Bratislava 7. novembra (TASR) - Stredná Európa sa po rozšírení Európskej únie stane jej najsilnejším regionálnym zoskupením. Krajiny Visegrádskej štvorky spoločne s Rakúskom a Slovinskom budú voči Bruselu schopné formulovať požiadavky vo väčšej miere, ako je to v prípade Beneluxu alebo škandinávskych krajín. Známy český politológ Jiří Pehe to uviedol na medzinárodnej konferencii Stredoeurópska identita, ktorá sa dnes skončila v Bratislave.
Stredoeurópske štáty budú mať po aplikácii zmluvy z Nice v EÚ veľmi dobrú pozíciu z hľadiska hlasovacieho systému. "Aj preto budú musieť tieto krajiny spolupracovať ešte intenzívnejšie," konštatoval Pehe. Stredná Európa môže podľa neho posilniť a oživiť úniu, musí však prekonať svoje negatívne špecifiká, akými sú slabé politické inštitúcie, neúčinná správa vecí verejných a "istý stupeň provincializmu". Región môže slúžiť aj ako most medzi západom a východom, "pretože chápe obidve tieto kultúry".
Účastníci konferencie sa zhodli, že definovanie pojmu stredoeurópskej identity je komplikované a závisí od politického, geografického, hospodárskeho, historického či kultúrneho kritéria. Rozličné teritoriálne vymedzenie strednej Európy dokumentujú napríklad zoskupenia ako Visegrádska štvorka, Stredoeurópska dohoda o voľnom obchode (CEFTA), či Stredoeurópska iniciatíva (SEI).
Podľa viacerých vystupujúcich môže rozšírenie NATO a EÚ o stredoeurópske krajiny priniesť viac súdržnosti medzi Európou a Amerikou. "Stredoeurópania spolu s pobaltskými národmi majú najmä vďaka svojej tragickej histórii potenciálne omnoho reálnejší a na hrozby citlivejší pohľad na svet a budú vnímať snahy limitovať, či úplne odstraňovať americkú prítomnosť v Európe ako ohrozenie svojej bezpečnosti," uviedol bývalý šéf Výboru NR SR pre európsku integráciu František Šebej.
Dvojdňová konferencia organizovaná Stredoeurópskou nadáciou sa zamerala na tému stredoeurópskej identity v politike, hospodárstve, regióne a médiách. Čestným hosťom bol bývalý prezident Maďarskej republiky Árpád Göncz, predsedom knieža Karl Schwarzenberg. S príspevkami vystúpili predseda Zahraničného výboru NR SR Ján Figeľ, výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie Brigita Schmögnerová, splnomocnenec českej vlády pre prípravu pražského summitu NATO Alexandr Vondra, veľvyslanec SR v USA Martin Bútora, známy rakúsky novinár Paul Lendvai a ďalší.