Martin 6. novembra (TASR) - Zdravotne postihnutí sa chcú aktívne zúčastňovať na rozhodnutiach miestnej verejnej správy. Formou projektu Agenda 22 bude na Slovensku pôsobiť 23 pracovníkov z terénno-sociálnych centier Slovenského zväzu zdravotne postihnutých (SZZP).
Cieľom SZZP je pôsobiť vo všetkých oblastiach, ktoré majú vplyv na každodenný život zdravotne postihnutých občanov. Štandardné pravidlá na rovnaké príležitosti pre osoby s postihnutím očakávajú v stavebníctve, zdravotníctve, školstve, kultúre a ďalších oblastiach. Predstavitelia verejnej správy by sa mali podmienkami hendikepovaných zaoberať už v štádiu plánovania, návrhov a štúdii, nie až v čase realizácie. Chceme, aby pôsobenie bolo systematické, uviedla pre TASR projektová manažérka Úradu SZZP so sídlom v Martine Jaroslava Mišíková. Zdravotne postihnutým nestačí súčasný vplyv na samosprávu formou pôsobenia v sociálnych komisiách pri mestských zastupiteľstvách.
Agenda 22 obsahuje charakteristiku dobrého plánu, zdôrazňuje rovnocennosť partnerov a naznačuje cestu vedúcu od myšlienky k plánu. Druhú časť Agendy 22 tvorí skupina otázok, ktoré je možné použiť pri posudzovaní súladu služieb a aktivít na miestnej úrovni so Štandardnými pravidlami OSN.
Pôvodne švédsky projekt Agenda 22 zahŕňa problematiku vytvárania predpokladov na prístup k rovnakým príležitostiam pre všetkých. Nasledujú pravidlá popisujúce zodpovednosť spoločnosti v ôsmich najdôležitejších oblastiach, napríklad zamestnávanie, vzdelávanie a pravidlá, ako preklenúť, prepojiť a využiť rôzne oblasti spoločnosti k dosiahnutiu pokroku v problematike. Dovedna 22 pravidiel je účinným nástrojom na tvorbu praktickej politiky na národnej, regionálnej a miestnej úrovni, dodala Mišíková.