KEŽMAROK. V Stráňach pod Tatrami a v Krížovej Vsi v okrese Kežmarok v stredu slávnostne otvorili nové osemtriedne modulové školy v rómskych osadách.
„V minulom roku sme sľúbili, že vyriešime problém v niektorých obciach, kde problém pretrvával dve desaťročia. K dnešnému dňu nám fungujú tri školy,“ uviedol počas slávnostného otvorenia školy v Stráňach pod Tatrami prednosta Okresného úradu v Kežmarku Ján Ferenčák.
((a))
Pollák: Je to obrovská chyba
Prvú modulovú školu na Spiši už využívajú deti v obci Podhorany.
Na otvorení školy sa zúčastnil aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý na jednej strane privítal riešenie problémov s nedostatkom priestorov na vyučovanie, na druhej strane však označil stavanie škôl priamo v osadách za obrovskú chybu.
„Do budúcna nebudeme pokračovať v takejto výstavbe, pretože takúto výstavbu v osadách považujeme za segregáciu a určité znevýhodnenie rómskych detí,“ uviedol Pollák.
Podľa neho je paradox v tom, že samotní Rómovia v osadách požadovali postavenie takýchto škôl priamo v osadách.
Výstavba modulových škôl vo vybraných obciach je podľa splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka jeden z pilotných projektov, ktorý ukazuje, akým spôsobom sa môže riešiť problém s nedostatkom vyhovujúcich priestorov pre vyučovanie žiakov.
Pollák verí, že podobné projekty bude možné v budúcnosti financovať aj z eurofondov.
Tento rok plánujú 15 podobných škôl
Tento rok by malo v rámci celého Slovenska pribudnúť ďalších 15 modulových škôl, viaceré z nich priamo v osadách. Do budúcna by však nové školy priamo v osadách už nemali vyrastať.
„Nie je to dobré. Škola musí byť mostom medzi majoritou a rómskou komunitou,“ dodal Pollák.
Škola musí byť podľa neho tak zaujímavá, že do nej začnú chodiť aj iní žiaci, ako rómski. „Ak ju postavíme priamo v osade, tak s veľkou pravdepodobnosťou do tejto školy nikdy nepríde iné dieťa, ako rómske,“ povedal Pollák.
V okrese Kežmarok pribudnú tento rok ďalšie štyri podobné modulové školy. V Stráňach pod Tatrami to budú ďalšie dve modulové školy v osade a po jednej pribudne škola v Podhoranoch a v obci Jurské.
„Ak sa to podarí postaviť, môžeme povedať, že máme problém v okrese Kežmarok na nejaké obdobie vyriešený,“ dodal Ferenčák.
Podľa prednostu okresného úradu je výstavba modulových škôl a riešenie problémov so vzdelávaním len prvým krokom. „Musíme si povedať, čo ďalej, či má zmysel stavať každých tri alebo päť rokov ďalšiu školu,“ povedal Ferenčák.
Dôležité je podľa neho riešiť aj otázku ďalšieho uplatnenia týchto detí na trhu práce. Ďalšou témou, ktorou je potrebné sa zaoberať, je téma zodpovedného rodičovstva. „Bez toho sa stratí aj zmysel výstavby škôl a ďalšieho fungovania,“ dodal Ferenčák.
Foto k článku: SITA/Radoslav Maťaš, TASR/Oliver Ondráš