Bratislava 7. novembra (TASR) - Šiestimi hlasmi koaličných poslancov vyslovil dnes Výbor NR SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien súhlas s Programovým vyhlásením vlády (PVV) SR. Pred poslancami ho uviedol vicepremiér Pál Csáky. Poslanec Vladimír Mečiar (HZDS) na zasadaní konštatoval, že jeho strana tento dokument nepodporí, čo odôvodnil napríklad aj tým, že neobsahuje konkrétne čísla a termíny.
Problematika menšín nemá v PVV samostatnú kapitolu, ale je obsiahnutá v časti Demokratický štát, povedal Csáky. Spomenul, že kabinet bude bojovať proti všetkým formám intolerancie a rasovej neznášanlivosti, zaväzuje sa v praxi realizovať schválenú Európsku chartu regionálnych alebo menšinových jazykov a pripraví návrh zákona o menšinách, vrátane financovania ich kultúr. Na budúci týždeň Csáky predloží na medzirezortné pripomienkové konanie antidiskriminačný zákon a novelu zákona o zriadení Národného strediska pre ľudské práva. Predpokladá pritom, že oba zákony predloží do vlády v prvom štvrťroku 2003.
Do rozpravy o programovom vyhlásení vlády sa prihlásil iba Vladimír Mečiar, ktorý sa zaujímal o riešenie postavenia Slovákov na južnom Slovensku, zriadenie maďarskej univerzity a pôdu neidentifikovaných vlastníkov. Csáky vo svojich odpovediach konštatoval, že Slovákov nevnímajú na území, kde sú v menšinovom postavení, ako menšinu, ale ako väčšinový národ a tak sa k nim aj pristupuje. V súvislosti so zriadením maďarskej univerzity naznačil, že tento projekt sa bude pravdepodobne realizovať v spolupráci slovenskej a maďarskej vlády s podporou Európskej komisie. Jej sídlo by malo byť v Komárne. Vyučovací jazyk bude maďarský, ale bude sa vyučovať aj v iných svetových jazykoch. Rokovať o tom bude ešte akreditačná komisia. Mečiar mu oponoval slovami, že nie je možné na území SR zriadiť vysokú školu s vyučovacím jazykom menšiny a považuje to za diskrimináciu. Vicepremiér to, naopak, za diskrimináciu nepovažuje a podľa neho to súvisí len s tým, že ak niekto neovláda maďarský jazyk, nemá možnosť využiť právo študovať na tejto univerzite.
Na margo pôdy neidentifikovaných vlastníkov Csáky konštatoval, že z celého územia Slovenska ide o 27 percent takejto pôdy. Mečiar tvrdí, že toto číslo predstavuje až 80 percent, v niektorých okresoch ako napríklad Lučenec až sto. "Ak ju necháme tak, niektorí iní záujemcovia z krajín EÚ si ju budú môcť kupovať," zdôraznil vicepremiér. Ako dodal, SR si nemôže dovoliť mať čo i len "jeden meter štvorcový" pôdy bez vlastníka. Spomenul, že ešte rok dostanú občania možnosť požiadať o prinavrátenie pôdy. Pôdu, ktorá nebude mať po tomto termíne vlastníka, dostanú do užívania obce a mestá.