SME

Smer trvá na tom, aby prezident nemenoval členov Súdnej rady

Podľa Smeru iniciovalo odobratie kompetencie prezidentovi KDH. To považuje otázku za stále otvorenú.

Róbert Madej.Róbert Madej. (Zdroj: TASR/AP)


BRATISLAVA. Vládny Smer trvá na tom, aby prezident Slovenskej republiky viac nemohol menovať troch členov Súdnej rady.

Kompetenciu chce ponechať len vláde (štyria členovia), parlamentu (štyria členovia) a sudcom (osem členov).

Takto interpretovali závery utorkového rokovania o ústavných zmenách v justícii z dielne Smeru a KDH predstavitelia opozície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odsunie sa novela na neskôr?

"Smer kategoricky tvrdí, že je to pre nich dôležitá otázka rovnako, ako plošné previerky sudcov," povedala novinárom Lucia Žitňanská (Most-Híd) s tým, že KDH sa k tejto téme na rokovaní nevyjadrilo.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie zasadnutie je naplánované na 25. apríla na pôde Ústavnoprávneho výboru.

"Politická otázka je, či predkladatelia zo Smeru a KDH budú pripravení ustúpiť od odobratia kompetencie prezidentovi. To je kľúčové," povedala.

Líder SDKÚ Pavol Frešo začul na rokovaní aj návrh, že by sa novela ústavy mohla z májovej schôdze odsunúť napríklad na jún.

"Tá vôľa predkladateľov prijať ústavný zákon buď slabne alebo nie sú v tejto chvíli dohodnutí. Zásadné nie oslabovaniu prezidenta zaznelo od všetkých, okrem predkladateľov zo Smeru a KDH," potvrdil.

Hrušovský vidí priestor na rokovanie

Pavol Hrušovský (KDH) považuje túto otázku stále za otvorenú. "Je tam veľký priestor a ochota rokovať ďalej. Som presvedčený, že k nejakej zhode príde," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Aký model preferuje KDH, teda či súčasný stav alebo oslabenie prezidenta, Hrušovský jasne nepovedal.

Hrušovský tvrdí, že pôvodný návrh na odobratie kompetencie prezidentovi vyšiel zo Smeru.

"Ak by mal prejsť, trvali sme na tom, aby štyroch kandidátov parlamentu nominovala koalícia aj opozícia po dvoch," zopakoval.

Madej: Je to výsledok dohody

Šéf Ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer) potvrdil, že jeho strana s návrhom súhlasí.

Zdôraznil, že táto iniciatíva vznikla na strane KDH a ešte pred prezidentskými voľbami, kedy nebolo jasné, kto bude novou hlavou štátu.

"Je to výsledok dohody KDH a Smeru. Momentálne sa na tých návrhoch trvá, rokovania ale budú pokračovať," podotkol.

Na otázku, či bola táto kompetencia prezidenta doteraz vykonávaná zle, odvetil, že sa to treba opýtať KDH. "Je to výsledok kompromisu," uzavrel.

SkryťVypnúť reklamu

KDH odmieta, že prišlo s návrhom

KDH odmietlo, že s návrhom odobrať právomoc prezidentovi menovať členov súdnej rady prišli oni. Podľa nich to vyplýva z dokumentov z času rokovania o návrhu ústavných zmien.

"Stanovisko KDH reagovalo na návrh Smeru, v ktorom už pri kreovaní Súdnej rady nie je uvedený prezident. My sme len presadili pluralitu do návrhu tým, aby bol parlamentný návrh rozdelený na 2 + 2 (vládne a opozičné kluby). Návrh Smeru je z 19. 2, stanovisko KDH 26. 2," dodal v stanovisku hovorca KDH Matej Kováč.

Strana SMER - sociálna demokracia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 547
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 319
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 706
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 560
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 671
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 631
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 215
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Srbský tenista Novak Djokovič opúšťa kurt po prehre v semifinále Roland Garros 2025.

Srbský tenista po zápase pobozkal svoju ruku a dotkol sa ňou antuky.


TASR
Kelvin Ofori, nová posila Slovana.

Nová posila Slovana je ako vrece s trikmi.


Slovenskí futbalisti.

Pozrite si TV program prípravného futbalového zápasu, v ktorom Slovensko čelí Grécku. Kde sledovať zápas?


SkryťZatvoriť reklamu