Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 25. 6. 2001

Slovenskí novinári držia s politikmi, tvrdí bývalý spravodajca ČT v Bratislave

Praha 25. júna (TASR) – Vzťah slovenských novinárov a politikov by podľa bývalého spravodajcu Českej televízie v Bratislave Petra Kopeckého mohol slúžiť ako učebnicový príklad úzkeho spojenia postojov politiky a médií. Hlavnú vinu na tom nesie nástup Vladimíra Mečiara a rozštiepenie Slovenského syndikátu novinárov, mieni Kopecký v článku Slovenskí novinári a politici, ktorý zverejnil špecializovaný server MEDIAmonitor.

"Na jednej strane stála ¤hlásna trúba¤ Mečiarovho HZDS - denník Slovenská republika, na druhej tribúna protimečiarovskej opozície - denník SME," opisuje Kopecký. Podobný stav podľa neho bol i na poli rozhlasového a televízneho vysielania, kde proti sebe stál vládny Slovenský rozhlas so Slovenskou televíziou a súkromné Rádio Twist a televízia Markíza. "Tomu potom aj zodpovedal prístup politikov k novinárom z týchto médií," upozorňuje bývalý spravodajca ČT na Slovensku, ktorý po návrate do Prahy naďalej pôsobí v ČT.

Kopecký poukazuje na praktiky bývalej vlády premiéra Mečiara, ktorá "opozičným" novinárom neposkytovala takmer žiadne informácie. Za najspornejší moment vo vývoji slovenskej žurnalistiky po roku 1989 považuje krízu okolo súkromnej televízie Markíza, ku ktorej došlo v lete 1998. "Skúšobným kameňom" pre slovenských novinárov sa podľa neho stal prípad hroziacej priamej korupcie, keď sa predvolebná kampaň opozičnej koalície SDK dostala do ruky agentúry Paczelt.

Táto agentúra oslovila rad opozičných novinárov, aby za vysoké honoráre spolupracovali na predvolebnej kampani SDK. Túto skutočnosť zverejnili podľa Kopeckého razantní novinári Štefan Hríb a Martin Šimečka. Niektorí kolegovia im vyčítali, že tým pred voľbami poškodili opozíciu, ale nakoniec sa ukázalo, že prečistenie produkčného zázemia SDK len prospelo, píše český novinár, podľa ktorého protimečiarovskí novinári po jasne vyhratých voľbách ďalej držali úzke vzťahy s predstaviteľmi predošlej opozície.

"Okrem niekoľkých najusilovnejších, ktorí pohotovo zaujali miesta tlačových hovorcov v mnohých úradoch, zostali ostatní novinári akosi na vedľajšej koľaji. Paradoxne im to asi prospelo – nemuseli byť nikomu vďační, a tak nikomu nič nedarovali," pokračuje Kopecký. Súčasná vládna koalícia podľa neho trochu stratila podporu médií. "Aj to je jeden z dôvodov straty popularity," mieni bývalý bratislavský spravodajca ČT. "Tvrdé nepopulárne ekonomické opatrenia sa prestali vysvetľovať ako dlhodobá pomečiarovská terapia a pripisujú sa neschopnosti Dzurindovho kabinetu."

Vnútorné nezhody vo vládnej koalícii podľa Kopeckého využil Robert Fico, ktorého strana Smer sa k médiám správa celkom otvorene. "Smer robí tlačovky v nedeľu, keď, ako je známe, každá redakcia vezme všetko, čo je čímkoľvek zaujímavé," vysvetľuje Kopecký. "Fico udržuje osobné kontakty s novinármi a je zadobre so všetkými médiami, či provládnymi alebo opozičnými. Je to síce účelové, ale ako rovná a otvorená hra i účinné," dodáva.

