Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií zo 7.11.2002

Obec Soblahov prevezme Európsku cenu rozvoja dediny 2002 za osobitné výkony Verden 7. novembra (TASR) - Obec Soblahov, okres Trenčín, získala v súťaži ...

Obec Soblahov prevezme Európsku cenu rozvoja dediny 2002 za osobitné výkony Verden 7. novembra (TASR) - Obec Soblahov, okres Trenčín, získala v súťaži obcí z 33 európskych štátov a regiónov Európsku cenu rozvoja dediny 2002 za osobitné výkony v jednotlivých oblastiach. Vyhodnotenie súťaže o Európsku cenu rozvoja dediny 2002 sa koná dnes v nemeckom Verdene.

Organizátorom súťaže bolo Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. Všetky štáty či regióny nominovali do súťaže, ktorá prebiehala pod názvom Prekračovanie hraníc, po jednej obci. SR bola v súťaži zastúpená prvý raz. Soblahov postúpil do súťaže na základe úspechu, ktorý dosiahol vlani, keď sa stal Dedinou roka 2001.

Porota v prípade Soblahova ocenila vzorovú kooperáciu s okresným mestom a podiel občanov na realizácii vzorového vzhľadu obce, ktorá je ako oblasť určená na oddych s veľkými ekologickými kvalitami. Porota vyzdvihla aj snahy o zlepšenie infraštruktúry a vytvorenie pracovných príležitostí, ako aj úsilie o udržiavanie národnej kultúry a úpravu obce. Die Presse: Program novej slovenskej vlády reaguje na kritiku vlády minulej Viedeň 7. novembra (TASR) - Programové vyhlásenie vlády na nasledujúce štyri roky, ktoré parlamentu predstavil staronový slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, je očividne reakciou na kritiku jeho doterajšieho vládnutia, konštatuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Die Presse.

Za priority novej vlády označil Dzurinda boj proti korupcii, rozsiahle úsporné opatrenia v štátnom rozpočte a zlepšenie situácie rómskej menšiny.

Na kritikov svojich nesplnených sľubov reaguje súčasná vládna štvorkoalícia na Slovensku fintou: pokiaľ to okolnosti dovoľujú, vyhýba sa konkrétnym číslam a termínom. Príliš nepríjemné sú aj dnes spomienky na sľuby typu "dvojnásobné zvýšenie platov" a "zníženie nezamestnanosti na desať percent", ktoré Dzurinda v uplynulých štyroch rokoch nesplnil, za čo bol zo strany médií permanentne na pranieri, všíma si rakúsky denník.

Noviny ďalej informujú, že ťažiskom zahraničnopolitickej oblasti novej slovenskej vlády bude predpokladaný vstup krajiny do Európskej únie a NATO.

Na vyjadrenia Dzurindovho vládneho kabinetu reagoval s uspokojením a pochvalou aj medzinárodný finančný svet. Ako posledná z renomovaných ratingových agentúr zvýšila hodnotenie dôveryhodnosti Slovenska Fitch Ratings, podľa ktorej je investovanie v tejto krajine relatívne bezpečné. Pozitívne hodnotenia zahraničných finančných inštitúcií sa odrazili aj na kurze slovenskej koruny, ktorá dosiahla svoje historické maximum voči euru, uzatvára Die Presse. Premiér Dzurinda pricestoval na svojdňovú oficiálnu návštevu Poľska Varšava 7. novembra (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda pricestoval dnes na dvojdňovú oficiálnu návštevu Poľskej republiky, na ktorú ho pozval jeho poľský partner Leszek Miller.

Letecký špeciál so slovenskou delegáciou na palube pristál na letisku vo Varšave krátko po 9.00 h.

S poľským premiérom bude Dzurinda rokovať o integrácii do európskych a transatlantických štruktúr, bilaterálnej spolupráci medzi oboma krajinami a otázkach regionálnych vzťahov.

Súčasťou dnešného programu predsedu vlády SR bude účasť na otvorení zastupiteľskej kancelárie Slovenskej agentúry pre cestovný ruch vo Varšave a rokovania s predsedom Senátu Longinom Pastusiakom a maršalkom Sejmu Marekom Borowským.

