Bratislava 7. novembra (TASR) - Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre decembrové komunálne voľby bude mať 16 členov. Pritom zákonnú možnosť delegovať kandidátov a náhradníkov do ÚVK malo 21 oprávnených politických subjektov a štyri koalície.
Zoznam s menom jedného člena a náhradníka museli politické strany, hnutia a koalície podať najneskôr do stredy 6. novembra do polnoci. Právo delegovať svojich členov do ÚVK mali len tie, ktoré kandidujú minimálne v pätine okresov, t. j. v 16 okresoch. Na prvom zasadnutí komisie, ktoré zvolá premiér Mikuláš Dzurinda 11. novembra, si členovia komisie zvolia svojho predsedu a podpredsedu. V prípade, že sa nedohodnú, rozhodne o obsadení týchto funkcií žreb.
ÚVK zisťuje a zverejňuje celkové výsledky volieb, rozhoduje o sťažnostiach na postup mestských a okrskových volebných komisií a usmerňuje ich činnosť. Komisia je uznášaniaschopná vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jej členov. Na platnosť uznesenia je potrebná väčšina hlasov prítomných členov.
ÚVK budú tvoriť zástupcovia SDKÚ, KDH, SMK, ANO, HZDS, Smeru, KSS, HZD, PSNS, SNS, SDĽ, DS, SZS, OKS, SOP a Ľavicového bloku.
Delegovať jedného člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie môžu politické subjekty a koalície 20 dní pred voľbami, a to do 16. novembra. Prvé zasadnutie zvolá primátor alebo starosta obce 15 dní pre voľbami - 21. novembra. Začiatok volebnej kampane je stanovený na 19. novembra. Zákaz zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky začne platiť 29. novembra. Tri dni pred voľbami sa môžu kandidáti vzdať kandidatúry.
V dňoch 6. a 7. decembra si občania zvolia zástupcov 138 miest a 2738 obcí. Počet miestnych volených predstaviteľov sa zníži takmer o 15 tisíc. V samosprávnych orgánoch obcí na Slovensku by tak malo po voľbách pracovať od 15 tisíc do 22 tisíc poslancov. Maximálny počet volených funkcionárov miest vrátane starostov je 24 588. V súčasnosti v praxi pôsobí približne 40 tisíc komunálnych poslancov, primátorov a starostov.