Z funkcie alternáta guvernéra v Medzinárodnom menovom fonde a guvernéra Európskej banky pre obnovu a rozvoj odvolá exministra financií Františka Hajnoviča, ktorého nahradí na týchto postoch podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš.
Kabinet súčasne odvolá bývalého štátneho tajomníka tohto rezortu Viliama Vaškoviča z funkcie člena Administratívnej rady Rady Európy a do tejto funkcie vzápätí vymenuje jeho nástupcu Vladimíra Tvarošku.
Očakáva sa, že vláda dnes odobrí zmenu článku 38 medzivládnej zmluvy s Českou republikou o vytvorení colnej únie, ktorý sa týka ukončenia platnosti zmluvy v prípade, ak sa jedna zo zmluvných strán, respektíve obe zmluvné strany stanú členskými štátmi Európskej únie (EÚ).
Pôvodná Zmluva, ktorá bola podpísaná ešte v októbri 1992, umožňuje v zmysle článku 38 jej písomné vypovedanie a tým stratí platnosť 12 mesiacov po jej doručení druhej zmluvnej strane.
K zmene spomínaného článku sa pristupuje na základe rokovaní predsedov slovenskej a českej vlády a s cieľom zachovať existenciu a výhody colnej únie až do termínu vstupu oboch krajín do únie.
Česká strana odporúča, aby zmluvu vzhľadom na jej dôležitosť podpísali premiéri na predpokladanom tradičnom stretnutí v závere roka 2002.
Vláda prerokuje aj návrh na spresnenie kompetencií podpredsedu vlády SR pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pála Csákyho v oblasti európskej integrácie.
Podľa neho by mal byť vicepremiér koordinátorom zahraničnej pomoci, ISPA, Národného programu pre prijatie acquis communautaire, ako aj komunikačnej stratégie vlády SR pre prípravu obyvateľstva na členstvo SR v EÚ.
Stane sa ďalej predsedom Ministerskej rady vlády SR pre európsku integráciu a Konzultačného výboru Ministerskej rady vlády SR pre európsku integráciu. Medzi jeho kompetencie bude ďalej patriť riadenie programov bilaterálnej pomoci členských krajín EÚ a riadenie účasti SR v Iniciatíve Spoločenstva INTERREG III zameranej na transeurópsku spoluprácu a podporu harmonického a vyváženého rozvoja európskeho priestoru.
Ministri posúdia ďalej návrh koordinovaného postupu pri poskytovaní humanitárnej pomoci SR s dôrazom na realizáciu priorít zahraničnej politiky slovenskej vlády. Podľa materiálu sa od roku 2004 predpokladá ročný finančný nárok na humanitárnu pomoc vo výške 40 miliónov Sk.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh na zmenu uznesenia, v ktorom vláda 23. októbra schválila návrh na odvolanie zástupcov štátu a zástupcu zamestnávateľov z funkcie členov správnej rady Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).
Zmena spočíva v tom, že sa vypustí návrh na odvolanie zástupcu zamestnávateľov MUDr. Ladislava Pásztora z funkcie člena správnej rady VšZP. Súčasne sa vypustí aj úloha pre ministra zdravotníctva zabezpečiť náhradný výkon oprávnení Správnej rady VšZP na čas do rozhodnutia Národnou radou SR o návrhu.
Cieľom predloženého návrhu je upokojiť celkovú situáciu stiahnutím podnetu na odvolanie zástupcu zamestnávateľov z funkcie člena správnej rady VšZP a apelovať tak na reprezentatívne orgány zamestnávateľov urobiť tiež konkrétne kroky smerujúce ku konsolidácii pomerov v tejto poisťovni.