Po odchode Vladimíra Mečiara a HZDS z vlády sa toho podľa Kopeckého v slovenských médiách mnoho nezmenilo. Strany si len prehodili vplyv. Vládna Strana občianskeho porozumenia spoločne s prezidentom Rudolfom Schusterom sa podľa neho "zabetónovala" vo verejnoprávnej Slovenskej televízii. "Riaditeľ Markízy zrejme zistil, že podporu už nemá istú od žiadnej z jestvujúcich strán, a tak si založil vlastnú stranu ANO," hovorí Kopecký. Káblovú televíziu Luna podľa neho finančne podporila vládna Strana demokratickej ľavice, takže na ďalšie vládne strany veľa vplyvných médií nezostalo. "A tak premiér Dzurinda asi ešte rád prijme podporu svojho bývalého hovorcu Martina Lengyela, ktorý rozbieha na zelenej lúke spravodajský kanál," mieni P. Kopecký. "A to všetko napriek malému, päťmiliónovému trhu, ktorý sotva uživí jednu televíziu. Chcelo by sa povedať spolu so Slovákmi: ¤Na Slovensku je to tak!¤ Lenže, ruku na srdce, kde je to lepšie?," pýta sa na záver niekdajší spravodajca Českej televízie v Bratislave.


Viedeň pripravila informačný deň pre slovenských starostov

Viedeň 25. júna (TASR) - Dôsledky členstva v Európskej únii pre mestá budú hlavnou témou podujatia, ktoré sa uskutoční v stredu a vo štvrtok v rakúskej metropole Viedeň za účastí 30 slovenských primátorov a vyšších predstaviteľov.

Cieľom informačného stretnutie organizovaného rakúskou stranou a Európskou komisiou je objasniť najrozmanitejšie aspekty vstupu do EÚ s dôrazom na jeho vplyv na mestá a dediny.

Podobné podujatie zorganizovala Viedeň už pre viaceré mestá z ďalších kandidátskych krajín. Podľa vyjadrenie organizátorov je totiž mimoriadne dôležité odovzdať ďalej skúsenosti, ktoré po vstupe Rakúska do únie získala Viedeň.


Poľské MZV odmieta špekulácie o údajnej šifre odoslanej na Slovensko

Varšava 25. júna (TASR) - Tlačový tajomník centrály poľskej diplomacie odmietol dnes špekulácie, že by Varšava poslala do Bratislavy šifrovanú správu.

Hovorca Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Grzegorz Dziemidowicz reagoval na informácie o odoslaní šifrovanej správy Ministerstvu zahraničných vecí Slovenskej republiky, obsahujúcej dôverné fakty o niektorých podrobnostiach návštevy prezidenta Spojených štátov amerických Georgea W. Busha vo Varšave 15. a 16. júna tohto roka.

Centrála poľskej diplomacie sa neozvala k tejto téme po informáciách zverejnených vo štvrtok a v piatok minulý týždeň niektorými médiami na Slovensku, ale až po publikovaní materiálu v sobotnom vydaní poľského denníka Rzeczpospolita s dátumom 23. a 24. júna.

Z kontextu článku víkendového vydania Rzeczipospolitej vyplývalo, že šifrovaná správa o niektorých podrobnostiach z rozhovorov prezidenta USA s poľskými predstaviteľmi na tému vnútropolitická situácia a pozícia Slovenska na medzinárodnej scéne po parlamentných voľbách v SR z Varšavy do Bratislavy išla.

V reakcii sa uvádza, že nie je zvyklosťou a nepatrí do praxe Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky, aby posielalo či preukazovalo šifrovanou správou inému ministerstvu zahraničných vecí kdekoľvek na svete informácie, týkajúce sa vnútorných vecí štátu.

V tejto súvislosti náznaky a dohady z Rzeczipospolitej, akoby centrála poľskej diplomacie poslala či poskytla slovenskému rezortnému partnerovi detaily z návštevy amerického prezidenta, "nemôžu byť pravdivé."


Poslanci V4 sú za skrátenie obmedzenia voľného pohybu osôb v EÚ

Praha 25. júna (TASR) - Voľný pohyb osôb ako aj pracovných síl je jednou zo základných hodnôt Európy. V záverečnom vyhlásení sa na tom zhodli zástupcovia parlamentných výborov krajín Visegrádskej štvorky (V4) pre európsku integráciu, zahraničnú a obrannú politiku na dnešnom, v poradí siedmom stretnutí, ktoré sa konalo v Prahe. Zároveň vyzvali kolegov z parlamentov členských krajín Európskej únie (EÚ), aby pomohli znížiť prechodné obdobia na obmedzenie pohybu pracovných síl na minimum.

Predseda Výboru Národnej Rady SR pre európsku integráciu František Šebej zdôraznil, že voľný pohyb osôb je niečím, čo bude v budúcnosti vytvárať európsku identitu omnoho viacej ako voľný pohyb tovaru.

