Košice 7. novembra (TASR) Rómovia z východného Slovenska podporujú snahu súčasnej vlády SR o presun Rómskeho úradu do Košíc. Potvrdili to pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) rómski lídri z mimovládnych organizácií, samosprávy aj politických strán.
"Vytvoriť úrad pre rómsku menšinu v Košiciach pokladám za dobré rozhodnutie. Žiadali sme to už dávnejšie. Domnievam sa, že najvážnejšie rómske problémy sú práve na východe. Na Luníku 9 je 5000 obyvateľov, pričom bytová kapacita stačí len pre 2300 ľudí. Tunajší Rómovia žijú v neľudských podmienkach. Keď nebývajú v pivniciach, tak v štvorizbovom byte sú nahromadení aj štyridsiati. Dúfam, že táto situácia sa v budúcnosti vyrieši. Všetko však bude závisieť od právomoci splnomocnenca," očakáva zmeny od novej koncepcie súčasný starosta Luníka 9 Ladislav Šaňa.
Podľa podpredsedu Maďarského demokratického hnutia Rómov Bartolomeja Baloga ani jedna rómska strana nemá toľko financií, aby kvôli maličkostiam vycestovali do Bratislavy. "Je to finančne i časovo náročné. Riešiť z Bratislavy problematiku Rómov žijúcich na východe je podľa môjho názoru ťažké. Keby to naozaj presunuli do Košíc, aspoň by mali väčší prehľad o problémoch, s ktorými títo ľudia dennodenne bojujú."
Predseda Združenia Pomoc Rómom komunitné centrum vo Veľkom Krtíši Adrián Berky je rovnako presvedčený, že úrad patrí do Košíc. Východná časť Slovenska, ako uviedol, je najviac postihnutá. "Koncentrácia Rómov je dosť veľká a problémy sú horšieho rázu ako v ostatných regiónoch Slovenska. Prikláňam sa k tomu, aby úrad vlády pre rómsku menšinu sídlil v Košiciach. Program Aliancie nového občana (ANO) je podobný programu nášho združenia. To, čo som doteraz počul o plánoch ANO v riešení rómskej problematiky s tým, že budú do programu zapojení aj Rómovia, považujem za dobre rozhodnutie. Doteraz sa o rómskej problematike iba hovorilo, ale v podstate sa veľa nezmenilo. Nehovorím, že nie je aj čo pochváliť, ale je to všetko málo," domnieva sa Berky.
"Doteraz som nevedela, že Úrad vlády pre rómsku menšinu mal pobočku aj v Prešove. Je smutné, že veľa z Rómov žijúcich na východe ani nevedelo, že takýto úrad existuje. Veľmi často za mnou chodili tunajší Rómovia s prosbou, aby som im poradila, kam by sa mohli so svojimi žiadosťami obracať. Veľakrát som im poradila Úrad vlády so sídlom v Bratislave, ale pri ich finančnej situácii neprichádzalo do úvahy, aby mohli vycestovať. Ani pre mňa nie je jednoduché cestovať do Bratislavy napríklad kvôli projektom," konštatovala pre RPA Anna Horváthova, predsedníčka združenia Rómska slza so sídlom v Turni nad Bodvou. Verí, že po avizovaných zmenách budú mať Rómovia väčšiu šancu dostať sa k informáciám.