Budúci prezident chce na Najvyššom súde zmenu. Sú za tým rozsudky proti jeho firmám, kontruje Štefan Harabin.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
BRATISLAVA. „Ako zvolený prezident, rovnako ako každý občan, mám právo žiadať od členov Súdnej rady, aby naplno precítili a pochopili, akú obrovskú zodpovednosť majú: či bude kontinuita, alebo zmena – ja som presvedčený, že ľudia chcú zmenu.“
Novozvolený prezident Andrej Kiska sa týmito slovami postavil proti tomu, aby na čele Najvyššieho súdu zostal Štefan Harabin.
„Svoj názor som povedal niekoľkokrát, tento názor sa nemení,“ dodal. „Pán Harabin je symbolom pokrivenosti nášho súdnictva a nedôvery ľudí v justíciu.“
Harabin: Ide o pokuty
Kiska nechcel presne povedať, či by dostatočnú zmenu v justícii predstavovala Jana Bajánková. Sudkyňa s Harabinom úzko spolupracovala, on sám o nej hovorí ako o priateľke.
„K výsledkom sa vyjadrím potom, ako Súdna rada zvolí predsedu Najvyššieho súdu, stanovisko dám nahlas a jasne vedieť,“ povedal Kiska.
Harabin si Kiskovo vyhlásenie vysvetľuje tým, že jeho firmy na Najvyššom súde pod súčasným vedením prehrali mnohé spory.
„Najvyšší súd potvrdil a potvrdzuje tisícové pokuty uložené spoločnosti Andreja Kisku, ktoré pre hrubé porušovanie práv spotrebiteľov uložil Inšpektorát Slovenskej obchodnej inšpekcie,“ tvrdí Harabin.
Preto je podľa neho pochopiteľné, že „ľudia pána Kisku - ako aj on sám, si želajú zmenu vo vedení súdu“.
Inaugurácia o mesiac
Kiska sa prezidentského úradu ujme presne o mesiac, jeho inaugurácia je naplánovaná na 15. júna.
Budúci prezident nechcel prezradiť, koho na ňu pozve, O programe a jeho detailoch vraj jeho tím priebežne komunikuje s Národnou radou, ktorá slávnosť organizuje.
Kiska si chce so sebou do paláca priviesť sedem ľudí, ich mená prezradí neskôr. V súčasnosti sa radí s bývalým predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom, Martinom Bútorom či bývalým šéfom jeho volebného štábu Radom Baťom.


Beata
Balogová