"Ak nie je s EÚ možné dosiahnuť iný kompromis, ako ten, ktorý Európska komisia teraz navrhla, tak slovenskí vyjednávači to zrejme v každom prípade prijmú a uzavrieme túto kapitolu v tej podobe, v akej to bolo navrhnuté a s detailmi, ktoré vyjednala aj maďarská strana," dodal Šebej. Na Slovensku sa o tomto bode podľa neho hovorí oveľa menej ako napríklad v Česku, Maďarsku a Poľsku. Tieto krajiny už rokujú o vstupe dlhší čas a o probléme voľného pohybu sa hovorí oveľa dlhšie. Zároveň sú podľa Šebeja aj v inej pozícii vo vyjednávaní ako SR, pretože už majú za sebou integráciu do Severoatlantickej aliancie.

Prechodné obdobia však vo všeobecnosti predstavitelia V4 nepovažujú za dobré a korektné, ale akceptujú ich, ak je to odrazom politickej vôle partnerov na druhej strane stola. Predseda zahraničného výboru Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek v tejto súvislosti zdôraznil, že by sa nemalo stávať, aby chovanie jednej krajiny zhoršovalo pozície krajiny druhej. Podľa neho by mala EÚ prijímať nových členov podľa princípu diferenciácie na základe výkonov, ktoré krajiny podávajú.

František Šebej zdôraznil, že predstavitelia parlamentov sa na dnešnom rokovaní vyjadrili aj k americko-európskym vzťahom, ktoré je potrebné udržať na čo najlepšej úrovni, nakoľko sú kľúčom k európskej bezpečnosti. Predstavitelia V4 sa dotkli aj amerického konceptu protiraketovej obrany, ktorý hodnotia pozitívne. Na stretnutí hodnotili aj výsledky minuloročného summitu EÚ v Nice a nedávneho stretnutia Göteborgu. Nasledujúce stretnutie predstaviteľov parlamentných výborov V4 sa uskutoční na jeseň tohto roku v Maďarsku.


Akreditácia agentúry SAPARD by sa v EK mohla začať v septembri

Brusel 25. júna (TASR) - Slovenská agentúra pre predvstupový program Európskej únie (EÚ) SAPARD požiada tento týždeň národný fond pri ministerstve financií SR o akreditáciu. Národný front, ktorý je zodpovedný za finančné riadenie predvstupových programov EÚ, by potrebné dokumenty mohol v priebehu septembra zaslať do Bruselu, kde by sa začala akreditácia zo strany Európskej komisie. Po dnešných rokovaniach v Bruseli to povedal štátny tajomník MF SR a vládny splnomocnenec pre národný front Viliam Vaškovič.

Akreditácia agentúry zo strany slovenských úradov i EK je nevyhnutná pre čerpanie finančných prostriedkov z programu SAPARD, ktorý je určený na podporu poľnohospodárstva a vidieckeho rozvoja v kandidátskych krajinách. Slovensku patrí ročne z programu takmer 19 miliónov eur. Proces akreditácie však zatiaľ dokončili len Bulharsko a Estónsko.

"V marci a apríli sme uskutočnili prvú previerku, v rámci ktorej sme zistili isté nedostatky. Po ich odstránení požiada agentúra o akreditáciu tento týždeň," povedal Vaškovič, ktorý rokoval s predstaviteľmi EK zodpovednými za predvstupové programy ISPA a SAPARD. "Je ťažko odhadnúť, ako dlho to bude trvať, ale predpokladáme, že potrebné dokumenty by sme zaslali do Bruselu v priebehu septembra," dodal štátny tajomník Ministerstva financií. Akreditácia na úrovni EK môže trvať ďalších niekoľko mesiacov.

Vaškovič v Bruseli rokoval aj o troch problematických projektoch na čističky odpadových vôd. V prípade Nitry a Trenčína sa podľa neho už podarilo odstrániť technické nedostatky a zabezpečiť spolufinancovanie, zložitejší je prípad Banskej Bystrice. "Tu budeme musieť zvolať operatívnu poradu zainteresovaných strán a pokúsiť sa tento problém do konca júla vyriešiť," uviedol Vaškovič. Okrem niektorých technických nedostatkov nie je pre banskobystrický projekt zabezpečené spolufinancovanie pomocou úverových zdrojov buď z komerčných bánk, alebo zahraničných finančných inštitúcií.


