Košice 5. novembra (TASR) - Do podujatí Európskeho týždňa vedy a techniky, ktorý na 4. až 10. novembra zorganizovala Európska únia, sa dnes verejnou prezentáciou o výskume kozmického počasia zapojil košický Ústav experimentálnej fyziky (UEF) SAV, Technická univerzita a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika.
V tejto oblasti, ako uviedol Karel Kudela z UEF SAV, dosahujú košickí výskumníci pozoruhodné výsledky a podieľajú sa so zahraničnými partnermi na viacerých projektoch. Ústav monitoruje kozmické žiarenie na Lomnickom štíte. Ďalšou oblasťou je predpovedanie kozmického počasia z údajov o kozmickom žiarení a kozmickom vetre, dlhoročné konkrétne výstupy v konštrukcii prístrojov na detekciu kozmických častíc pre družice. V súčasnosti napríklad pracuje ich zariadenie na ruskej družici Coronas-F, ktorú vypustili vlani v júli. UEF SAV participuje aj na vývoji prístroja v rámci medzinárodného projektu Double Star. Do kozmu ho vynesie v roku 2004 čínska družica.
Kozmické počasie a magnetické búrky, ako informoval Kudela, majú priame účinky na materiály a prístroje, v praxi napríklad môžu spôsobiť poškodenie navigačných zariadení, elektrických rozvodov, poruchy v plynovodoch a ropovodoch. Aktuálne výskumy dokázali aj vplyv kozmického počasia na ľudí a ich zdravotný stav. Tejto téme sa venuje spoločný projekt UEF SAV a Vojenskej leteckej nemocnice v Košiciach. Projekt začína tento mesiac a finančne ho bude dotovať vládna Agentúra na podporu vedy a techniky.
Termín kozmické počasie zaviedli v roku 1995 odborníci americkej kozmickej agentúry NASA. Vyjadruje podmienky na Slnku a v slnečnom vetri, v magnetosfére, ionosfére a termosfére. ktoré môžu ovplyvňovať funkčnosť a spoľahlivosť kozmických a pozemských technologických systémov a ohroziť zdravie ľudí.