Podľa primátora Miroslava Vilkovského je kauza segregácie rómskych žiakov umelo vyvolaná.
LEVOČA. PrimátorLevoče Miroslav Vilkovský (Smer) považuje medializovanie údajného oddeľovania rómskych a nerómskych detí v základných školách považuje za účelovo živené.
„Prvá informácia o údajnej segregácii od Amnesty International bola po stretnutí zástupcov Amnesty a vtedajšieho vedenia mesta zastúpeného Milanom Majerským v septembri 2011. Od tejto doby Amnesty a jeho zástupcovia neustále v časových odstupoch navštevujú údajných rodičov nespokojných žiakov, ktorí chcú preradiť svoje deti do inej triedy. Zámerne hovorím o údajných rodičoch, lebo aj pri poslednej návšteve vo februári tohto roku zástupkyňa Amnesty nevedela povedať, o ktorých konkrétnych rodičov ide,“ uviedol primátor.
Zástupcom Amnesty ešte v roku 2012 navrhol, že ak si myslia a sú presvedčení o oddeľovaní detí v školách, nech to dajú na súd.
„Ten definitívne rozhodne. Zároveň som zástupcov Amnesty upozornil na to, že ak súd nebude vo svojom rozhodnutí konštatovať segregáciu, mesto Levoča bude od Amnesty požadovať ospravedlnenie a nie malé odškodné. Dodnes sa tak nestalo,“ dodal.
Kontrola ministerstva
Podľa primátora v žiadnej základnej škole na území mesta Levoča nie sú a ani neboli deti segregované. V každej triede sa učia spoločne rómske a nerómske deti.
„Naopak, Levoča by mohla byť príkladom inkluzívneho vzdelávania detí a mládeže aj pre ostatné samosprávy. Kontroly vykonané z ministerstva školstva, štátnej školskej inšpekcie a krajskej školskej inšpekcie nekonštatovali segregáciu žiadnej etnickej skupiny. Tieto kontrolné inštitúcie sú jediné, ktoré nám môžu vytknúť porušovanie zákona v školstve a prístupu k vzdelaniu,“ dôvodí.
Porušovanie práv
Aktivistka Lenka Machlicová prízvukuje, že úlohou Amnesty je monitorovať dodržiavanie ľudských práv a poukazovať na prípady, kedy sa tieto práva porušujú.
„Výskum je založený na dlhodobom a overenom zbere informácií v teréne. Naším cieľom nie je viesť súdne spory, ale v spolupráci so štátnymi a verejnými orgánmi pracovať, aby sa zabezpečilo právo na prístup k vzdelaniu bez diskriminácie. Vo svojom tvrdení vedenie mesta popiera nielen existenciu nezákonného stavu, ale aj existenciu samotných rodičov - občanov mesta, ktorí bojujú za vzdelanie svojich detí. Títo rodičia existujú, avšak v záujme ochrany svojich detí sa rozhodli verejne nevystúpiť. Vyjadrenia pána primátora sú znepokojujúcim postojom voči všetkým občanom mesta, ktorí si zaslúžia transparentný a otvorený prístup, ktorý rešpektuje hlas všetkých,“ oponuje Machlicová z Amnesty.
Rodičia: Rómske triedy by nemali byť
Amnesty International poskytla redakcii Korzár telefonické kontakty na dvoch rómskych rodičov, od ktorých má podnety.
Petrove deti navštevujú ZŠ na Francisciho ulici v Levoči.
„Deti, našťastie, chodia do zmiešaných tried. Ale v škole sú aj triedy, kde sú výlučne len rómske deti. Nepáči sa mi to a bol by som rád, keby sa takéto triedy nevytvárali. Učitelia sa v týchto triedach deťom nevenujú dostatočne, nepodporujú ich v učení,“ myslí si štvornásobný otec.
Do tej istej školy chodia aj dve Máriine deti.
„Minulého školského roku nastúpila moja dcéra do prvého ročníka a dostala sa do triedy, kde boli len samé rómske deti. Považujem to za segregáciu, veď moje dieťa nie je postihnuté. Päť žien sme boli požiadať riaditeľa za preradenie, aj sa nám to podarilo. Nemyslím si, že by takéto triedy mali existovať,“ dodáva mama Mária.

Beata
Balogová