Reakcie maďarských parlamentných strán na kritiku krajanského zákona sú odlišné

Budapešť 25. júna (TASR) - Maďarské parlamentné strany odlišne hodnotia kritické výhrady rumunskej a slovenskej strany voči nedávno schválenému Zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Vyplýva to z ankety maďarskej národnej agentúry MTI.

Strana maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) zastáva názor, že oficiálnym reakciám SR a Rumunska sa niet čo čudovať, uviedol dnes líder ultrapravicového subjektu, pôvodným povolaním spisovateľ István Csurka.

Podľa jeho slov Slovensko, kde naďalej platia tzv. Benešove dekréty, inak ani nemohlo reagovať, kým Rumunsko pokračuje v divadle, ktoré hrá od Trianonu v záujme toho, aby maďarstvo dostalo zo Sedmohradska.

Niekdajší najvyšší predstaviteľ liberálneho Zväzu slobodných demokratov (SZDSZ), v súčasnosti poslanec strany Iván Petö v svetle postupu maďarskej vlády a parlamentu nepovažuje reakcie za prekvapujúce. Maďarská vláda tvrdila, že s kabinetmi susedných krajín otázku konzultovala, o čom nemáme dôvod pochybovať, ale fakty naznačujú predbežne niečo iné, konštatoval opozičný politik.

Iván Petö súčasne pripomenul, že SZDSZ (ako jediný subjekt-pozn. TASR) nepodporil návrh zákona aj preto, že sa obával radikálnej zmeny a zhoršenia v uplynulých rokoch sa pozitívne rozvíjajúcich bilaterálnych vzťahov Budapešti so susedmi. "Nejde iba o to, ako reagujú susedné krajiny, ale aj o to, aký názor zastáva Európska únia na predmetnú otázku v dôsledku reakcie susedných krajín," podčiarkol slobodný demokrat.

Napriek predbežne poskytnutým informáciám sa nepružné postoje rumunskej a slovenskej strany, ktoré sa medzičasom zmenili, dali očakávať, mienil predstaviteľ najmenšej koaličnej strany - Maďarského demokratického fóra (MDF) Miklós Csapody.

"Keďže vláda počas prípravy zákona konzultovala aj s expertmi Európskej únie, MDF verí, že nedorozumenia bude možné objasniť," povedal predstaviteľ po spoločenských zmenách v krajine najsilnejšieho zoskupenia.

Miklós Csapody súčasne pripomenul, že srbská vláda je podľa slov premiéra Zorana Djindjiča stúpencom autonómie, decentralizácie a tolerancie.

Za neopodstatnenú označil medzinárodnú kritiku zákona vedúci parlamentnej frakcie vnútrostraníckou krízou otriasanej Nezávislej maloroľníckej strany (FKGP) Péter Szentgyörgyvölgyi.

Podľa jeho názoru sa za "búrkou" skrývajú médiá. Maďarská tlač takmer jednotne prevzala správy o negatívnych ohlasoch zahraničia na zákon, povedal a poznamenal, že nevie posúdiť, či mala táto skutočnosť ďalšie dôsledky na báze tzv. domino efektu.


Grafici z ôsmich krajín, vrátane SR, sa zúčastňujú na workshope v Györi

Györ 25. júna (TASR) - Trojtýždňový medzinárodný workshop grafikov, na ktorom sa zúčastňujú výtvarní umelci z ČR, Egypta, Fínska, Holandska, Japonska, Maďarska, Nemecka, ako aj Slovenska, otvorili dnes v maďarskom Györi.

Jedenásť umelcov bude mať počas tradičného podujatia, ktoré usporadúvajú už po 33. raz, k dispozícii reštaurátorskú i grafickú dielňu Mestského múzea, ktoré po skončení workshopu pripravuje výstavu diel účastníkov podujatia.

Grafici venujú múzeu po jednom diele, aby obohatili jeho bohatú kolekciu, s výberom z ktorej sa nedávno oboznámili stúpenci výtvarného umenia v Kecskeméte.


Romathan uchvátil Radu Európy

Štrasburg 25. júna (TASR) - Krátko pred otvorením tretej časti riadneho rokovania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) roku 2001 zazneli dnes v Paláci Rady Európy v Štrasburgu rezké melódie a zvonivé hlasy rómskych umelcov košického divadla Romathan, sprevádzajúce výstavu detských kresieb rómskych detí z Jarovníc.

Podujatie, usporiadané z iniciatívy podpredsedu vlády SR pre ľudské a menšinové práva a regionálny rozvoj Pála Csákyho, uchvátilo poslancov PZ RE, prítomných členov zastupiteľských zborov i novinárov vrcholným výkonom hudobníkov, spevákov i tanečníkov tohto renomovaného rómskeho súboru.

Skutočnosť, že sa na otvorení výstavy a vystúpení súboru Romathan zúčastnili a k prítomným prihovorili i čelní predstavitelia Rady Európy - predseda PZ RE lord Russel Johnston a generálny tajomník RE Walter Schwimmer - svedčí o tom, že prezentácii rómskej kultúry zo Slovenska pripisuje RE mimoriadny význam, najmä v kontexte riešenia rómskeho problému v Európe.

Slovenskí Rómova ukázali, že SR vytvára podmienky pre sebarealizáciu národnostných menšín a hrdí sa výsledkami ich príčinlivosti. Divadlo Romathan a jeho umelecký súbor sú príkladom toho, že iniciatívni ľudia majú perspektívu bez ohľadu na etnickú príslušnosť, na Slovensku i v celej civilizovanej Európe. Za príkladnú reprezentáciu Slovenskej republiky sa celému súboru i prítomným deťom z Jarovníc poďakoval v mene slovenskej delegácie poslancov NR SR vedúci delegácie Juraj Švec.


Francúzski krajania sa zaujímali o pripravovanú reformu verejnej správy

Paríž 25. júna (TASR) - Slovenská komunita žijúca vo Francúzsku sa dnes v Paríži na stretnutí s parlamentnou delegáciou vedenou predsedom Národnej rady SR Jozefom Migašom veľmi živo zaujímala o pripravovanú reformu verejnej správy. Zástupcovia jednotlivých politických strán Vladimír Faič (SDĽ), Anna Záborská (KDH) i Jozef Zlocha (HZDS) im prezentovali stanoviská svojich subjektov k zákonom súvisiacich s ňou a k počtom vyšších územných celkov, kde nemá ani vládna koalícia jednotný názor.

Migaš zároveň odovzdal trom významným občanom Francúzska pamätnú medailu za ich pozitívny prístup k šíreniu dobrého mena Slovenska v tejto krajine. Ocenenie dostala Pauline Osuská, dcéra významného slovenského diplomata a dlhoročného veľvyslanca Československej republiky v Paríži Štefana Osuského, ďalej predseda spolku Slovákov žijúcich vo Francúzku František Manák a folklorista Daniel Compagnom, ktorého za propagáciu SR nedávno ocenil aj prezident republiky Rudolf Schuster.

Vo večerných hodinách sa delegácia NRSR zúčastní na večeri, ktorú bude podávať podpredseda Senátu FR Paul Girod. Tento muž nedávno oslávil sedemdesiatiny a tak okrem poslancov mu dnes večer zablahoželá aj bývalý starosta obce Tekovské Nemce Ivan Kašuba, pretože, Girod je čestným občanom tejto obce a známy svojou "láskou k Slovensku".

V druhý deň návštevy Francúzskej republiky budú poslanci rokovať s predsedami oboch komôr parlamentu - Christianom Ponceletom (Senát) a Raymondom Fornim (Národné zhromaždenie). Dominantnými témami bude rozšírenie bilaterálnych kontaktov na parlamentnej úrovni a postoj tejto krajiny k integrácii Slovenska do Európskej únie i NATO. V dopoludňajších hodinách navštívia mestečko Medoun, kde je socha slovenského dejateľa Milana Rastislava Štefánika.


B. Martinkovú umiestnia na psychiatrickú kliniku (rozšírená)

Viedeň 25. júna (TASR) - Prísažný súd vo Viedni pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej dnes rozhodol, že Blažena Martinková bude umiestnená na dobu neurčitú v príslušnej psychiatrickej klinike.