Druhý deň Dzurindovej návštevy v Poľsku otvoria pracovné raňajky so šéfom rezortu poľskej diplomacie Wlodzimierzom Cimoszewiczom. Po rokovaní s poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewským bude pokračovať v programe návštevy v Krakove, kde sa stretne s metropolitom Františkom kardinálom Macharským a malopoľským vojvodom Jerzym Adamikom. Na pôde Jagellonskej univerzity bude slovenský premiér diskutovať s jej vedením a študentmi slovakistiky.

Pred odletom z Krakova si predseda vlády prezrie budúce sídlo Generálneho konzulátu SR a stretne sa so slovenskou menšinou.

Návštevu Poľskej republiky ukončí premiér Dzurinda v piatok a podvečer odletí späť do vlasti. Magyar Nemzet: Maďari na juhu Slovenska potrebujú podporu Budapešť 7. novembra (TASR) - Pod názvom Felvidék potrebuje podporu uverejnil dnes maďarský denník Magyar Nemzet na titulnej strane článok, v ktorom vysvetľuje, prečo Maďari žijúci na juhu Slovenska potrebujú podporu vzdelávania ponúkanú krajanským zákonom.

Väčšina dvoj a viacdetných maďarských rodín na Slovensku je odkázaná na podporu, ktorú ponúka krajanský zákon vo svojej pôvodnej forme. V Maďarmi obývaných oblastiach je najvyššia miera nezamestnanosti, navyše tí, ktorí sú zamestnaní, pracujú v takých odvetviach, kde mzdy výrazne zaostávajú za celoštátnym priemerom, konštatuje Magyar Nemzet odvolávajúc sa na prieskum Združenia za spoločné ciele (ZZSC).

Podľa predsedníctva ZZSC je nepredstaviteľné, aby práve na Slovensko neprišla podpora vzdelávania, respektíve aby sa úpravou krajanského zákona zrušila práve táto forma podpory, píše Magyar Nemzet a pripomína, že na Slovensku sa k tejto najvýznamnejšej podpore nedostanú Maďari, lebo stále nie je uzatvorená dohoda o krajanskom zákone medzi Slovenskom a Maďarskom.

Predseda SMK Béla Bugár aj výkonný podpredseda SMK Miklós Duray pre Magyar Nemzet potvrdili, že žiadne konzultácie medzi SMK a maďarskou vládou, alebo maďarským rezortom diplomacie v súvislosti s úpravou krajanského zákona zatiaľ neboli, čo obidvaja označili za poľutovaniahodné. Patrubány žiada od Slovenska zrušiť "zločinecké" Benešove dekréty Brusel 7. novembra (TASR) - Predseda Svetového zväzu Maďarov Miklós Patrubány vyzval dnes v Bruseli Slovensko na definitívne zrušenie Benešových dekrétov, ktoré označil za "zločinecké".

Vyslovil sa tiež za to, aby Slovensko odškodnilo občanov maďarskej národnosti, ktorí sa stali obeťami deportácií, a vrátilo im zhabaný majetok.

Patrubány dnes na pôde Európskeho parlamentu predstavil spoločne s belgickou europoslankyňou Nelly Maesovou "bielu knihu o Benešových dekrétoch", podľa ktorej sú tieto na Slovensku aj dnes v platnosti a vyberajú si denne svoje obete.

Maesová vyzvala na vypracovanie právnej analýzy, ktorá by podobne ako v prípade ČR posúdila, či slovenské právo neobsahuje v súvislosti s dekrétmi diskriminačné prvky. Túto výzvu chcela začiatkom týždňa zaradiť aj do slovenskej časti parlamentnej rezolúcie o rozšírení, jej návrh však zahraničný výbor EP jasne zamietol.

"Benešove dekréty na Slovensku sú tabu, zatiaľ čo ČR priznala, že ide o dôležitú otázku. Nechcem robiť žiadne prekážky pre vstup Slovenska do EÚ, ale únia nemôže ďalej zatvárať oči pred súčasnými problémami, ktoré dekréty na Slovensku spôsobujú," vyhlásila Maesová.

Podľa jej slov by Slovensko "malo niečo urobiť" pred vstupom do únie, a to jednak na morálnej úrovni a tiež na finančnej vo forme kompenzácií. Hoci najlepším riešením by bola reštitúcia zhabaného majetku pôvodným maďarským vlastníkom, poslankyňa je realistka a neočakáva to.

