Bratislava 6. novembra (TASR) - Predstavitelia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) tvrdia, že vláda si predsavzala viacero pozitívnych cieľov, ale mnohé z jej záväzkov zakotvených v programovom vyhlásení sú z pohľadu reforiem nedostatočné.
Občianski konzervatívci sa na dnešnom stretnutí s novinármi kriticky vyjadrili najmä k nedostatočnému znižovaniu daní a odvodov, nesystémovým úsporám, prerozdeľovaniu verejných financií a k nedôslednej reforme verejnej správy zo strany súčasnej vládnej štvorky.
Za nevhodnú považuje líder OKS Peter Tatár najmä snahu kabinetu o čo najrýchlejší vstup do Európskej menovej únie i zvýhodňovanie vybraných subjektov trhu. Občianski konzervatívci kritizujú aj úsilie vládnej štvorkoalície previesť pôdu neznámych vlastníkov na obce. Tvrdia, že v ekonomickej oblasti obsahuje vládny program prvky "socialistického prístupu nedostatočnej ochrany súkromného majetku, bez ktorej nie je možné vybudovať reálne základy pre podporu podnikania". Vláda podľa nich nie je dostatočne razantná v oblasti znižovania štátnych výdavkov a ich podielu na HDP.
Väčšina predsavzatí v oblasti poľnohospodárstva je len vo forme stanovených cieľov, poznamenal Tatár. Podľa neho vláda neuvádza bližšie nástroje, akými chce dosiahnuť svoje ciele v tejto oblasti. Problematika vysokých škôl je podľa OKS riešená veľmi všeobecne. "Hovorí sa o viaczdrojovom financovaní, ale aj tak budú musieť za štúdium zaplatiť študenti," konštatoval podpredseda OKS Peter Osuský.
Označenie rómskej problematiky za prioritu vlády nie je šťastné. Občianski konzervatívci si myslia, že ide len o deklaráciu vôle zo strany vlády zaoberať sa týmto problémom, nie o skutočný program jeho riešenia. Reformy v rezorte zdravotníctva a súdnictva však OKS oceňuje. Vytvorenie špeciálneho súdu a úradu špeciálneho prokurátora pre boj proti korupcii však považujú za populistické riešenie. "Spravodlivosť má byť prísna, presná a rovnaká voči všetkým trestným činom," vyhlásil šéf OKS.
Občianski konzervatívci sa pozitívne stavajú aj ku krokom vlády v zahraničnopolitickej oblasti. Upozornili však na zdržanlivosť pri deklarovanej podpore Európskej bezpečnostnej a obrannej politike. Tá môže pri naplnení ambícií niektorých členských krajín Európskej únie (EÚ) ohroziť súdržnosť NATO a paralyzovať spojenectvo s USA, tvrdí Osuský. V sociálnej oblasti podľa slov Tatára ide vláda správnym smerom.