Prezident už mal problém stretnúť sa s Ivetou Radičovou aj Rudolfom Schusterom.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič nerád debatuje o prechode moci. Po Rudolfovi Schusterovi a Ivete Radičovej to teraz ukázal aj svojmu nástupcovi Andrejovi Kiskovi.
Prezident po viac ako mesiaci odpovedal na Kiskovu žiadosť o stretnutie odmietnutím. Odpoveď nechcel zverejniť, sprístupnil ju až Kiska.
Núka rady. V budúcnosti
Gašparovič v liste odmietol s Kiskom preberať „politické otázky, o ktorých priebežne informujete prostredníctvom médií“. Pokračuje, že jeho kancelária urobí všetko pre odovzdanie úradu.
„Zároveň však nevylučujem pred inauguráciou naše neformálne stretnutie a už teraz vyjadrujem pripravenosť kedykoľvek v budúcnosti stretávať sa s vami ku konzultáciám o akýchkoľvek dôležitých témach,“ napísal prezident.
Gašparovič mal problém odpovedať na list už v roku 2010 čerstvo zvolenej nádejnej premiérke Ivete Radičovej. Najskôr neakceptoval jej fax a potom jej list na podateľni paláca zablúdil a stretnutie tak odkladali.
Vôbec sa Gašparovič nestretol v roku 2004 po voľbách so svojím predchodcom Schusterom. „Pán Gašparovič sa cítil, že všetko pozná a nič nepotrebuje, predsa len bol dlhoročným predsedom parlamentu,“ spomínal dávnejšie Schuster.

Schuster nerozumie
V piatok Schuster povedal, že prezidentov postoj ku Kiskovi nechápe. „Takéto stretnutie nemôže predsa ničomu a nikomu uškodiť.“ Schuster hovorí, že so svojím predchodcom Michalom Kováčom sa stretol ešte pred inauguráciou a mali dobrý vzťah.
Gašparovičovo naťahovanie času považuje za prejav neúcty. „Keby ma on požiadal o stretnutie, určite by som ho nenechal tak dlho čakať. Nemal by som s tým najmenší problém. Určite by som sa s ním čo najskôr stretol.“
Gašparovičov hovorca Marek Trubač vysvetľuje, že Kiska sa niekoľkokrát pre médiá vyjadril, že na stretnutí chce hovoriť najmä o právomociach, ktoré má súčasný prezident. Kiska v piatok už viac nechcel odpoveď komentovať.
Politológ: Skrytá výčitka
Z obsahu Gašparovičovho listu dobrá vôľa nevyplýva, myslí si politológ Ján Baránek.
"Je tam skrytá výčitka, že budúci prezident komunikuje cez médiá a hlavný odkaz je, že nevidí nutnosť riešiť s ním veci," hovorí Baránek.
Výčitka nie je podľa Baránka na mieste. "Na jednej strane mu vyčíta, že komunikuje cez médiá a na druhej strane sa s ním nestretne. To nemá logiku," zhodnotil.
"Gašparovič nám aj Kiskovi vlastne povedal, že nie je ochotný prekročiť svoj tieň a bude konať spolitizovane až do záveru," dodal Baránek.
Znenie oboch listov
Kiska dnes zverejnil plné znenie oboch listov, tak svojho, adresovaného Gašparovičovi, ako aj odpoveď.
Vážený pán prezident,
dovoľujem si Vás úctivo požiadať o osobné stretnutie za účelom prejednania krokov v súvislosti s prevzatím úradu po inaugurácii 15. júna tohto roku.
Verím, že stretnutie pripraví základ pre plynulý prechod pokračovania Vašej práce v oblastiach štátnych záujmov Slovenskej republiky a jej občanov," uviedol vo svojom liste Kiska.
Vážený pán zvolený prezident,
dostal som Vašu žiadosť o osobné stretnutie, na ktorom chcete prerokovať kroky v súvislosti s prevzatím úradu prezidenta Slovenskej republiky po inaugurácii 15. júna t.r.
Chcem Vás ubezpečiť, že Kancelária prezidenta Slovenskej republiky urobí všetko potrebné, aby ste po inaugurácii v polovici júna prevzali úrad, ktorý bude plynulo a kontinuálne plniť svoje povinnosti vyplývajúce z Ústavy Slovenskej republiky a zákona NR SR č.16/1993 o Kancelárii prezidenta SR.
V tejto fáze Vašej prípravy nevidím nutnosť osobne meritórne posudzovať politické otázky, o ktorých priebežne informujete prostredníctvom médií. Zároveň však nevylučujem pred inauguráciou naše neformálne stretnutie a už teraz vyjadrujem pripravenosť kedykoľvek v budúcnosti stretávať sa s Vami ku konzultáciám o akýchkoľvek dôležitých témach pre Slovensko a jeho občanov," odpísal Ivan Gašparovič.

Beata
Balogová