Patrubány zaujal tvrdší postoj: "Slovenskí občania (maďarskej národnosti, ktorí boli obeťou dekrétov), by mali dostať odškodnenie a svoj majetok späť bez akýchkoľvek prekážok," vyhlásil.

Základným rozdielom medzi situáciou v ČR a SR je podľa neho ten, že na Slovensku časť obetí žije, zatiaľ čo Nemci boli z Česka vyhnaní. V Česku ide o dvojstranný problém s Nemeckom, v prípade Slovenska o vnútorný problém medzi štátom a časťou jeho občanov.

Kniha, ktorú dnes v Bruseli predstavili, obsahuje okrem predslovu Maesovej a úvodu Patrubányho príspevky rôznych expertov a právnikov väčšinou maďarskej národnosti a väčšinou z radov Svetového zväzu Maďarov, ktorí prinášajú konkrétne príklady účinnosti Benešových dekrétov na Slovensku.

"V roku 1945 bol majetok Maďarov zhabaný na základe dekrétov a rozdelený Slovákom. Potom došlo ku komunistickej kolektivizácii, ale po páde komunizmu sa majetok vrátil do rúk slovenským osadníkom?! Prečo nie pôvodným maďarským majiteľom? Odpoveď je jasná: pretože Benešove dekréty stále platia a vyberajú si svoje obete na dennej báze aj v roku 2002!" píše v knihe Patrubány.

Šéf Svetového zväzu Maďarov sa spolu s europoslankyňou Maesovou pravidelne snaží oživovať tému Benešových dekrétov vo vzťahu k Slovensku.

Európska komisia však opakovane a jasne deklarovala, že táto téma nemá nič spoločné s prístupovým procesom Slovenska do únie a žiadna členská krajina EÚ dekréty vo vzťahu k SR nenastolila.

Nedávne analýzy českého právneho systému vypracované pre Európsku komisiu a Európsky parlament potvrdili, že dekréty nepredstavujú žiadnu prekážku pre vstup ČR do EÚ a že Praha nemusí vo svojom práve nič meniť. Podľa expertov sú tieto analýzy z veľkej časti platné aj pre Slovensko. Népszabadság: Maďari majú záujem o nákup nehnuteľností na juhu Slovenska Budapešť 7. novembra (TASR) - Domy a pozemky na obidvoch stranách slovensko-maďarských hraníc sú v Maďarsku čoraz populárnejšie, píše dnes na titulnej strane maďarský denník Népszabadság. Uvádza, že Maďari majú záujem čo najskôr kúpiť nehnuteľnosť na slovenskej strane hraníc, lebo ceny sú tam v mnohých prípadov o polovicu lacnejšie ako v Maďarsku.

Po vstupe oboch krajín do Európskej únie sa zrušia obmedzenia takéhoto predaja a ceny pravdepodobne poskočia hore, pokračuje Népszabadság. Odvolávajúc sa na bratislavského odborníka na nehnuteľnosti Jánosa Szomolayho dodáva, že niekoľkí podnikatelia z Bratislavy a Žitného ostrova si už kúpili sedliacke domy na maďarskom Malom žitnom ostrove.

Na Slovensku si v súčasnosti cudzinci nemôžu kúpiť nehnuteľnosť, s výnimkou prípadu, ak tu legálne podnikajú. Podľa primátora Štúrova Jána Oravca však už zaregistrovali prípady záujmu o kúpu domov a pozemkov v obciach pri Dunaji a Hrone. O konkrétnych dohodách však primátor informácie nemá.

Népszabadság disponuje údajmi, podľa ktorých na slovenských svahoch orientovaných na juh pri maďarských hraniciach sa už objavili rakúski a nemeckí vinári a ponúkli majiteľom predbežné zmluvy na kúpu. ČR žiada doplnenie materiálov v prípade vydania Milana R. Bratislava 7. novembra (TASR) - Česká strana si od slovenského ministerstva spravodlivosti tento týždeň vyžiadala doplňujúce údaje v prípade zadržaného údajného bossa popradského podsvetia Milana R., ktorý je vo vydávacej väzbe v ČR už viac ako sto dní.

