Otvorenou zostáva otázka personálneho zabezpečenia výkonu tejto kompetencie, tzv. delimitácia funkčných miest.
Predseda ZMOS-u Michal Sýkora na dnešnom stretnutí s novinármi upozornil, že stavebné konanie nemôže v plnom rozsahu samostatne vykonávať 2900 obcí. Podľa neho túto kompetenciu nebudú môcť zabezpečiť ani pôvodne navrhované spoločné obecné úrady.
V súčasnosti stavebné konanie zabezpečuje 440 pracovníkov miestnej štátnej správy. Krajské úrady (KÚ) navrhujú, aby na mestá a obce prešlo iba 240 pracovníkov. Zvyšných 200 by malo zostať na KÚ a zabezpečovať kontrolu 240 zamestnancov samosprávy. ZMOS trvá na delimitácii 361 funkčných miest tak, ako to bolo deklarované v dôvodovej správe kompetenčného zákona. Napríklad KÚ v Trenčíne podľa Sýkoru navrhuje presunúť na mesto 13 pracovníkov, 32 si chce ponechať na kontrolu, odvolacie a vyvlastňovacie konanie. "Hra, ktorá trvá už 12 mesiacov, sa musí skončiť," zdôraznil.
Problematickou podľa neho zostáva aj otázka finančného zabezpečenia výkonu tejto kompetencie. Sýkora vyjadril nespokojnosť s návrhom rozpočtu na jej finančné pokrytie. Neistý počet presúvaných funkčných miest a z toho vyplývajúca absencia údajov o finančných prostriedkoch podľa neho vážne limitovali proces zakladania spoločných obecných úradov. Sýkora naznačil, že výkon kompetencie si bude vyžadovať aj legislatívne zmeny, ktoré však bližšie nešpecifikoval.
Stavebné konanie prejde zo štátnej správy na samosprávu od januára budúceho roku. Ide o prenesený výkon štátnej správy, na ktorý podľa zákona musí finančné prostriedky poskytnúť štát. ZMOS presadzuje, aby na krajských úradoch zostalo 10 percent z celkového počtu pracovníkov, zvyšných 90 percent by malo prejsť na mestá a obce.
*ms pa