Bratislava 5. novembra (TASR) - Kafka, Einstein a Freud si budú hľadieť do tváre s Jurajom Sternom, Grigorijom Mesežnikovom, či Pavlom Traubnerom na výstave Desať portrétov Židov 20. storočia od Andyho Warhola a Desať portrétov Židov na Slovensku od Daniela Brogyányiho, ktorú verejnosti sprístupnia vo štvrtok 7. novembra vo Výstavnej sieni SPP na Drevenej ulici.
Brogyányiho s Warholom okrem témy výstavy a pôvodu podľa kurátora výstavy Michala Bycka spája vyjadrovanie v rovine pop-artu. Osobnosti, ktoré obaja zobrazili, majú spoločný nielen pôvod, ale i poslanie, ľudský a spoločenský rozmer.
Warholovou inšpiráciou bol aj fakt, že v jeho kariére zohrali významnú úlohu práve Židia z umeleckého prostredia. Témy sa ujal s veľkou zodpovednosťou, preto nie sú obrazy tak "ľahko" popové, ako jeho iné portréty.
Brogyányi, ktorý je jedným z dvoch slovenských zástupcov post pop-artu nastavuje podobné zrkadlo súčasnej realite 22 rokov po Warholovi.
Dlhodobým sprístupňovaním Warholovho diela Slovensku sa zaoberá Stredoeurópska nadácia spolu so Spoločnosťou Andyho Warhola a Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Práve novembrová výstava má byť vyvrcholením týchto aktivít. Zároveň je sprievodným podujatím konferencie Stredoeurópska identita 2002, ktorá začne v stredu v Bratislave.
*him rč