"Z dodaných extradičných materiálov totiž nie je zrejmé, či Milanovi R. pre niektoré zo skutkov, pre ktoré je vydanie žiadané, bolo skutočne a riadne oznámené obvinenie. Teda či je Milan R. ohľadne týchto skutkov na Slovensku skutočne trestne stíhaný v súlade so slovenským procesným právom," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa českého ministerstva spravodlivosti Iva Chaloupková. České ministerstvo sa obrátilo na slovenskú stranu na základe požiadavky štátneho zástupcu z Hradca Králové Vladimíra Prokopa.

Milan R., ktorý popiera, že sa skutkov dopustil, súhlasí so svojím vydaním na Slovensko. U jedného zo skutkov namieta, že mu nebolo oznámené obvinenie a v druhom prípade podľa neho ide o premlčaný skutok. Podľa Chaloupkovej je v jeho prípade možné vykonať extradíciu v skrátenom konaní.

Jedného z najhľadanejších Slovákov posledných rokov zadržala česká polícia 27. júla pri cestnej kontrole v Pardubiciach. Do vydávacej väzby ho súd vzal na druhý deň. Milan R. odmieta obvinenia z rozsiahlych bankových podvodov a vydierania, pri ktorom mu údajne asistovali dnes už mŕtvi bossovia košického podsvetia.

Bývalý šampión v kulturistike a pretláčaní rukou v podtatranskej oblasti údajne vlastnil niekoľko lukratívnych nehnuteľností. Miller je presvedčený, že Slovensko dostane v Prahe pozvánku do NATO Varšava 7. novembra (TASR) - Poľský premiér Leszek Miller je presvedčený, že Slovensko na nadchádzajúcom summite NATO v Prahe dostane pozvánku do Severoatlantickej aliancie. Svojho slovenského partnera Mikuláša Dzurindu, ktorý dnes začal oficiálnu návštevu Poľska, súčasne ubezpečil o trvalej a nemennej podpore svojej krajiny ambíciám Slovenska stať sa členom NATO.

Obidvaja politici v rozhovore ocenili dobrú úroveň vzájomných poľsko-slovenských vzťahov, ktoré nezaťažujú žiadne otvorené otázky. "Medzi našimi štátmi neexistujú žiadne problémy a konflikty, možno s jednou výnimkou, že sa nevieme dohodnúť na národnosti Jánošíka," vyhlásil Miller. Poľský premiér súčasne vyjadril potešenie z toho, že Dzurindove prvé kroky vo funkcii predsedu vlády viedli po voľbách práve do Poľska.

Dzurinda pripomenul, že aj pred štyrmi rokmi viedla jeho prvá oficiálna cesta práve do Poľska. "Je to výraz toho, že Poľsko je pre Slovensko strategickým partnerom," konštatoval v súvislosti s tým, že obe krajiny stoja pred bránami Európskej únie (EÚ).

Miller zdôraznil, že spolupráca kandidátskych krajín musí byť intenzívna a tesná aj v otázke ich finančných príspevkov do EÚ po tom, čo sa stanú jej členmi.

Dzurinda ho doplnil s tým, že podstatou musí byť to, aby od vstupu do EÚ boli krajiny čistými príjemcami a nie čistými platcami, pretože na to je málo dôvodov. "Je v našom záujme, aby tie peniaze, ktoré boli pôvodne pri rozpočtovaní na roky 2000 až 2006 vyčlenené na prístupový proces, neboli krátené," dodal Dzurinda.

Informoval tiež, že prijal pozvanie poľského premiéra na schôdzku predsedov vlád kandidátskych krajín, ktorá sa uskutoční vo Varšave 15. novembra. Premiéri by mali na schôdzke konzultovať svoje záverečné rokovania s pätnástkou.

Predsedovia vlád Slovenska a Poľska dnes tiež rozhodli prijať opatrenia na ešte výraznejší rozvoj vzájomného obchodu a turistiky. Obchodná výmena momentálne predstavuje 1,3 miliardy dolárov a oproti minulému roku narástla o 28 percent. Premiéri budú súčasne iniciovať aj to, aby boli Poliaci lepšie informovaní o dianí na Slovensku a Slováci o dianí v Poľsku. Odobrili preto ministrom kultúry, aby pripravili projekty pravidelných kultúrnych výmen v oboch krajinách.

