BRATISLAVA. Zlepšiť kvalitu života a zdravotný stav obyvateľov oblastí postihnutých banskou činnosťou, to je cieľ Programu prevencie a manažmentu rizík z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu, s ktorým prichádza ministerstvo životného prostredia.
Rezort predložil materiál 24. apríla do medzirezortného pripomienkového konania.
Okrem ochrany životného prostredia a zníženia rizík ohrozujúcich zdravie ľudí má program za cieľ tiež prispieť k zmierneniu škôd.
Na Slovensku bolo klasifikovaných 308 opustených a uzavretých úložísk ťažobných odpadov. Z tohto je 25 úložísk rizikových a 52 potenciálne rizikových.
Za najrizikovejšie označuje úložiská v oblastiach Slovinky, Banská Štiavnica, Nižná Slaná, Staré Hory - Špania Dolina, Liptovská Dúbrava a Rožňava.
Ministerstvo odhaduje, že na realizáciu programu bude treba do roku 2020 celkom 41,4 milióna eur. Väčšina z toho by mala byť financovaná cez Operačný program Kvalita životného prostredia.
Mal by byť uskutočnený prieskum a sanácia 34 odvalov a odkalísk v desiatich ložiskových oblastiach. Ďalších desať oblastí by sa malo preskúmať a inventarizovať, v 12 oblastiach sa vykoná inventarizácia.
Program ministerstvo pripravilo na obdobie rokov 2014 až 2020. Najrizikovejšie lokality by mali byť vyriešené do roku 2027.
Slovensko chce využiť povolené výnimky pre znečistenie z Rámcovej smernice o vode. Podľa nej musia členské štáty dosiahnuť dobrý stav útvarov podzemných a povrchových vôd do roku 2015.