Sliač/Rimavská Sobota 7. novembra (TASR) - V súvislosti s riešením problematiky sanačných prác po činnosti Sovietskej armády na Slovensku navštívil dnes minister životného prostredia SR László Miklós leteckú základňu Sliač, lokalitu Vlkanová a vojenský útvar v Rimavskej Sobote.
Návšteva ministra súvisí so Správou o výsledkoch doterajších prác v lokalitách poškodených činnosťou Sovietskej armády, ktorú rezort životného prostredia má predložiť na rokovanie vlády ešte v tomto mesiaci. Minister na stretnutí s novinármi uviedol, že doteraz na sanačné práce po Sovietskej armáde na celom Slovensku vynaložili viac ako 1,1 miliardy korún. Z toho asi 670 miliónov na práce v lokalitách vojenských objektov Sliač, Vlkanová a Lešť.
Rezort životného prostredia prevzal "starostlivosť" o lokality po Sovietoch 1. januára tohto roku. Predtým ich malo ministerstvo obrany. Pôvodne išlo o 19 lokalít, podľa ministra aktuálne sa sanačné a monitorovacie práce budú robiť naďalej v Sliači, Vlkanovej, Rimavskej Sobote a v Komárne. Monitoring znečisťovania bude pokračovať v Lešti a v Nemšovej. Minister si myslí, že najrizikovejšou je Rimavská Sobota v prípade vyliatia Rimavy z koryta. Rezort odhaduje, že do roku 2010 by na tieto práce mali vynaložiť okolo 350 miliónov korún, z toho vyše sto miliónov len v samotnej Rimavskej Sobote.
Na Slovensku je asi osemtisíc lokalít starej environmentálnej záťaže, ktorú predstavujú divoké skládky odpadu, skládky chemických a PCB látok a agrochemikálií. Rezort vyrátal, že na likvidáciu by Slovensko potrebovalo 8,5 až 9 miliárd korún. Na rok 2002 mal rezort získať z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu dve miliardy, ale podľa ministra nedostali "ani korunu". Na rok 2003 rezort dostane z rozpočtu sto miliónov.
Podieľať sa na odstraňovaní následkov činnosti svojej armády ruská strana odmietla už pri prvých rokovaniach v rokoch 1992 až 1993 a Miklós ako minister neuspel ani formou deblokácií.
*fk rč