SME

V Rankovciach sa osvedčilo, že si Rómovia stavali domy sami

V obci pri Košiciach plánujú poskytnúť pozemky, aby si Rómovia mohli postaviť ďalších jedenásť domov.

Rómovia si v Rankovciach postavili domy sami.Rómovia si v Rankovciach postavili domy sami. (Zdroj: ETP - Slovensko)

KOŠICE. Štyri domy si postavili Rómovia v obci Rankovce v okrese Košice - okolie v rámci projektu Budujeme nádej – Z chatrče do 3E domu, ktorý realizuje ETP Slovensko, a národného programu malých grantov financovaného z Globálneho environmentálneho fondu (GEF) UNDP.

Domy sú nízkonákladové, ekologicky a energeticky efektívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V utorok si prišli pozrieť domy do Rankoviec pozrieť účastníci odborného seminára o modeli sociálneho bývania.

Prečítajte si tiež:Domy si Rómovia budujú sami, peniaze majú z mikropôžičkyČítajte 

Postavia ďalších 11 domov

Organizátori z ETP predstavili aj katalóg, ktorý podrobne zachytáva skúsenosti z realizácie samovýstavby.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sú v ňom rady, ako postupovať pri svojpomocnej výstavbe domov. Náklady na jeden takýto dom sa pohybujú okolo šesť- až osemtisíc eur a na jeho stavbu dostanú Rómovia pôžičku, ktorú musia splatiť v priebehu osem až desať rokov.

„Ide o pilotný projekt 3E domov, v rámci ktorého si Rómovia postavili zatiaľ štyri rodinné domy.Do projektu sa dodatočne zapojili ďalší dvaja klienti, ktorí si vybavujú stavebné povolenie. Stavebníci sú pripravení urobiť prípojky, čaká sa ešte na kolaudáciu kanalizácie a rozvodov elektriny. Naše doterajšie skúsenosti sú pozitívne,“ povedal koordinátor projektu za ETP Slovensko Slavomír Kutaš.

V druhom kole sa už začala príprava na rozšírenie projektu v Rankovciach o ďalších jedenásť domov, v krátkom čase by malo byť vydané stavebné povolenie. S výstavbou ďalších osem až desať domov sa má začať v najbližších dňoch aj v Moldave nad Bodvou.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Americkí herci stavali domy v osadeČítajte 

Dostali materiál, nie peniaze

Rómovia si sporili cez ETP a mohli dostať aj mikropôžičku. Nedostali peniaze, ale materiál, pracovné nástroje a pomôcky, pozemky si rodiny kúpili od obce.

„Bol som rád, že sa naskytla takáto možnosť od ETP postaviť si dom, a tak so do toho išiel. Nasporil som si 2 000 eur a dostal som aj mikropôžičku 6 000 eur. So stavbou som nemal problém, lebo som vyučený murár a pomáhala mi aj ostatná rodina. Som rád, že môžeme lepšie bývať,“ povedal jeden z majiteľov nového domu Michal Hada. Doložil, že dom má kuchyňu a na poschodí priestory na spanie.

Z vlastného bývania sa teší aj rodina Turtákovcov.

„Na začiatku sme nemali nič, teraz si domček postupne zariaďujeme. Hlava rodiny Lukáš Turták je vyučený murár a verí, podobne ako ostatní stavebníci, že aj vďaka praktickým zručnostiam zo stavby domu si skôr nájde prácu.

SkryťVypnúť reklamu

„Naše skúsenosti za 15 rokov ukazujú, že komplexný prístup zlepšuje kvalitu života obyvateľov vylúčených komunít. Kombinujeme sociálnu prácu, vzdelávanie obyvateľov všetkých vekových kategórií a vrcholom je svojpomocná výstavba domov do osobného vlastníctva,“ uviedla riaditeľka občianskeho združenia ETP Slovensko Slávka Mačáková.

Obec výstavbu podporila

Projekt výstavby domčekov pomocou mikropôžičiek pre Rómov sa podľa národnej koordinátorky GEF Kláry Tóthovej osvedčil. Uviedla, že tomuto projektu poskytli 50 000 dolárov z programu malých grantov.

Obec projekt privítala, pozemky získala od tunajšieho urbariátu a sú v majetku obce.

Ľudia si môžu pozemky odkupovať za tri eura za štvorcový meter. Ako uviedol starosta Stanislav Hada, snahou je postupne legalizovať všetky čierne stavby. V Rankovciach žije približne 760 obyvateľov, z nich je 520 Rómov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Plátené tašky a opakované použitie
  3. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor
  5. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy
  7. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí
  1. Podpora projektov, ktoré učia ľudí postaviť sa za seba
  2. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  3. Nela Pocisková: Dovolím si už robiť chyby a nevyčítať si to
  4. Plátené tašky a opakované použitie
  5. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  6. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  7. Nespoliehajú sa na štát, ale na vlastné sily
  8. Digitálna bezpečnosť opäť v centre pozornosti
  1. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 8 047
  2. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 5 586
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 4 250
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 3 974
  5. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 715
  6. TV Markíza spustí spravodajský projekt TN live už 9. júna 3 030
  7. Kozmetika ju najprv zachránila, dnes ňou pomáha iným 2 213
  8. Nová predajňa PLANEO v Spišskej Novej Vsi 2 106
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemecký automobilový priemysel zašiel za hranicu zákona, aby udržal staré technológie.

Koniec nemeckého ekonomického zázraku znamená aj koniec akej-takej slovenskej prosperity.


30
Peter Tkačenko.

Keď si zakázal čisté riešenie na Ústavnom súde, zostala mu improvizácia.


4
Referendum Peter Pellegrini dnes

Iniciovalo ho Slovenské hnutie obrody.


TASR 54
Slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, proti komu nastúpia hokejisti.


7

Sportnet

Lois Boissonová

Francúzska držiteľka voľnej karty vyradila šiestu nasadenú hráčku grandslamu.


TASR
Slovenskí hokejisti na MS v hokeji 2025.

Pozrite si, proti komu nastúpia hokejisti.


2024 Hockey Hall of Fame inductee Pavel Datsyuk, left, shakes hands with Lanny McDonald, right, during a ceremony prior to NHL hockey game action between the Detroit Red Wings and the Toronto Maple L

Súčasťou turnaja bola aj výstava fotografií s názvom Hrdinovia našej doby, ktorí urobili krok k nesmrteľnosti. Bola venovaná Rusom, ktorí zahynuli počas okupácie Ukrajiny.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu