Bratislava 7. novembra (TASR) - Prezentácii činnosti Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu bolo venované okrem iného dnešné zasadanie integračného výboru Národnej rady SR.
Kancelária bude sídliť v budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave a ako povedal jej riaditeľ Anzelio Fulmini bude veľmi úzko spolupracovať nielen s vrcholovými orgánmi SR, ale v špecifických oblastiach - vzdelanie, kultúra a médiá - aj s miestnymi samosprávnymi orgánmi a univerzitami. Začiatkom decembra, keď má byť kancelária otvorená, sa na jej pôde stretnú poslanci, ktorí budú zastupovať SR na mimoriadnom zasadaní EP v Štrasburgu. Pripravuje sa aj návrh memoranda a dokument Spoločná agenda 2003. Veľký dôraz bude kancelária EP venovať komunikačnej a informačnej politike.
Integračný výbor parlamentu posudzoval aj Programové vyhlásenie vlády SR. Členovia výboru sa zhodli, že pasáže o zahraničnej politike a integrácii SR sú spracované výrazne lepšie než iné časti programu kabinetu.
Vicepremiér Pál Csáky sa s integračným výborom dohodol na pravidelných mesačných stretnutiach, pretože chce podať poslancom aktuálne informácie najmä o čerpaní fondov PHARE a ISPA. Zdôraznil, že v medziach svojich právomocí chce vplývať na harmonizáciu použitia finančných zdrojov najmä v regiónoch.
O nevyhnutnosti kooperácie SR so susediacimi krajinami v integračnom procese, ale aj po získaní statusu člena EÚ, hovoril minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Privítal, že rozhodujúce politické sily sú ochotné a schopné dohodnúť sa na postupoch a politických rozhodnutiach pri ochrane záujmov štátu. V súvislosti s prácou zastupiteľských úradov SR v zahraničí uviedol, že posilnená bude ich ekonomicko-obchodná časť.
Predsedníčka integračného výboru NR SR Monika Beňová (SMER) zástupcov vlády upozornila, že v jej programe chýba jednoznačnejšie vyjadrenie o postoji SR k budúcemu vnútornému usporiadaniu Európskej únie. Kritizovala aj absenciu nástrojov na odstránenie výhrad Európskej komisie voči našej krajine a spomenula nevyhnutnosť prijatia Národného rozvojového programu. Tibor Mikuš z HZDS upozornil, že vláda musí vypracovať energetickú koncepciu štátu na 30 rokov, pretože ju majú všetky členské štáty EÚ.
Šéf stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Imrich Béreš vyjadril počas zasadania výboru podporu programu vládneho kabinetu ako politickému dokumentu, ktorý dostane po rozpracovaní v rezortoch konkrétnu podobu úloh na nastávajúce štvorročné obdobie.
*pm na