Bratislava 26. júna (TASR) - Rozpočet pre rezort zdravotníctva na rok 2002 by mal pozostávať z výberu poistného od platiteľov vo výške 39 miliárd korún, z platby štátu za taxatívne vymedzených poistencov vo výške 21,3 mld. korún, dlhovej služby, z valorizácie podľa miery aktuálnej inflácie a zo spoluúčasti pacienta. K tomuto prvému kompromisu dospeli zástupcovia šiestich zdravotníckych organizácií na dnešnom rokovaní v Bratislave.
Ako na tlačovej besede viceprezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula povedal, uvedené body spolu s argumentmi predložia ministrovi zdravotníctva Romanovi Kováčovi v utorok 3. júla. Ďalej uviedol, že vo východiskách rezortného rozpočtu na rok 2002, tak ako v rozpočtoch z predchádzajúcich rokov, sa ráta s redukciou odvodových povinností štátu za príjmovo pasívnych poistencov. Táto skutočnosť nekorešponduje s programovým vyhlásením vlády. Dragula ďalej konštatoval, že tento postup nepovažujú zdravotnícke organizácie za ekonomicky a logicky zdôvodnený, navrhujú preto, aby sa na výpočet odvodovej povinnosti štátu do fondov zdravotného poistenia použil rovnaký vymeriavací základ, ako platí pre všetkých platiteľov zdravotného poistenia. V nadväznosti na to podporujú požiadavku Ministerstva zdravotníctva SR na zvýšenie objemu poistného plateného za poistencov štátu o sedem miliárd korún. Zároveň organizácie požadujú, aby sa pri stanovení odvodov do zdravotného poistenia za poistencov štátu uplatnila valorizácia poistného. Navrhujú finančné krytie rozdielu v štátnom rozpočte riešiť použitím príjmov zo spotrebných daní tovarov, ktoré poškodzujú zdravie, ako napríklad tabak, lieh a pohonné látky, na financovanie zdravotníctva. Takisto žiadajú, aby riešenie súčasného krízového stavu systému zdravotnej starostlivosti bolo vzhľadom na ústavou garantovanú zdravotnú starostlivosť a zdravotný stav populácie zaradené medzi priority vlády s príslušnými finančnými vstupmi na jeho riešenie.
Na dnešnom rokovaní sa zúčastnili zástupcovia SLK, Slovenskej komory zubných lekárov, Asociácie súkromných lekárov, Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie polikliník Slovenska, Lekárskeho odborového zväzu, Slovenského odborového zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti.