SME

Podľa pastorov prišla s vierou do osady Podskalka zmena

Pastori Apoštolskej cirkvi tvrdia, že viera robí osadníkov lepšími a morálnejšími.

Bohoslužba s modlitbami a spevom.Bohoslužba s modlitbami a spevom. (Zdroj: Jana Otriová)

Pravidelne sa schádzajú na bohoslužbách, spoločné modlitby ich posilňujú. „Vieme rozlíšiť dobro od zla,“ hovorí rómsky pastor Apoštolskej cirkvi na Slovensku v osade Podskalka Igor Maľar.

HUMENNÉ. Apoštolská cirkev pôsobí v osade Podskalka už šiesty rok.

O začlenenie do cirkvi požiadali humenského pastora Jaroslava Kuševa najprv samotní Rómovia.

„Následne nás oslovil jeden pastor z Ostravy, ktorý v osade začal organizovať stretnutia, aby sme sa ujali tejto činnosti. A tak sa začala naša systematická práca,“ hovorí pastor Kušev.

SkryťVypnúť reklamu

„Do osady chodíme preto, aby sme k Rómom boli čo najbližšie. Aby sme umožnili zúčastniť sa na bohoslužbách čo najväčšiemu počtu ľudí. Aby sme priniesli evanjelium tam, kde ho ľudia potrebujú,“ dodáva.

Za ostatných 5 – 10 rokov sú podľa jeho slov Rómovia veľmi otvorení prijať Božie slovo. „Svedčí o tom fakt, že naša cirkev založila za necelých desať rokov šesť nových rómskych zborov,“ vysvetľuje.

Na bohoslužby chodí dvakrát do týždňa, vždy v stredu a v nedeľu, 50 – 70 dospelých. Neraz prídu aj Rómovia zo Strážskeho či obce Lesné z Michalovského okresu. Deti sa stretávajú raz v týždni, približne 50 deťom sa venujú dve duchovné sestry.

„Privádzajú ich k Bohu. Učia ich aj, ako sa majú správať. Pozdraviť, poďakovať, nekliať, neodvrávať, vážiť si rodičov,“ vyratúva rómsky pastor Igor Maľar.

SkryťVypnúť reklamu

Do osady prišla zmena

Obaja pastori svorne tvrdia, že s vierou prišla do osady zmena a pracovať s ľuďmi na duchovnom poli má obrovský zmysel.

„V správaní ľudí pozorujeme výrazné zmeny, úplne zmenené životy. Alkoholici prestávajú piť, gambleri prestávajú hrať, končia podvody, krádeže a nemorálnosť. Rodiny sú uzdravené, manželia sú si navzájom verní. Tí, ktorí neboli zosobášení, sa sobášia a to aj napriek tomu, že im klesne podpora. Vidno zmenu v charaktere, postojoch, hodnotách aj správaní. To, čo nedokázala vyriešiť žiadna vláda a všetky peniaze čerpané na Rómov, dokázal Boh vyriešiť s ľuďmi, ktorí mu otvorili svoje srdcia,“ hovorí pastor Kušev.

Svedčí vlastným životom

Igor Maľar ako najlepší príklad ponúka vlastný život.

„Hľadali sme Boha, ale nenachádzali sme ho. Nebrali sme život vážne po duchovnej stránke. Bol som manželke neverný, nekládol som dôraz na starostlivosť o rodinu. Keď manželka ochorela na rakovinu prsníka, oslovil ma Pán. Čo urobíš? Ako sa zachováš? Postaráš sa o ňu a o deti? Budeš im oporou? Zvládneš to? pýtal sa ma. Vtedy som pochopil, že len On môže uzdravovať a začal som sa modliť,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy uplynulo už šesť rokov. „Chorobu som prekonala. Cítim sa dobre,“ hovorí Albína Maľarová, matka dvoch synov Nikolasa a Mária.

„Veľmi nás to zblížilo a upevnilo rodinné vzťahy. Aj v komunite sa snažíme navzájom si pomáhať,“ dodáva.

„Viera nám otvorila oči. Vieme rozlíšiť dobro od zla. Vieme, po ktorej ceste ísť,“ uzatvára pastor Maľar.

Nevyhovujúce priestory

Rómovia sa v osade stretávajú v jednej z chatrčí, v malej nevyhovujúcej miestnosti. V lete sa bohoslužby konajú pod holým nebom.

Veľkú slávnosť otvorenia 36. zboru a 7. Rómskeho zboru na Podskalke museli 30. marca zorganizovať v humenskom Dome kultúry.

Zúčastnilo sa na nej vyše 400 veriacich z domáceho zboru, ale aj zo širokého okolia a takmer všetci pastori z východoslovenského regiónu.

SkryťVypnúť reklamu

„Problém s priestorom na bohoslužby a ostatné stretnutia, ako sú detské bohoslužby, zborová biblická škola, škola pre diakonov či modlitebné stretnutia chceme riešiť postavením novej budovy Komunitného a pastoračného centra. Máme hotovú štúdiu novostavby a momentálne sa snažíme na ňu získať potrebné financie,“ doplnil pastor Kušev.

Viete, že...

Apoštolská cirkev na Slovensku je vo svojej podstate protestantská cirkev.

Počiatky Apoštolskej cirkvi na Slovensku siahajú do roku 1907. V tomto roku boli v oblasti Vysokých Tatier a západného Slovenska sformované prvé domáce zbory.

Apoštolská cirkev na Slovensku nepožiadala pred druhou svetovou vojnou o registráciu, a tak v roku 1948, keď prevzal moc komunistický režim, veriaci z existujúcich zborov začali mať problémy. Boli považovaní za ilegálnu sektu, prenasledovaní a obmedzovaní až do roku 1977, keď bola prijatá Ústava Apoštolskej cirkvi na Slovensku a cirkev sa stala štátom uznanou.

SkryťVypnúť reklamu

Prelomom v živote cirkvi bol rok 1989. V tomto období mala Apoštolská cirkev šesť cirkevných zborov a 570 členov.

V súčasnosti vzrástol počet cirkevných zborov na 36. Popri nich pôsobí približne 20 kazateľských staníc a spolu s deťmi a návštevníkmi má okolo 5 830 ľudí.

Cirkev vníma svoje poslanie v misijnom budovaní zborov na miestach, kde dobrá správa evanjelia Ježiša Krista ešte neprenikla. Cirkev vidí svoje poslanie tiež v prinášaní morálnych a etických hodnôt Písma do praktického života, ako aj v sociálnej službe.

zdroj: www.acsr.sk

Zistili sme

Názory na výsledky v osade sú pozitívne

V pôsobení Apoštolskej cirkvi v osade vidí terénny sociálny pracovník Ľubomír Šinal veľké pozitívum. „Je to viditeľné. Ľudia sú menej agresívni, prestávajú piť, fajčiť, viac sa starajú o rodinu. Pravdaže, nie všetci, ale väčšina tých, ktorí do zboru chodia. Vidím v tom veľké pozitívum,“ zdôrazňuje. Potreba konať dobro, ktorú cirkev presadzuje, v konečnom dôsledku prináša dobro aj terénnym pracovníkom. „S týmito ľuďmi sa dá viac pracovať, lepšie komunikovať, čo nám uľahčuje prácu,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu

Dobré skúsenosti so zborom v osade má aj dlhoročný riaditeľ miestnej materskej a základnej školy Norbert Koscelnik. „V začiatkoch si Apoštolská cirkev prenajímala u nás priestory na stretnutia. Komunikácia s nimi bola vždy bezproblémová, nezaznamenali sme žiadne negatívne skúsenosti. Pravidelne organizovali stretnutia, dávali deťom darčeky. Každá jedna vec, ktorá miestnych obyvateľov odpúta od negatívnych javov a pomôže im prekonať nepriazeň sociálneho vylúčenia, je dobrá,“ dodáva skúsený pedagóg.

jo

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 197
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 481
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 200
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 157
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 852
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 760
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 968
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 376
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu