Košice 6. novembra (TASR) - Na nedostatočnú pripravenosť samosprávy na riadenie škôl a vzťahové problémy medzi starostami, učiteľmi a riaditeľmi po presune kompetencií poukazujú zástupcovia Odborového zväzu (OZ) pracovníkov školstva a vedy SR.
V okrese Košice - okolie napríklad nie sú zriedkavé prípady, keď starostovia nesprávne zaraďujú učiteľky, najmä v materských a málotriednych školách, do platových tried podľa zákona o verejnej službe a katalógu pracovných činností. Ďalším problémom, ako uviedla dnes pre TASR predsedníčka Rady OZ Košice - okolie Mária Csontosová, je odmietanie starostov vystaviť učiteľom platový dekrét. Stáva sa pritom, že nechcú priznať príplatky za riadenie. Porušuje sa zákon o ochrane osobných údajov, keď plat pedagóga verejne schvaľuje obecné zastupiteľstvo. Nezriedka starostovia odmietajú uvoľňovať pedagógov na porady, organizované odborom školstva okresného úradu. Za vážny nedostatok považuje Csontosová snahy starostov či primátorov presúvať v rozpore so zákonom finančné prostriedky z kapitoly mzdy do kapitoly tovary a služby. Značná časť samospráv v okrese Košice - okolie doteraz nepodpísala delimitačné protokoly a neuzavrela zmluvy s dodávateľmi služieb a energií, aj keď prevzali decentralizačnú finančnú dotáciu.
"Predstavitelia obcí na úlohu riadiť školy neboli dostatočne a v predstihu pripravení, aby ovládali školskú legislatívu, s ktorou sa do prevzatia kompetencií stretli len okrajovo" - konštatoval pre TASR vedúci Úradu OZ pracovníkov školstva a vedy František Lesanský. Riešiť problémy sa odborári usilujú v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska. Rada OZ, ako informoval Lesanský, pripravuje stretnutie na 27. - 28. novembra v Trenčianskych Tepliciach, kde chcú pozvať aj zástupcov ZMOS-u a jeho predsedu Michala Sýkoru. V týchto dňoch rokovali aj s Ministerstvom školstva SR o potrebe novelizovať Školský poriadok tak, by zohľadnil zákon o verejnej službe, nový Zákonník práce a ďalšie normy.