Nevidia na tom nič zlé.
BRATISLAVA. Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer) a riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan spoločne predstavili v Novom Meste nad Váhom novú publikáciu k holokaustu Riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945.
Kniha bude slúžiť učiteľom ako doplnkový učebný text na vyučovanie o holokauste na hodinách dejepisu pre žiakov druhého stupňa základných škôl, stredných odborných škôl a gymnázií.
Počas pohostenia, ktoré sa konalo ešte minulý týždeň, spolu rozkrojili slanú tortu v tvare knihy s nápisom Riešenie židovskej otázky. Tortu zdobili salámové a syrové ružičky. Fotografie z akcie vyvolali búrlivé reakcie.
Ministerstvo tvrdí, že tortu zabezpečovala základná škola, kde uviedli učebnicu do života.
„Určite to robila s tým najlepším úmyslom symbolicky rozkrojiť citlivú tému, ktorej je nevyhnutné venovať pozornosť už počas štúdia na základných školách,“ reagoval hovorca ministerstva Michal Kaliňák.
Pojmom „Riešenie židovskej otázky“ nacisti označovali stratégiu na vyvraždenie Židov.
Na otázku, či krájanie torty so spomínaným nápisom je, alebo nie je podľa ministra Čaploviča ešte v medziach vkusu, jeho hovorca zopakoval, že išlo o evidentnú symboliku rozkrojenia citlivej témy, čo je jasná odpoveď.
Torta z oslavy.
Foto - minedu.sk
Vydavateľ: Nevkus
Fotografie z krájania prekvapili aj Milana Richtera, autora prvej antológie slovenskej literatúry o holokauste, prekladateľa Správy Wetzlera a Vrbu o tábore smrti Osvienčim a vydavateľa Wetzlerovej autobiografie Čo Dante nevidel.
„Krájanie torty s nápisom Riešenie židovskej otázky je absolútny nevkus. Nepatrí sa zľahčovať takýmto spôsobom osud ľudí, ktorí zahynuli počas holokaustu," povedal Richter.
Krájanie torty podľa neho skôr patrí na svadby alebo narodeniny.
„Predpokladám, že minister ani nevedel, čo sa bude na akcii diať, ale mali mu to povedať aspoň jeho ľudia,“ myslí si Richter, predseda Klubu nezávislých spisovateľov, ktorému väčšinu rodiny zavraždili počas holokaustu.
Ladislav Špaček, bývalý hovorca prezidenta Václava Havla a autor množstva kníh o etikete, predpokladá, že účastníci krstili učebnicu s dobrým úmyslom, ale neuvážili dostatočne citlivé súvislosti termínu riešenie židovskej otázky.
„Predpokladám, že autori použili nápis Riešenie židovskej otázky na torte, ako časť názvu knihy, ale tento prekliaty termín znamená hrôzu pre milióny ľudí a dnes už žije vlastným životom. Slávnostné krájanie narodeninovej torty s nápisom, ktorý bude na fotografiách existovať aj bez kontextu s knihou, považujem za neuvážené a veľmi nevkusné,“ povedal Špaček.
Autori: Ide o knihu
„Ľudia by sa mali zaoberať tým, že sa konečne podarilo vydať jednu serióznu učebnicu o holokauste, a nie tortou,“ hovorí Mešťan.
Riaditeľ Múzea židovskej kultúry opísal atmosféru akcie ako úžasnú. „Dievčatko sa pochválilo, že urobilo s láskou tortu v podobe knihy. Bola šťastná. Neviem si predstaviť, čo bolo na tom zlé,“ dodal.
Štatutárny zástupca občianskeho združenia Edah a zamestnanec Múzea židovskej kultúry v Bratislave Martin Korčok označil podujatie za jedinečné a výrazne symbolické.
„Symbolicky sme vybrali školu, ktorá je historickým pamätníkom smutných udalostí. A symbolicky tam bola aj torta, ktorá však bola slaná, pretože holokaust patrí do našej neslávnej a tragickej histórie.“ Mrzí ho, ak niekto nepochopil symboliku.
V publikácii o holokauste je množstvo obrazových príloh a aj výpovede priamych účastníkov historických udalostí.
Vydalo ju združenie Edah s finančnou podporou ministerstva školstva a s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave.
V pondelok Čaplovič na otázku, či očakáva, že na svojom poste zotrvá aj v druhej polovici vládneho obdobia, odpovedal: "Ja si myslím, že programové vyhlásenie vlády plním zodpovedne."
Je presvedčený, že ako minister naplnil programové vyhlásenie vlády.

Beata
Balogová
