Vraha Juraja Rosora, ktorý bol zavraždil majetných rodičov, lebo mu nechceli dať peniaze na lumpačku, súd bol posúdil na smrť.
Zemetrasenie
V sobotu rano o štvrť na siedmu bolo zemetrasenie po celej Prešporskej, ba prešlo ono na okolí Senice aj do Nitrianskej. Dľa zpráv najsilnejšie bolo ono v Modre, kde pri temnom podzemnom hrmote trvalo 5 sekúnd. Ľudia všade povybehúvali na ulicu, ale dajakého vážnejšieho nešťastia sa nestalo. S týmto zemetrasením akiste súvisí to, že v Nitrianskej pri Smolinsku počal unikať zo zeme zemský plyn a tak aj tam budú po ňom vŕtať.
Poprava
Vraha Juraja Rosora, ktorý bol asi pred rokom zavraždil svojich majetných rodičov preto, lebo mu nechceli dať peniaze na lumpačku, súd v Gyulafehérvári bol posúdil na smrť, ktorý výrok kráľ. Kúria potvrdila. Poneváč kráľ na navrh Kúrie vrahovi milosť neudelil, tuto stredu rano ho v Gyulafehérvári obesili. Popravu vykonal „kr. uhorský vykonávateľ ortelov“ (m. kir. itéletvégrehajtó) kat Bali a bola to jeho 28. poprava. Hovoril, že taký zverský vrah sa mu ešte pod ruky nedostal. Najviacej ho akiste ale mrzelo, že nemohol teraz gšeftovať s „povrazom obesenca“, čo mu boli po jednej poprave v Miškovci zakázali a od tých čias ten povraz zhabe fiškus hneď na mieste.
Hrdinská smrť lekára
V krakovskom špitále dr. Stanislav Drob ošetroval istého sedliaka J. Masloňa, ktorý sa bol pred nedávnom nakazil od svojho koňa napadnutého sopľavkou. Od tohoto chorého nakazil sa aj dr. Drob a čoskoro zpoznal, že ide v ústrety istej smrti. Porobiac poriadky ohľadom zaopatrenia svojej rodiny, dal sa vo špitále osihotiť a potom až do smrti, nastalej 14. apríla, dokiaľ vládal, svedomite značil všetko, čo vo svojom tele pocítil, usiloval sa tedy ešte na prahu smrti poslúžiť vede a človečenstvu.
Prosím, na ľavo!
V poludňajšich a v podvečerných hodinách je na peštianskych uliciach taká veľká premávka aj na trotoároch, že obecenstvo sa sráža a hatí samo sebe slobodný priechod a to len preto, lebo každý ide jako chce, nehľadí na nikoho a potom sa už ľudia socajú, nevedia si vyhnúť.
Po iných veľmestách policia urobila už poriadok a upravila obecenstvo, že má chodiť vždy po ľavej strane trotoárov, jakýmkoľvek smerom aj ide. Teraz peštiansky hlavný kapitáň dr. Bóda tiež dal vylepiť plakáty, v ktorých prosí hlavnomestské obecenstvo, aby sa aj ono pridŕžalo tohoto osvedčeného už poriadku.
Počasie
Po veľkonočných sviatkoch nastalé chladné a vetristé počasie sa konečne napravilo a povetrie sa pri jasnej oblohe pomaly zohrieva. Kde ovocné stromy už kvitnú, tam mrazov nebolo a pri tejto prajnej pohode budú môcť v poriadku odkvitnúť. Bolo by treba ale dážďa.
Posúdenie
Štefan Selecký, obuvnícky majster na Žibritove ešte počas prvej balkánskej vojny politizoval pri poháriku a zazlieval vláde, že Slováci dostávajú maďarské citácie pred súd a pri súde že s nimi v ich materinskej reči pojednávať nechcú. Toto pošepol kdosi žandárom a žandári oznámili vec súdu v Šahách, ktorý Seleckého tieto dni posúdil na 2 mesiace štátneho väzenia a 40 korún pokuty.
Kráľ ochorel
Ešte za nedávnej návštevy nemeckého cisára Vilhelma náš kráľ, keď išiel naproti svojmu hosťovi na nádražie, trochu sa prechladil a až teraz vyvinul sa z toho pľúcny katár. Koncom minulého týždňa sa lekári obávali, že z toho bude zapálenie pľúc, čo by pri vysokom veku kráľovom bolo veľmi povážlivé bývalo. Toto sa síce nestalo, lekári zistili aj ľahké uľavenie a popustenie horúčky, ale chorobný stav na vrchnej čiastke pravého krídla pľúc ešte vždy trvá a neisté je, ako sa choroba ďalej vyvinie. Noc na štvrtok ztrávil kráľ nedobre, pre kašeľ málo spal.
Gróf vodcom lúpežníckej bandy
V Paríži známy detektiv Fleury, ktorý bol svojho času vystopoval automobilových apačov, ešte s inými štyrmi tajnými policajtami lapil šesť lúpežníkov práve v tom okamihu, keď z koča istého obchodníka s klenotami ukradli kapsu, plnú drahocenností v hodnote 400.000 frankov.
Vysvitlo, že ten lupič, ktorý kapsu vzal z koča a chcel na automobile utiecť, je nemecký gróf Montgelas, rodom z Berlína. Grófov brat je v Bavorsku ministrom pravosúdia. Gróf Montgelas premárnil svoj veľký majetok a vtedy falošnou hrou v karty zarábal si peniaze. A keď ho pre rozličné klamstvá vykázali z mnohých veľmiest, utvoril lupičskú bandu, ktorá po veľmestách a morských kúpeľoch prevádzala lúpeže.
