Bratislava 7. novembra (TASR) - Sarah Bernhardtová, Franz Kafka či George Gershwin sa dnes stretli s Jurajom Sternom, Grigorijom Mesežnikovom a Pavlom Traubnerom prostredníctvom výstavy Desať portrétov Židov 20. storočia od Andyho Warhola a Desať portrétov Židov na Slovensku od Daniela Brogyányiho, otvorenej vo Výstavnej sieni SPP na Drevenej ulici v Bratislave.
Brogyányiho s Warholom okrem témy výstavy a pôvodu spája vyjadrovanie v rovine pop-artu. Zobrazované osobnosti majú spoločný nielen pôvod, ale i ľudský a spoločenský rozmer.
Podľa Brogyányiho Warhol, ktorý povýšil, či ponížil umenie na vec fabrickú, v prípade týchto portrétov spravil s ľahkosťou čosi úžasné. Rozdiel medzi oboma autormi je, že Warhol s portrétovanými neprichádzal do kontaktu, podklady spracovával serigrafiou. Naopak Brogyányi mal možnosť dať svojim modelom autorizovať portréty vytvorené digitálnou úpravou fotografií.
Brogyányi, ktorý je jedným z dvoch slovenských zástupcov post pop-artu, nastavuje podobné zrkadlo súčasnej realite 22 rokov po Warholovi. Na otázku TASR, či je realita taká veselá, ako na jeho obrazoch, odpovedal, že by taká mala byť.
Dlhodobým sprístupňovaním Warholovho diela Slovensku sa zaoberá Stredoeurópska nadácia spolu so Spoločnosťou Andyho Warhola a Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Výstava, ktorá je vyvrcholením týchto aktivít, je zároveň sprievodným podujatím konferencie Stredoeurópska identita 2002, ktorá sa dnes končí v Bratislave.