Nový systém nebude len pre väzňov. Má tiež chrániť bité ženy a držať futbalových chuligánov mimo štadiónov.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Niekedy v roku 2016 by zo súdu mohol odísť prvý odsúdený, ktorého nebudú strážiť bachári, ale elektronický náramok. Ministerstvo spravodlivosti podpísalo zmluvu s dodávateľom nového systému na elektronické sledovanie odsúdených.
Po obchode za 22 miliónov eur by mali sudcovia ľudí, ktorí dostanú trest kratší ako jeden rok, častejšie nechávať v domácom väzení. Zákon im to umožňuje už teraz, no bez náramkov je zložité alternatívne tresty kontrolovať.
„Keď táto možnosť bude, sudcovia skôr budú alternatívne tresty udeľovať,“ myslí si trestný sudca Juraj Kliment zo Združenia za otvorenú justíciu. „Osobne to považujem za dobrý nápad.“
Nejde len o náramky
Elektronické monitorovanie
- pomocou náramkov na nohe bude strážiť odsúdených v domácom väzení,
- iný prístroj zamedzí vstupu chuligánom na štadión,
- obete domáceho násilia upozorní, ak sa blíži útočník,
- na diaľku umožní merať alkohol v dychu.
V zákazke nejde len o náramky pre väzňov v domácom väzení, ktorí ich budú nosiť na nohe. Víťaz tendra, firma ICZ Slovakia, vybuduje štyri dispečingy, dodá informačný systém aj prístroje pre iné alternatívne tresty.
Roman Hlubina z dodávateľskej firmy spomína náramok na ruku, ktorý cez GPS upozorní, ak sa futbalový chuligán priblíži k štadiónu, kde má zakázaný vstup.
Podobne môžu sledovať sexuálnych delikventov a držať ich mimo okolia škôl. Stačí, ak úradníci problémové miesta zaznačia na mape.
„Pomôcť budeme vedieť aj obetiam domáceho násilia,“ hovorí Hlubina. Prístroj vtedy nedostane iba útočník, ale aj ten, koho napadol. Rádiový signál obeť upozorní, že agresor je blízko, aj keby na seba mali naraziť náhodou.
Kontrolovať budú aj ľudí, ktorým súdy zakážu piť. Skrinka s trubičkou páchateľov v rôznych časoch vyzve, aby do nej dýchli. Cez kameru by mala overiť, či fúka sám odsúdený.

Odsúdení budú pracovať
Systém by tiež mal sám odhaliť, či väzeň náramok neroztrhol, alebo či ho má na tele.
„Nie je to niečo, čo poznáte z rôznych sci-fi filmov že keď sa vzdialite dva metre, stane sa niečo zásadné, trebárs náramok vybuchne,“ vraví Martin Terkovič z ICZ. Prístroj iba upozorní človeka na dispečingu.
Minister spravodlivosti Tomáš Borec chce, aby časom elektronicky sledovali až dvetisíc odsúdených.
Výhodou podľa neho bude, že väzni nestratia prácu. „Budú môcť byť s rodinou, nerozpadnú sa rodinné vzťahy, budú môcť živiť svojich rodinných príslušníkov,“ vysvetľuje Borec.
Náramky zaplatia z eurofondov. Ministerstvo vyrátalo, že náklady na jedného odsúdeného budú o dve tretiny nižšie ako na väzňa vo väznici, ktorý dnes stojí štát ročne priemerne 14-tisíc eur.
Peniaze za náramky by sa vďaka tomu mohli štátu vrátiť do šiestich rokov.
V tendri zostali jediné náramky
Výrobcom zariadení pre nový systém je firma 3M. Súperi namietali, že súťaž ju zvýhodňovala.
BRATISLAVA. Oficiálny víťaz súťaže na monitorovanie osôb, ICZ Slovakia, potrebné prístroje nevyrába. Nakúpi ich od dodávateľa, ktorým je spoločnosť 3M.
Výrobcu vo svojich námietkach spomínali firmy, ktoré tender na jeseň napadli na Úrade pre verejné obstarávanie. Prekážalo im najmä to, že opis prístroja na meranie alkoholu v súťažných podmienkach sa príliš podobá textom v katalógu 3M.
ÚVO námietky zamietol. „V nadväznosti na podané nápravy sme podmienky tendra upravili,“ obhajuje súťaž Ľubomíra Probelová z ministerstva spravodlivosti. „Vynechali sme požiadavku na snímanie alkoholu z povrchu pokožky. Neskôr však záujemcovia chceli, aby test na alkohol nebol vôbec.“ To podľa úradníkov nešlo, lebo čím širšie využitie systém má, tým vyššia je šanca, že ho zaplatia z eurofondov a nie zo štátneho rozpočtu.
Do tendra sa okrem ICZ nakoniec prihlásila len jedna firma. Pre nesplnené kritérium ju vyradili.

Beata
Balogová