Osemčlenná porota sa po takmer dvojhodinovej porade jednohlasne zhodla, že v čase spáchania pokusu o vraždu svojho maloletého syna Filipa bola Martinková nepríčetná a bolo by veľkým rizikom, keby bola prepustená do domáceho ošetrenia.

Podľa verdiktu viedenského Krajinského súdu by Martinková mohla v budúcnosti spáchať podobný trestný čin a mohla by byť nebezpečná pre svoje okolie. Martinková v prvej svojej reakcii na verdikt Krajinského prísažného súdu uviedla, "že má veľký strach byť zavretá a je z toho veľmi nervózna." Jej rakúsky právny zástupca sa voči verdiktu prísažného súdu okamžite odvolal.

K prvému bodu žaloby prokuratúry, či Martinková spáchala svoj čin úmyselne či neúmyselne, sa v rámci verdiktu vyjadrilo šesť členov poroty, že 27. októbra, keď viacnásobne bodla svojho syna Filipa, spáchala tento čin neúmyselne. Dvaja členovia poroty sa vyjadrili, že ho spáchala úmyselne.

Vo svojej záverečnej obhajovacej záverečnej reči Martinkovej rakúsky právny zástupca zdôraznil, že jeho klientka 27. októbra minulého roku v deň tragédie nevedela, čo robí, a stratila úplný zmysel pre realitu.

Ako jej advokát, tak aj rakúska štátna prokurátorka sa zhodli na tom, že tento deň bol veľkou rodinnou tragédiou. V záverečnej reči jej obhajca uviedol, že bolo by veľmi tragické, keby Martinková naďalej zostala v psychiatrickej liečebni a nebola by umiestnená do domáceho ošetrenia.

Štátna prokurátorka vo svojej záverečnej reči uviedla, že Martinková v čase spáchania činu nevedela, čo robí, nedá sa teda súdiť a nemôže byť odsúdená. Potvrdila, že na základe jej marcovej lekárskej správy príslušného súdneho znalca z odboru psychiatrie nebola svojprávna.

Pripomenula, že zo správy vyplýva, že Martinková mala strach z ľudí - konkrétne z údajného sledovania príslušníkmi SIS v okolí ich viedenského domu i z prenasledovania médií a dokonca aj mafie.

Podľa slov prokurátorky Martinková trpela akútnou psychózou. Zamyslela sa však, či bude v budúcnosti nebezpečná pre svoje okolie a či môže aj v budúcnosti spáchať podobný trestný čin. Vyslovila obavy, že v prípade, keby bola Martinková umiestnená do domáceho ošetrenia, mohla by spáchať podobný trestný čin. Martinková síce už v súčasnosti netrpí akútnou psychózou, ale to len preto, že bola kontinuálne ošetrovaná, a nie je doteraz úplne vyliečená.

Krajinský prísažný súd pod vedením sudkyne Ulrike Psennerovej a za účasti dvoch ďalších sudcov a osemčlennej poroty tak dnes vyhovel návrhu štátnej prokuratúry na predĺženie súčasného pobytu Martinkovej v ústave pre duševne chorých. Nedospel však k záveru, že ďalšie jej tzv. dočasné zadržiavanie nie je potrebné a nerozhodol teda o jej prepustení na slobodu.


Göncz sa v Pasove vyslovil za urýchlené prijatie kandidátov do EÚ a NATO

Pasov 25. júna (TASR) - Za čo najrýchlejšie prijatie krajín strednej a východnej Európy do Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO) sa dnes večer vyslovil bývalý maďarský prezident Árpád Göncz, keď v rámci 49. Európskych dní v nemeckom Pasove otvoril konferenciu Praha, Viedeň, Budapešť - pozdĺž Vltavy a Dunaja.

Niekdajší najvyšší predstaviteľ Maďarskej republiky v 30-minútovom vystúpení konštatoval, že je pochopiteľné, ak si západná Európa dva razy zváži prevzatie zodpovednosti za bezpečnosť regiónu stredovýchodnej Európy. Ak si to však celé premyslí, potom musí prísť na to, že posunutie závory na jej východných hraniciach o 1000 km ďalej na východ poslúži jej vlastnej bezpečnosti, pretože východná hranica Európy sa zdá sa, teoreticky stabilizuje, podčiarkol bývalý maďarský prezident..