Miller a Dzurinda súčasne uložili svojim rezortným ministrom, aby skončili práce na príprave viacerých bilaterálnych dohôd, napríklad o zdravotnej starostlivosti a zdravotnom zabezpečení. Premiéri sa dohodli aj na tom, že osobitnú pozornosť budú venovať dvom projektom na slovensko-poľskej hranici, ktoré sa uchádzajú o finančnú podporu EÚ. Ide o výstavbu cestného mosta z Mníška nad Popradom do Piwnicznej a železničného mosta medzi Plavečom a Muszynou. Rozpočet pre menšinové národnostné inštitúcie v MR je aj pre Slovákov výhodný Budapešť 7. novembra (TASR) - Návrh rozpočtu pre menšinové národnostné inštitúcie, ktorý dnes v Budapešti predstavilo zástupcom menšinových samospráv žijúcich v Maďarsku vedenie Národného a etnického úradu (NEKH), ráta s podporou celoštátnych menšinových inštitúcií vo výške 440 miliónov forintov.

V rozhovore pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy Ján Fuzik vyjadril spokojnosť s takýmto návrhom. Rozpočet na budúci rok je podľa neho výhodnejší ako predošlý. Pravdepodobne aj Výskumný ústav Slovákov a regionálne slovenské kultúrne centra tak dostanú viac finančných prostriedkov, presné sumy však zatiaľ nie sú známe.

Po stretnutí s predstaviteľmi Národného a etnického úradu Fuzik ocenil skutočnosť, že dnešné rokovania sa dotkli aj prípravy parlamentného zastúpenia menšín.

Nutnosť takéhoto kroku pripomenul pri svojej minulotýždňovej návšteve Budapešti vysoký komisár pre národnostné menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Rolf Ekeus šéfovi maďarskej diplomacie Lászlóovi Kovácsovi.

Zástupcovia menšinových samospráv dnes požiadali kompetentné úrady, aby z rozpočtu neposkytli finančné prostriedky tým menšinovým samosprávam, ktoré v komunálnych voľbách vznikli z osôb neznámych pre tradičné národnostné spoločenstvá. Berényi: Rada Európy nestratí význam ani po rozšírení EÚ Štrasburg/Brusel 7. novembra (TASR) - Rada Európy (RE) nestratí svoj význam ani po rozšírení EÚ, mala by sa však zamerať na podporu demokracie najmä v krajinách, ktoré ostanú mimo únie. Povedal to dnes v Štrasburgu štátny tajomník slovenského ministerstva zahraničných vecí József Berényi, ktorý sa zúčastnil na jesennom rokovaní Výboru ministrov RE.

"Po rozšírení EÚ by mala Rada Európy zohrať úlohu v rámci demokratizácie tých krajín, ktoré nebudú členmi únie. V každom prípade ostanú jej aktivity opodstatnené," zhrnul Berényi slovenský postoj k budúcnosti RE, s ktorým súhlasia aj ostatné krajiny.

Ministri dnes rokovali aj o zefektívnení činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý často odsudzuje členské krajiny vrátane Slovenska za prieťahy v súdnom konaní, ale sám nezvláda veľký nápor žalôb. Ministri poverili expertnú skupinu, aby vypracovala konkrétne opatrenia na zlepšenie účinnosti súdu.

Berényi v tejto súvislosti zdôraznil, že okrem toho musia aj členské krajiny vylepšovať svoje súdnictvo. "Každý členský štát musí vylepšiť svoje súdnictvo, a my to robíme, aby sme nezavalili európsky súd procesmi, ktoré sa dajú zvládnuť aj doma," povedal pre TASR.

Informoval, že Slovensko na dnešnom rokovaní podporilo fínsky návrh, aby v rámci Rady Európy vzniklo rómske fórum. Na ňom by mohli rómske komunity z členských krajín formulovať svoje spoločné záujmy a ciele, ktorými by sa potom zaoberal Výbor ministrov a plénum RE.

Ministri diskutovali tiež o pláne usporiadať tretí summit Rady Európy, ktorý by definoval jej úlohy a postavenie v 21. storočí. Ministri sa zatiaľ nedohodli, kedy sa summit uskutoční. Terajšie a budúce členské štáty EÚ presadzujú, aby to bolo až po rozšírení únie, krajiny mimo tohto procesu by chceli summit už na budúci rok.

