Inštitút pre verejné otázky vo svojej Vízii Slovenska do roku 2020 upozorňuje, že zvyšovanie počtu Rómov v osadách môže viesť až k ekonomickému kolapsu niektorých okresov a politickej radikalizácii.
Vláda sa však napriek vážnosti situácie stále nevie rozhodnúť, kto dostane rómsku otázku na starosť. Koaličná strana ANO predložila projekt pre Rómov a chce, aby ho malo na starosti ministerstvo kultúry. Minister Rudolf Chmel (ANO) sa bráni a chce len to, „čo rezortu kultúry prináleží“.
Podpredseda vlády Pál Csáky trvá na tom, že politická dohoda je jasná – Rómovia patria pod kultúru. Vláda má dnes rokovať o zmene Csákyho právomocí pri integrácii Slovenska do únie, ale o rómskej problematike v návrhu reč nie je.
Projekt ANO navrhuje vyslať do 620 rómskych osád 500 misionárov, vybudovať v nich spoločenské budovy podľa vzoru izraelských kibucov a zriadiť nový rómsky úrad v Košiciach. „Komunikácia s Rómami sa deje najlepšie cez hudbu alebo šport,“ zdôvodňuje jeden z autorov projektu Ivan Mačura z ANO potrebu spoločenského centra.
O peniazoch zatiaľ reč nebola. Podľa predsedu ANO Pavla Ruska je to „otázka možností. Budeme sa snažiť na tento projekt získať zdroje z predvstupových fondov“. Rusko kritizoval doterajšiu splnomocnenkyňu vlády Kláru Orgovánovú a povedal, že „výsledky nie sú dobré“. Otvorene povedal, že by projekt viesť nemala.
Sama Orgovánová považuje projekt za „hazard rôznych pokryteckých alebo naivných karieristov“.
S projektom ostro nesúhlasí aj sociológ Michal Vašečka. Projekt ANO podľa neho medzi odborníkmi nevyvolal ani tak rozhorčenie ako skôr „salvy smiechu“.
Vašečka obhajuje Orgovánovú, ktorej úrad „začal konečne napĺňať to, čo sa od neho očakávalo“. Začala sa riešiť napríklad infraštruktúra v rómskych osadách, vytvorila sa sieť sociálnych pracovníkov. „Je nezmyslom meniť niečo, čo funguje,“ povedal.
Orgovánovej úradu poskytla Svetová banka nebývalú sumu 280-tisíc dolárov a chce s vládou rokovať o ďalšej výraznej finančnej podpore. „Ak sa schváli projekt ANO, je veľmi otázne, či peniaze na Slovensko prídu,“ povedal Vašečka.
Vašečka kritizuje nielen váhavosť vlády, ale aj mlčanie jej predsedu Mikuláša Dzurindu. „Ako premiér má morálnu povinnosť ozvať sa. Negatívnych reakcií už dostal zo zahraničia viac než dosť. Renomé Slovenska skutočne utrpelo viac, než si je nová vláda ochotná pripustiť.“

Beata
Balogová
