BRATISLAVA. Rómska reforma funguje, vyhlásil splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák.
"My sme premeškali 22 rokov v riešení rómskej problematiky. Ak očakáva niekto, že zo dňa na deň zmeníme rómske komunity, nie je to možné. Som však presvedčený, že sme nastavili opatrenia, ktoré prinesú v blízkej budúcnosti efekt," povedal v diskusnej relácii TA3 V politike Pollák, ktorý zároveň vymenoval viacero dosiahnutých opatrení.
Modulové školy, komunitné centrá
"Postavili sme v minulom roku päť modulových škôl, tento rok ďalších 15, všetko sú to štátne prostriedky, ktoré využívame na to, aby sme odstránili nedostatok školských kapacít vo vysokých koncentráciách rómskych komunít," uviedol.
Podľa splnomocnenca vlády tiež naštartovali projekt vysporiadania pozemkov pod rómskymi osadami a rozbehli program svojpomocnej výstavby.
"Už nechceme, aby Rómom stavali byty firmy, ktoré si na tom zarobia, ale chceme, aby si to Rómovia sami postavili, aby nezískali tieto byty zadarmo," vysvetlil.
"Naštartovali sme program zdravotných asistentov, dnes ich máme 160," hovoril ďalej.
Za úspech považuje Pollák aj nový zákon o hmotnej núdzi. "Konečne urobili poriadok v priestupkovej imunite, ktorá do 1. januára 2014 v chudobných lokalitách existovala, keďže sociálny systém nedovoľoval nejako siahnuť na sociálne dávky," poznamenal.
"Postavili sme 54 komunitných centier, ďalších 70 je pripravených na výstavbu. Spustili sme projekt rómskych občianskych hliadok, ktorý výrazne pomôže zmierňovať napätie medzi majoritou a rómskou komunitou," ukončil.
KDH vidí dva premeškané roky
Podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová v relácii povedala, že to nie je nič nové a tieto inštitúty existovali aj v minulosti. Podľa nej žiadna rómska reforma nie je.
"Som sklamaná, pretože tie odkazy ľudí a nie iba Rómov, ale aj majority, sú také, že sa to napätie medzi dvoma skupinami zväčšuje. My dodnes čakáme, kde ta rómska reforma je. Ale ona nie je," uviedla.
Keď podľa nej nastupoval splnomocnenec vlády za OĽaNO Peter Pollák, hovoril o tom, že pripravuje komplexnú reformu, ktorú nazvali správnou cestou.
"Prvým zlým signálom bola skutočnosť, že celá téma Rómov sa dostala pod ministerstvo vnútra, silový rezort," dodala.
KDH podľa nej hovorí o dvoch premeškaných rokoch, pretože sa dnes nenapĺňa stratégia schválená ešte v roku 2012.
"Po bombastickom úvode, keď sa hovorilo o komplexnej reforme, začala pomaly sa odkrývať nejaká kvázi reforma, ktorá skončila pri desiatich politických bodoch. Z toho dva tieto body boli rozobraté , a to je vzdelávanie a vymožiteľnosť práva. To skončilo, máme dva roky vlády a neposunuli sme sa nikam," doplnila.
Pollák za kritikou vidí "frustráciu KDH". "Ste 24 rokov v parlamente, boli ste desať rokov vo vláde a nič ste pri riešení rómskej problematiky neurobili," povedal. "Naopak, my sme začali konečne robiť to, o čom vy len rozprávate," dodal.
Pollákove návrhy KDH nepodporí
K Szitovej sa pridal aj bývalý rómsky splnomocnenec Miroslav Pollák, ktorý si myslí, že jeho menovec by nemal hovoriť o naštartovaní, ale skôr o pokračovaní v opatreniach.
"Nie je to tak, zdravotný asistent či komunitné centrá boli dva roky stopnuté, úrad ich znovu spustil až po mojom príchode," povedal na to Peter Pollák.
Zdôraznil taktiež, že až po jeho príchode sa začali na projekty pre Rómov efektívne čerpať eurofondy.
"Keď som ja prišiel do úradu, čerpanie bolo nulové, museli sme len rozbiehať proces čerpania, ktorý si vyžaduje určitý čas," priznal zasa Miroslav Pollák.
Szitová uviedla, že KDH nepodporí legislatívne návrhy Petra Polláka a Ľudovíta Kaníka (SDKÚ) a zopakovala, že v KDH tieto návrhy považujú za nekoncepčné.
Peter Pollák uviedol, že o týchto návrhoch sa budú viesť rokovania so všetkými politickými stranami v parlamente, snahou je získať podporu Smeru.
"Bez tejto podpory tento návrhy neprejde," skonštatoval.