"Myslím, že by bolo lepšie usporiadať summit neskôr, aby mal svoju váhu a nebol v tieni rozšírenia Európskej únie," povedal Berényi. Slovenský a poľský minister kultúry hovorili o Mesiaci slovensko-poľskej kultúry Varšava 7. novembra (TASR) - Prehĺbenie vzájomnej kultúrnej spolupráce medzi Slovenskom a Poľskom bolo hlavnou témou dnešného stretnutia ministra kultúry SR Rudolfa Chmela s poľským rezortným partnerom Waldemarom Dabrowským vo Varšave.

Rudolf Chmel vyjadril veľký záujem slovenskej strany o zintenzívnenie vzájomných bilaterálnych vzťahov, ktoré by sa mali realizovať najmä prostredníctvom recipročných výmen veľkých hudobných a divadelných telies.

Nosným pilierom spolupráce by sa podľa oboch ministrov malo stať podujatie Mesiac slovensko-poľskej kultúry, ktorého prvý ročník je naplánovaný v druhej polovici roku 2003. Jeho cieľom, ako dnes TASR informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Monika Siekliková, "je prehĺbenie vzájomnosti našich krajín a národov na poli kultúry".

Predmetom rozhovoru bol aj pripravovaný Program spolupráce medzi Ministerstvom kultúry SR a Ministerstvom kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky na roky 2002-04.

V rámci oficiálnej návštevy Poľska, na ktorú slovenský minister odcestoval spolu s premiérom Mikulášom Dzurindom, sa v piatok Rudolf Chmel stretne aj s riaditeľom Medzinárodného centra kultúry v Krakove profesorom Jacekom Purchlom. Slovensko podľa Dzurindu využilo svoju šancu Varšava 7. novembra (TASR) - Slovensko podľa premiéra Mikuláša Dzurindu využilo šancu, ktorú dostalo aj vďaka podpore Poľska a na rokovaniach s Európskou úniou a NATO dobehlo zameškané.

Slovensko je teraz pred bránami aliancie, kde sa už Poľsko nachádza, a obe krajiny delí len málo od toho, aby dostali pozvanie stať sa členskými štátmi EÚ, povedal premiér.

"Dnešná návšteva Poľska je jasným výrazom politických priorít a politického hodnotenia našej zahraničnej politiky," vyhlásil dnes Dzurinda vo Varšave po rokovaní s maršalkom Senátu Longinom Pastusiakom a maršalkom Sejmu Marekom Borowským.

Poľsko je pre Slovensko strategickým partnerom s viacerých hľadísk, pretože ponúka veľký potenciál pre rozvoj vzájomného obchodu a turistiky, pokračoval premiér. Preto vo vzájomných rozhovoroch dominovali konkrétne kroky a opatrenia, ktoré by mali viesť k ešte výraznejšej dynamike v týchto oblastiach.

Dzurinda hovoril s maršalkami aj o rozvoji infraštruktúry na slovensko-poľskej hranici kvôli ľahšiemu priechodu osôb a tovarovej výmene. Významnú časť rozhovorov predstavovala aj agenda EÚ.

Premiér v tejto súvislosti informoval, že už 11. novembra sa stretnú hlavní vyjednávači krajín V4 a 15. novembra premiéri desiatich kandidátskych krajín vo Varšave, aby hovorili o spoločných pozíciách v predvstupovej politike voči EÚ. Premiér si myslí, že keď kandidátske krajiny budú koordinovať svoje kroky, majú šancu uspieť na pôde EÚ.

"Na druhej strane chcem zvýrazniť snahu o reálne videnie celej situácie," zdôraznil s tým, že ide o citlivý a náročný proces, ktorý sprevádza aj otázka peňazí. Preto si podľa neho netreba robiť príliš veľké ilúzie, že "niekto sa rád zbavuje, aby mohol inému dať".

"Je našou povinnosťou a budeme sa o to usilovať zo všetkých síl, aby sme vyrokovali čo najviac," dodal. Rozhodujúci však bude podľa neho pozitívny verdikt kodanského summitu EÚ.