Je prirodzeným záujmom ČR, Maďarska, Poľska, Slovenska, ako aj pobaltských krajín a Slovinska, aby zostali pred závorou, a to aj vtedy, ak je to spojené s politickými i vojenskými záväzkami, vyplynulo zo slov Árpáda Göncza.

Podľa jeho názoru by bolo žiaduce, aby si aj daňoví poplatníci v západnej Európe konečne uvedomili, že začlenenie uchádzačov o členstvo v EÚ nie je iba oprávnené, ale môže aj pre nich priniesť rukolapné pozitíva, na jednej strane predstavuje bezpečnosť, na druhej strane možnosti na trhu.

Prijatie stredovýchodnej Európy do EÚ je predovšetkým politickou úlohou, ktorá je pre obe strany veľmi dôležitá a súčasne urgentná, podčiarkol bývalý maďarský prezident. Zainteresovaní v našom regióne nie sú presvedčení o tom, že by sa pri meškaní rozšírenia pripojili k rovnakej Európe, do ktorej sa túžili dostať, kým západná Európa by sa oprávnene mohla obávať, či sklamaná stredovýchodná Európa, ktorá bude mať pocit, že musí za vstup zaplatiť, bude skutočným partnerom. "Politická triezvosť, historická skúsenosť a náš triezvy záujem zhodne diktujú, aby sme túto otázku uzavreli čo najskôr," podčiarkol Árpád Göncz.

Na margo vzťahov s Ruskou federáciou maďarský exprezident povedal, že aj táto krajina stojí pred voľbou, či si vlastnú budúcnosť predstavuje s Európou, bez Európy alebo proti Európe. "Ak západná Európa mieni prideliť stredovýchodnej Európe úlohu mosta a nielen obranného valu, potom musí rátať s Ruskom. To si vyžaduje zvýšený stupeň zodpovednosti. Je záujmom Európy, aby tejto obrovskej krajine pomohla na cestu rozvoja európskeho typu, čím sa Rusko môže stať nielen užitočným, ale životne dôležitým historickým partnerom Európy. Ak by sa tak stalo, Rusko môže byť obranným valom pre Európu, ak nie, potom potenciálny val môže privaliť starostlivo udržiavanú záhradku," povedal v Pasove Árpád Göncz.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 5. Nový Jaguar XF Sportbrake
 6. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 7. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 8. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP
 9. Keď ide o zdravie a majetok, rozhodujú sekundy
 10. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program
 1. Moskva alebo Petrohrad?
 2. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 3. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 4. Nový článokHB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 5. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva
 9. Jeden nákup a všetko vybavené, alebo one stop shopping
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Moskva alebo Petrohrad? 9 563
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 856
 3. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 488
 4. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 2 115
 5. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 2 003
 6. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 977
 7. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 772
 8. Tradičné bratislavské dvory sú späť. V Jarabinkách sú až dva 1 509
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 297
 10. Výhodné a lacné neznamená to isté, ani pri PZP 889

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Nemecký tím zachránil najmenej pravdepodobný darca. Diktátor

Nemecký hokejový tím zachránil líbyjský diktátor pred krachom.

PLUS

Civilizovaná divočina. Na severe Slovenska to záhadne funguje

Oravská Polhora pôsobí ako vymyslená.

KOMENTÁRE

My sme les. Zastavíme katastrofu?

Slovenské lesy miznú, rozšírili sa v nich pilčíci a traktory.

Neprehliadnite tiež

Domov

KDH vyzýva Lubyovú, aby si rozmyslela povinnú predškolskú výchovu

Ministerka predložila návrh povinnej predškolskej dochádzky od piatich rokov.

Domov

Fico sa stretol so študentmi, hovoril o slobode vzdelávania a cestovania

Slovensko podľa premiéra patrí k svetovej špičke v oblasti slobody a rešpektovania občianskych práv.

Domov

Šebej kritizoval Dankov prejav v ruskej dume. Bol mimo našej zahraničnej politiky, tvrdí

Predseda Zahraničného výboru NR SR hovorí, že celá návšteva Ruska bola nezmysel.

Domov

Droba: Sulík ako premiér bude potrebovať silného šéfa diplomacie

Šebejovi sa nepáči, že Sulík sa dobre cíti v polohe euroskeptika.