Novšie oznamujú: Ďalšie vyšetrovanie proti grófovi Maxovi Montgelasovi a jeho lúpežníckym kamarádom sa zistilo, že ku bande patril aj grófov udajný komorník, rodom tiež Nemec. Komorníka policia tiež chytila. Gróf Montgelas stál v spojení aj s rozvetvenou medzinárodnou bandou, ktorú padelala peniaze a železničné karty.
Veliký oheň v Debrecíne
V Debrecíne zhorela veľká dielňa uh. štátnych železníc na opravu vagónov. Zhorelo 130 nákladných, 40 osobných a 5 veľkých Pullmannovských vagónov, obrovské množstvo materiálu a cenné strojové zariadenie. Škoda obnáša poldruha miliona korún.
V dielni pracovalo 450 robotníkov, ktorí asi za 10 – 15 dní zostanú bez roboty, kým im budú môcť zas dať robotu. Oheň vzniknul v tej miestnosti, kde si ukladajú robotníci svoje šaty. Jako povstal, nevedno. Že požiar môhol zachvátiť celú obrovskú dielňu, toho príčinou bola tá okolnosť, že veža vodovodu dielne nie je dosť vysoká a voda nemala dostatočného tlaku, tak že hasiči nemohli s výsledkom pracovať. Dielňu vystavia ešte tohoto roku.
Vojenskí dôstojníci nesmú písať do časopisov
Náčelník generálneho štábu barón František Conrad z Hötzendorfu vydal zákaz, ktorým zakazuje sa dôstojníkom jakákoľvek činnosť pri dennej tlači. Zákaz vyvolala „Militärische Rundschau“, ktorá – odkedy sa bola rozkmotrila s ministerstvom vojny – prinášala z pera dôstojníkov dosť ostré články proti ministerstvu a jednotlivým vysokým vojenským hodnostárom. Minister teraz zakázal dôstojníkom vôbec písať do novín.
Zasnúbenie
Pavel Rúžek, ev. učitel v Trlinku, zasnúbil sa so slečnou Emíliou Darulovou tamže. Blahoželáme.
Náčelník vládnej tlačovej kancelárie zneužíval svoje postavenie ku nedovolenému nadobúdaniu peňazí
Sdelili sme, že sa pred peštianskym tlačovým porotným súdom pojednáva pravota, ktorú bol zaviedol pre osočovanie náčelník tlačovej kancelárie v ministerskom predsedníctve, kráľ. radca Herman Barát proti novinárovi Armandovi Fehérovi.
Fehér bol napísal do Pesti Hirlapu článok, že v rangu ministerského radcu úradujúci šéf vládnej tlačovej kancelárie Barát zneužíva svoje úradné postavenie ku tomu, aby si nedovoleným spôsobom zadovážil peniaze. Barát totiž do konkurzu upadnuvšiemu známemu podnikateľovi Ignácovi Pallósovi vykonával rozličné služby v záujme jeho podnikov, prijímal od Pallósa požičky, provízie a zmenkové žira za dlhý rad rokov.
Fehér svoje tvrdenie dokázať chcel výsľuchom radu svedkov, vlastnoručnými listami Barátovými a obchodnými knihami Pallósovými. Súd nariadil len obmezené dokazovanie, totiž naložil len prečítať Barátove listy a výťahy z Pallósových obch. kníh, ale i z týchto celkom jasne vysvitlo, že Fehér tvrdil pravdu, na čo porota uznala, že novinár dokázal, že Barát svoje postavenie zneužíval a preto Fehéra vyhlásila za nevinného. Súd následkom toho verdiktu Fehéra oslobodil zpod obžaloby.
Výrok vzbudil všeobecné uspokojenie. Na pranier postavený Barát bude sa museť vzdať svojho úradu. Takéhoto intimusa mali páni ministerskí predsedovia Fejérváry, Wekerle, Khuen, Lukács a Tisza a jako súd biľagoval Lukácsa, tak teraz biľagoval aj Baráta. Lukácsovsko-Tiszovský systém nemá pred súdmi šťastia, všade sa mu dokáže, že jeho vláda je založená na nemravnosti a na peniazoch, ktoré silne zapáchajú.
Fiškál vo väzení
V Prešove zatkli advokáta a tit. hlavného fiškála stolice šarišskej dra Emila Englendera, lebo popáchal rozličné klamstvá a oškodil celé obce parceláciami.
Dnešné články sme vybrali zo Slovenského denníka
(22. a 25. apríl 1914) a Slovenského týždenníka (24. apríl 1914)
Slovenská národná knižnica digitalizuje staré periodiká s tým, že ich postupne sprístupňuje verejnosti. Na stránke www.dikda.eu si tak môžete pozrieť kompletné čísla tlačovín, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Môže sa tak stať po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov.
Vďaka tomuto užitočnému projektu si už dnes môžete prečítať noviny z roku 1914, medzi nimi napríklad Slovenské noviny, Slovenský denník, Národnie noviny, Národný hlásnik, Robotnícke noviny, Ľudové noviny, Slovenský týždenník, Vlasť a svet, Slovenské pohľady, Veselé noviny či Živena. Práve z nich pre vás každý týždeň vyberáme zaujímavé texty spred 100 rokov.

Beata
Balogová