Rokovaniu s maršalkami, ktoré uzavrelo oficiálnu časť prvého dňa Dzurindovej návštevy v Poľsku, predchádzala jeho účasť na otvorení pobočky Slovenskej agentúry pre cestovný ruch.

Poliaci predstavujú 20 percent všetkých turistov na Slovensku. V rebríčku návštevnosti sú Poliaci hneď za prvými Čechmi. Pre Poliakov je súčasne z krajín, ktoré navštevujú, atraktívnejšie len Nemecko, a to pred Slovenskom. Kačer: Poľsko je vážny partner pre SR v odborno-vojenskej oblasti Varšava 7. novembra (TASR) - Práve podporná pozícia Poľska, ktorá vytrvalo zaznievala počas posledných štyroch rokov, mala pre integračné transatlantické ambície Slovenska zásadný vplyv. Povedal to dnes vo Varšave štátny tajomník Ministerstva obrany SR Rastislav Kačer, ktorý sprevádza premiéra Mikuláša Dzurindu na jeho dvojdňovej oficiálnej návšteve Poľska.

"Poľský hlas je mimoriadne citlivo vnímaný," upozornil Kačer, podľa ktorého má Poľsko špecifické postavenie nielen v regionálnom európskom, ale aj transatlantickom kontexte. "Nie je náhoda, že premiér si zvolil za svoju prvú bilaterálnu návštevu práve Poľsko," dodal štátny tajomník na adresu krajiny, ktorá je známa tým, že je blízkym spojencom USA.

Kačer informoval, že Slovensko má s Poľskom rozpracovaných viacero projektov, napríklad spoločnú slovensko-česko-poľskú brigádu, ktorá by v budúcnosti mala byť nasadená v operáciách NATO alebo EÚ. Pripomenul i to, že existuje projekt modernizácie bojových vrtuľníkov MI-24.

Aj keď Poľsko podľa neho už zohralo svoju úlohu vo vzťahu k Slovensku, pretože systematicky podporovalo jeho kandidatúru na členstvo v aliancii, je to vážny partner do budúcnosti aj v odborno-vojenskej oblasti. Premiér Dzurinda sa dnes stretne s poľským prezidentom Kwasniewským Varšava 8. novembra (TASR) - Druhý, záverečný deň oficiálnej návštevy predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu v Poľskej republike vyvrcholí rokovaním s poľským prezidentom Aleksandrom Kwasniewským.

Predchádzať mu budú pracovné raňajky s poľským ministrom zahraničných vecí Wlodzimierzom Cimoszeviczom, po ktorých si premiér Dzurinda uctí pamiatku slovenských vojakov na varšavskom námestí Iringha.

Popoludní odletí slovenský premiér do Krakova, kde sa stretne s metropolitom Franciszkom kardinálom Macharským a malopoľským vojvodom Jerzym Adamikom.

Na pôde Jagellonskej univerzity sa zíde s jej vedením a študentmi slovakistiky. Pred odletom sa predseda vlády SR stretne so slovenskou menšinou.

V neskorých popoludňajších hodinách ukončí premiér Dzurinda návštevu Poľskej republiky a odletí späť do vlasti.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako si vybrať ten
 2. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 3. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 6. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 9. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 10. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 978
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 6 856
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 648
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 253
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 769
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 675
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 443
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 879
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 875
 10. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 846

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žiláková na fondy vplyv nemá, na ľudí okolo áno

Sekcia, ktorú vedie Denisa Žiláková, nemá priamy dosah na rozdeľovanie eurofondov. Môže však vplývať na ľudí, ktorí sa v prostredí pohybujú.

Domov

Vojenskí tajní napichnú, koho chcú, takmer vždy. Kontrola odpočúvania sa zasekla

Kontrolu odpočúvania si opozícia nevie predstaviť bez bývalého ministra SaS Galka, ktorý skončil práve pre škandál s odposluchmi. Spor o jeho nomináciu trvá už rok.

Domov

Vydavateľstvo Tatran je podľa Maďariča živým kultúrnym dedičstvom

Vydavateľstvo Tatran oslávilo 70. výročie svojho založenia.

Domov

Lekári sa znova nedohodli so štátnou poisťovňou ani s Dôverou

Ambulantní lekári sa na podmienkach ďalšej spolupráce s poisťovňami nedohodli.