Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Študenti zo 62 stredných škôl po celom Slovensku poslali v simulovaných voľbách do Európskeho parlamentu ĽSNS Mariana Kotlebu s necelými 11 percentami.
Predbehol ich iba Smer, obe by mali po troch poslancov. Z asi 14-tisíc študentov sa do volieb zapojila necelá polovica.
Lákali Golonka aj Kotleba
U mladých od 15 rokov výrazne prepadla SDKÚ s ani nie tromi percentami. Naopak menej známu SMS by dostal do parlamentu bývalý hokejista Jozef Golonka, ktorý skončil spomedzi všetkých politikov na druhom mieste v obľúbenosti.
Najviac krúžkov dostal od študentov Martin Kotleba, brat banskobystrického župana Mariana Kotlebu. Z asi šesťtisíc hlasov ich dostal až 500. Aj na obchodnej akadémii na Dudovej ulici v Bratislave zaujímal viacerých študentov Kotleba.
Žiaci kandidátov veľmi nepoznajú, ešte pred hlasovaním študujú kandidátky a radia sa medzi sebou.
Jedna zo študentiek sa pýta, či je Radoslav Procházka SaS, musí si to vygoogliť. Ďalší zisťujú, ako sa volá Kotlebova strana alebo či kandiduje.
Účasť tu bola vo volebný deň v stredu doobeda vysoká, nevoliči boli väčšinou len medzi chýbajúcimi. Učiteľka radí študentom, aby išli voliť aj v normálnych voľbách.
Politológ Martin Slosiarik z agentúry Focus vraví, že stredoškolákov priťahovalo meno a nie vždy museli rozlišovať, že ide o brata Mariana Kotlebu. „Mnohí z nich to mohli považovať za chybu v krstnom mene.“
Aj Zora Bútorová z Inštitútu pre verejné otázky, ktorý študentské voľby pripravil, sa domnieva, že viacerí nemuseli bratov Kotlebovcov rozlíšiť.
Vraví, že nejde o reprezentatívny prieskum ani medzi mladými ľuďmi, pretože sa zapojilo len niekoľko škôl.
„Predsa však vzorka nie je malá, považujem to za veľmi výrazný varovný signál.“

Účasť bude nízka
Slosiarik predpokladá, že v skutočných voľbách stavia voliči skôr na osvedčené značky a skúsenejších politikov.
Pri nízkej účasti, ktorá pravdepodobne nepresiahne 20 percent, však podľa neho môžu nastať aj prekvapenia. „Kotlebova strana je jedna zo strán, ktorá ho môže priniesť.“ ĽSNS by nezvolili len študenti súkromných škôl, kde zvíťazil Most-Híd.
Smer skončil ako prvý na štátnych, ale aj odborných školách s obchodnými akadémiami. Na cirkevných školách a gymnáziách zase dominovalo KDH. Jedine SaS a OĽaNO by zvolili na všetkých typoch škôl.
IVO pripravil aj simulované prezidentské voľby, projektom chcú prilákať viac mladých k urnám.
Študentské voľby do europarlamentu
Študentské voľby do europarlamentu

Beata
Balogová
