BRATISLAVA. V prípade zbitia Hedvigy Malinovej Žákovej existuje priamy svedok, ktorý videl, ako sa nitriansky incident spred ôsmich rokov udial.
„Áno, takýto svedok existuje," povedal v stredu námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky v diskusnej relácii TA3 Téma dňa.
Doplnil, že doteraz vykonali 92 výsluchov a prokuratúra chce, aby väčšina svedkov bola vypočutá pred súdom.
Prokuratúra podala začiatkom apríla obžalobu voči Malinovej Žákovej z krivej výpovede a prísahy. Tvrdí, že útok sa nestal tak, ako ho Malinová Žáková opísala.
Maďari splácajú dlh
Malinovú Žákovú prišlo v stredu podvečer podporiť pred budovu Ministerstva spravodlivosti niekoľko stoviek demonštrantov, prevažne z južného Slovenska.
V dave bolo vidieť transparenty s nápismi „Spravodlivosť pre Hedvigu“ či „Maďarskí študenti z Nitry na teba nezabudli“.
Okrem nich niesli niektorí účastníci aj tabule s maďarskými názvami miest ako Senec, Dunajská Streda, Šamorín či Galanta.
Organizátori pred začiatkom podujatia rozdávali biele tričká s nápisom „Maďari za Dunaj!“. Rovnaký nápis mali napísať holohlaví útočníci na Malinovej blúzku pred ôsmimi rokmi.
Protest usporiadala organizácia Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku (OSMS).
„Je veľmi dôležité, aby sme pri tejto kauze a ďalších škandáloch, ktoré otriasli slovenskou justíciou, zaujali postoj a náš hlas bol vypočutý,“ povedal Géza Tokár, hovorca OSMS.
Maďarská komunita na Slovensku má podľa jeho slov voči Malinovej Žákovej dlh, pretože ju len málo podporila v konflikte so slovenskými úradmi.
„Prišli sme podporiť Hedvigu a ukázať politikom, že národ sa na túto kauzu nebude len tak pozerať,“ vysvetlil 60-ročný József, ktorý na protest pricestoval z Galanty.
V rukách držal maďarskú vlajku s nápisom „Hedvig“, aby sa Maďari nebáli na Slovensku hovoriť svojim materským jazykom.
Malinová cíti podporu
Malinová Žáková prijala koncom minulého roka maďarské občianstvo a odsťahovala sa do Győru. Protestujúcim sa v stredu prihovorila na diaľku prostredníctvom listu.
„Po celé roky ma držala nádej, že si úrady uvedomia svoju chybu a útočníkov chytia. To sa nestalo. Osem rokov po útoku sa postavím pred súd ako občianka Maďarska. K tomu budem potrebovať silu, ktorú mi dodáva vedomie, že nie som sama.“
Podporu jej okrem ombudsmanky Jany Dubovcovej vyjadril z Talianska aj emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Jeho slová na pódiu prečítala herečka Zita Furková.
„Všetci sme sa stali súčasťou Hedviginej nevyriešenej minulosti i bolestnej prítomnosti. Je mojou osobnou povinnosťou, aby som sa spolu s vami postavil vedľa nej, podporil a povzbudil ju v tomto ťažkom boji," odkázal Bezák.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play na zhromaždení vyhlásila, že osud Malinovej Žákovej v mnohom vypovedá o stave tejto krajiny a nevládnosti práva v nej.
„Je jedno, či štát opustil jedného alebo tisíce z nás. Jednotka je v tomto prípade rovnako odporná a neprijateľná ako tisíce,“ uviedla. Myslí si, že štát by sa mal Malinovej Žákovej ospravedlniť.
Prišiel manžel aj rodičia
Medzi ľuďmi v dave si slová podpory vypočuli aj rodičia a manžel Malinovej Žákovej. Pre médiá sa vyjadrovať nechceli.
Na protest sa prišiel pozrieť aj podpredseda SNS Rafael Rafaj v sprievode členov Mládeže SNS, hoci na vlastné protestné zhromaždenie nedostali povolenie od mesta.
Polícia národniarov zastavila v dostatočnej vzdialenosti od demonštrácie a legitimovala.
Po skončení prejavov sa dav protestujúcich presunul pred budovu Slovenského národného divadla, kde sa v tom čase konal galavečer pri príležitosti desiateho výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.
Líder strany Most-Híd Béla Bugár sa na oslavách odmietol zúčastniť práve pre demonštráciu „Štát osem rokov bojuje proti jednej bývalej študentke a vyštval ju z krajiny.“

Pochovali spravodlivosť
Dav pred koncom protestného pochodu symbolicky pochoval spravodlivosť na Slovensku. Zhromaždenie ukončili spevom maďarskej a slovenskej hymny.
Kauza Hedvigy Malinovej Žákovej sa začala v auguste 2006, keď ju podľa jej výpovede surovo zbili dvaja holohlaví mladíci neďaleko Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kam išla na skúšku, a na blúzku jej napísali protimaďarské heslá.
Minister vnútra Robert Kaliňák ju vtedy obvinil z klamstva.
Slovensko sa Žákovej Malinovej oficiálne ospravedlnilo prostredníctvom rozhodnutia vlády Ivety Radičovej v roku 2012. „Vláda vyslovuje poľutovanie nad prípadom sťažovateľky,“ písalo sa v rozhodnutí kabinetu.
Malinová Žáková sa zriekla nároku na odškodné, Európsky súdny dvor ho preto neprerokúval.
Novozvolený prezident Andrej Kiska pred troma týždňami vyhlásil, že ak súd Malinovú Žákovú odsúdi, udelí jej milosť.

Beata
Balogová
