Košice 8. novembra (TASR) - Prezentovať základné technológie reliéfnej grafiky pre zrakovo postihnutých bolo hlavným cieľom trojdňového medzinárodného výcvikového seminára, ktorý sa dnes skončil v Košiciach. V rámci projektu Východoeurópskej siete na podporu technológií prístupu k informáciám (EENAT) ho pripravila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).
Zrak je pre človeka hlavným informačným kanálom, ktorým prijíma 70 až 90 percent informácií. Väčšina z nich je v grafickej forme, a preto sa hľadajú vhodné spôsoby, ako ju transformovať pre zrakovo postihnutých ľudí, uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi predseda ÚNSS Branislav Mamojka. Pripomenul, že pre človeka, ktorý nikdy nevidel, je veľmi náročné naučiť sa "čítať" grafiku a premietať si trojrozmerné zobrazenie do dvojrozmerného. Zo strany zobrazovateľa je zložité vystihnúť potrebnú mieru zjednodušenia a zvýraznenia charakteristických vlastností zobrazovaného predmetu tak, aby bol dotykom zrozumiteľný.
Na pracovnom workshope si vyše 30 účastníkov z radov učiteľov špeciálnych škôl a univerzitných učiteľov špeciálnej pedagogiky mohlo prakticky vyskúšať tri základné technológie reliéfnej grafiky. Tyflografické zobrazovanie, teda vytváranie reliéfnych obrázkov pomocou vzdúvateľného papiera, vyvinuté kolektívom profesora Róberta Hončariva z UPJŠ v Košiciach, reliéfno-bodovú grafiku a technológiu tzv. hovoriacich obrázkov, ktorá využíva počítačovú techniku. Medzi účastníkmi bol aj profesor angličtiny Boguslaw Marek z Lublinskej univerzity, ktorého pred dvoma týždňami ocenila za prínos vo výučbe angličtiny nevidiacich detí kráľovná Alžbeta II. Radom Britského impéria.
Projekty EENAT sa na Slovensku realizujú od roku 1996 vďaka podpore zahraničných, najmä amerických nadácií. Spolupráca sa osvedčila a organizácie z Maďarska, Česka, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska a Rumunska sa rozhodli pokračovať formou výcvikových seminárov. Košický bol prvým z pripravovanej série. Najbližšie, v apríli v Bratislave, by sa mali venovať dostupnosti webových stránok a ich využitiu nevidiacimi.