
V budove parlamentu pokračovalo včera rokovanie poslancov. Na snímke poslanci Vladimír Mečiar (vpravo) a Robert Fico (vľavo). FOTO TASR – VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA – Koaliční poslanci rozhodli, že 22 zákonov súvisiacich s prijatím nového štátneho rozpočtu prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Dzurindovmu kabinetu umožnili predložiť rozpočet do 18. novembra, hoci podľa zákona to malo byť 15. októbra.
Koalícia bola disciplinovaná, nestalo sa, že by parlament nebol uznášaniaschopný.
Opozícia včera kritizovala vládu, že sa uchýlila k starému zlozvyku – k predkladaniu zákonov v zrýchlenom režime. Vicepremiér a minister financií Ivan Mikloš vysvetľoval, že inak by štát začal hospodáriť v novom roku s rozpočtovým provizóriom alebo by hrozilo prijatie rozpočtu so schodkom viac ako sedem percent. Zrýchlený režim rokovací poriadok parlamentu umožňuje, ak štátu hrozia značné hospodárske škody.
Poslanec HZDS Vojtech Tkáč i predseda Smeru Robert Fico zapochybovali, či má vláda vôbec právo predkladať zákony. Podľa nich musí čakať, kým jej parlament vysloví dôveru schválením programového vyhlásenia. Opozícia preto navrhla, aby sa rokovanie o návrhoch zákonov prerušilo. Koaliční poslanci nesúhlasili a rokovanie pokračovalo.
Vicepremiér Daniel Lipšic z KDH povedal, že názor opozície sa neopiera o ústavu. „Vláda bola vymenovaná a vykonáva svoje právomoci. Názor, že nemôže vykonávať jednu z niekoľkých právomocí, ale ostatné vykonávať môže, je nelogický,“ povedal.
Šéf ústavnoprávneho výboru Ján Drgonec z ANO upozornil, že podľa Ficovej koncepcie by vláda neexistovala, až kým by nedostala dôveru od parlamentu, hoci ju už prezident vymenoval.
„Nikde v ústave nie je najmenšia zmienka, že vláda nadobúda svoje právomoci postupne. Pri dovedení do absurdnosti, ak vláda nemá za súčasného stavu predkladať parlamentu návrhy zákonov, tak potom nemá ani právo predložiť programové vyhlásenie vlády,“ povedal Drgonec.
Poslanec Vojtech Tkáč SME povedal, že vláda si môže plniť všetky úlohy, ale najskôr by mala dostať dôveru a až potom môže predkladať zákony. „Čo keby sa stalo, že parlament by teraz neprijal ani jeden z predložených zákonov, a vláda pritom ešte nemá dôveru parlamentu?“ opýtal sa.
O argumentoch svojich oponentov Tkáč povedal: „Oni sú ľudia, ktorých si vážim, ale nesmú hovoriť ako funkcionári. Ak budú hovoriť ako právnici, povedia, že mám pravdu.“ (sp)