balogová
